Liverpool - Arsenal: Xabi Alonso a Diaby (vlevo)

Liverpool - Arsenal: Xabi Alonso a Diaby (vlevo) - Diaby z Arsenalu (vlevo) střílí první gól čtvrtfinálové odvety Ligy mistrů, marně se mu v tom snaží zabránit liverpoolský Xabi Alonso. | foto: Reuters

Fantastický Walcott, přesto Arsenal truchlí

• 34
Liverpool, Praha - Devatenáctiletý fotbalista Theo Walcott se v úterý večer nesmazatelně zapsal do análů Ligy mistrů. Útočník Arsenalu v odvetném čtvrtfinále na stadionu Liverpoolu s míčem u nohy přesprintoval téměř celé hřiště, cestou se elegantně zbavil čtyř protihráčů a nezištně přihrál na gól Adebayorovi. Přesto Arsenal truchlil, protože po porážce 2:4 byl vyřazen.

Walcott svým sólem zařídil gól na 2:2 a stál blízko fotbalové nesmrtelnosti. Do konce zbývalo sedm minut a Arsenal postupoval.

Jenže za minutu skóroval z penalty domácí kapitán Gerrard a slavil Liverpool. V nádherné bitvě nakonec vyhrál 4:2.

Který gól vám zůstane v paměti? Ten, který trefil postup Liverpoolu? Anebo genialita mladého Walcotta?

Devatenáctiletý křídelní útočník, zázračné dítě anglického fotbalu, může být po právu naštvaný. Měl být hrdinou. Stačilo tak málo. Pár minut. "Smekám před tím, co s námi provedl,“ uznale pravil vítězný trenér Rafael Benítez.

Pochvalná slova však neskryjí Walcottovo zklamání. Jeho sprint, který trval jen deset a půl vteřiny, se zapsal mezi nejkrásnější sóla fotbalové historie. Už jsou čtyři.

Argentinský kapitán Maradona prokličkoval 62 metrů. Jeho akce trvala to 10 vteřin a 35 setin, když ve čtvrtfinále mistrovství světa 1986 pokořil Angličany. Na šampionátu 1998 se v opačném gardu zaskvěl Angličan Owen, když sestřelil Argentinu.

Třetí unikátní sólo předvedl loni Maradonův drobný krajan Messi. V dresu Barcelony za sebou nechal čtyři hráče z Getafe, brankáře a za 11 vteřin a 35 setin skóroval ve Španělském poháru.

A v úterý večer utekl všem další mistr: k Walcottovi se před vlastní šestnáctkou odrazil míč a už to jelo. Soupeř Alonso skočil do souboje pozdě, Aurelio odpadl, i když chtěl Walcotta sundat rukama.

Walcott dál uháněl hřištěm, ani před šestnáctkou domácích ho nefauloval tvrďák Mascherano, bek Hyypiä, jenž se postavil do cesty jako poslední, se jen podíval za sebe, jak mu bleskurychlý náhradník z Arsenalu uniká.