Milan Baroš v dresu Liverpoolu, když mu bylo jedenadvacet, psal se rok 2003.

Milan Baroš v dresu Liverpoolu, když mu bylo jedenadvacet, psal se rok 2003. | foto: Profimedia.cz

Fotbalový brexit. Kdysi měl potíže Baroš, teď je mohou mít třeba Němci

  • 85
Čeští fotbalisté to zažili před rokem 2004, v příštích letech mohou mít problémy s přestupem do anglických klubů kvůli pracovnímu povolení i Němci, Francouzi či Španělé. Vystoupení Británie z Evropské unie totiž může mít výrazný dopad na Premier League, nejsledovanější ligovou soutěž planety.

Fotbalovému útočníkovi Milanu Barošovi bylo devatenáct, měl mimořádný talent, pro který si ho vybral slavný Liverpool. A neváhal za českého teenegera Ostravě zaplatit 180 milionů korun, což byla na české poměry velká částka.

Jenže Baroš za jeden z nejúspěšnějších anglických klubů hned hrát nemohl. Česko v roce 2001, kdy se přestup domluvil, nebylo součástí Evropské unie a fotbalista nesplňoval podmínky pro udělení pracovního povolení.

Na jaře 2002 chtěl Arsenal koupit ze Sparty dvacetiletého brankáře Petra Čecha. Jenže on musel nabídku odmítnout a nakonec přestoupil do francouzského Rennes. Do Anglie šel až o dva roky později, po českém vstupu do Unie.

Baroš nakonec pracovní povolení dostal, Liverpool přesvědčil britské úřady o mimořádném talentu mladého útočníka a vyjednal mu pár měsíců po uzavření přestupu výjimku.

Úřady požadovaly (a pořád požadují), aby fotbalisté mimo zemí Evropské unie odehráli v předchozích dvou letech určitý počet zápasů za národní mužstvo. Ale jelikož Čech s Barošem teprve v reprezentaci začínali, nemohli podmínky splňovat.

A stejné obstrukce hrozí stovkám fotbalistů nyní, jen se to otočilo. Británie vystoupila z Evropské unie a pracovní povolení budou vedle Afričanů, Asiatů a Jihoameričanů potřebovat i hráči z unijních zemí. Aspoň tak to lze v první chvíli chápat, byť dosud se neví, co britský odchod přinese a kdy vůbec k němu dojde.

Petr Čech prostřednictvím svého twitterového účtu k brexitu napsal: „Vypadá to, že největší rozhodnutí v historii země bylo učiněno na základě falešné kampaně a lží...“

24.června 2016 v 12:16, příspěvek archivován: 24.června 2016 v 15:44

.@GMB It looks like the biggest decision in the history of this country was made based on fake campaign and lies ... https://t.co/8PWLqdnqLq

Čech tak komentoval vyjádření politika Nigela Farageho, jednoho z hlavních zastánců odchodu. Ten po výsledcích referenda přiznal, že bylo chybou slibovat, že 350 milionů liber, kterými Británie týdně přispívá do společené rozpočtu EU, půjde na podporu zdravotnictví.

Agentura ČTK zjistila, že v Premier League působí kolem 400 zahraničních hráčů, z toho většina ze zemí Evropské unie. Kluby se obávají, že by mohlo dojít k výraznému snížení prestiže nejvýdělečnější fotbalové ligy světa.

Agenti a majitelé klubů se zhrozili

„Brexit bude mít na fotbal mnohem větší dopad, než si lidé myslí. Více než polovina hráčů v soutěži bude potřebovat pracovní povolení,“ řekla BBC hráčská agentka Rachel Andersonová.

„Bude to mít devastující následky,“ prohlásila viceprezidentka West Hamu Karren Bradyová.

„Z mého pohledu to bude zničující. Fotbal to výrazně ovlivní. Dvě třetiny hráčů nebudou schopny dostat pracovní povolení,“ zdůraznil majitel klubu ze Stoke Peter Coates.

„Evropa je pro náš trh velmi důležitá a teď z ní budeme zřejmě muset odejít. Čekají nás dva roky nejistoty. Bojím se, co to udělá s britskou ekonomikou. Lidé, co hlasovali pro brexit, si to nepromysleli. Já neslyšel jediný pádný důvod, proč bychom měli vystoupit,“ podotkl Coates.

Jaká je nyní situace pro hráče mimo EU?

Aby splnili podmínky pro udělení pracovní povolení, musí fotbalisté ze zemí, jejichž reprezentace patří do první desítky světového žebříčku FIFA, odehrát aspoň 30 procent zápasů za poslední dva roky. U dalších deseti v pořadí je to 45 procent, pak 60 procent a 75 procent.

Česko je nyní na třicáté pozici a pro jeho fotbalisty, kteří by podle současného modelu chtěli do Anglie po brexitu odejít, by to znamenalo odehrát národní mužstvo 60 procent utkání za poslední dva roky.

Z Čechů v Anglii by prošel jen Čech

Analýza tvrdí, že 332 hráčů z první a druhé anglické a skotské ligy by tato kritéria nesplnila. Na soupiskách anglických klubů jsou Tomáš Kalas (Middlesbrough/Chelsea), Libor Kozák (Aston Villa), Matěj Vydra (Reading/Watford), Daniel Pudil (Sheffield/Watford), Jiří Skalák (Brighton), Jindřich Staněk (Everton). Ani jeden z nich by podmínkám nevyhovoval, byť třeba Skalák a Pudil byli účastníky mistrovství Evropy. Jediný, kdo by prošel, je Petr Čech z Arsenalu.

Nikdo z nich se však bát nemusí, současných smluv se brexit nedotkne.

Ale největší dopad může mít odchod Britů na mladé hráče, kteří jsou na fotbalovém trhu nejžádanější. V osmnácti či dvaceti letech sotva nasbírají potřebný počet startů. Stejně jako kdysi Baroš s Čechem.

„Hodnota ligy se sníží a nebude lákadlem pro zahraniční hvězdy,“ řekl agent Simon Bayliff. „Ale stejně všechno záleží na tom, jaké se domluví podmínky brexitu. A to nyní není možné předvídat.“

Lze předpokládat, že ne pro všechny hráče budou stejné. Asi jiné budou mít Afričané než Francouzi, Španělé, Němci, Nizozemci, Belgičané... Ale to ukážou až následující vyjednávání.

Dvaapadesát procent Britů v referendu hlasovalo pro odchod z Unie. Podmínky ve fotbale by to minimálně pro příští sezonu ohrozit nemělo. Na letních přestupech se však projeví propad britské libry, pro anglické kluby tak budou příchody hráčů nákladnější.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko