Giroudovi předchůdci: Koller byl v bráně za hvězdu, komický Kane i příběhy z ligy

• 7
Když se na sociálních sítích objevila videa francouzského útočníka Oliviera Girouda v gólmanských rukavicích, který musel zaskočit na poslední minuty nastavení v bráně AC Milán, mnohým se vybavil i přes dvacet let starý příběh českého útočníka Jana Kollera. Ten za Dortmund dochytal duel s Bayernem Mnichov a dokonce se jako brankář dostal do sestavy kola. Mezi tři tyče musel nedávno rovnou v Lize mistrů také obránce Kyle Walker. A příběhy netradičních záskoků zná také česká nejvyšší soutěž.

Olivier Giroud (AC Milán)

Útočník Olivier Giroud jako brankář v utkání s Janovem.

AC Milán po vítězství nad Janovem (1:0), k němuž Giroud přispěl jedním neortodoxním, byť úspěšným zákrokem, celou záležitost povýšil o úroveň výš.

Zkušeného útočníka a mistra světa na svém webu zapsal mezi brankáře a fanouškům nabídl Giroudův gólmanský dres, který v pondělí během jediného dne vyprodal.

Jako kluk jsem do brány chodil, zákrok beru jako gól, zářil hrdina Giroud

Sedmatřicetiletý nejlepší střelec francouzské reprezentace musel do brány po vyloučení Mika Maignana a zachránil svému týmu tři body. Nejdřív se jen ohlédl za přímým kopem, který skončil na břevně, pak výtečně přečetl úmysl útočníka Georgeho Puscase a vrhnul se po předkopnutém balonu. Zatnul zuby, zavřel oči a skočil. Míč vyrazil a poté schoval v rukavicích jako eso.

„Sebral jsem zbytky kuráže a říkal si, že to musím mít,“ vydechoval po utkání. „Oliver Giroud vstoupil do historie klubu, když v závěrečných minutách odvážně hájil naši branku,“ uvedl klub.

Co jeho předchůdci?

Jan Koller (Dortmund)

Český útočník Jan Koller v brankářském dresu. V roce 2002 musel mezi tyčemi...

Asi nejúspěšnější záskok vůbec prožil v listopadu 2002 český útočník Jan Koller. V bráně Dortmundu dochytal šlágr na Bayernu Mnichov.

Dvoumetrový habán se do gólmanského převlékal už po šestašedesáti minutách kvůli vyloučení brankáře Jense Lehmanna. Mimochodem, sám předtím stihl skórovat.

Pak si vzal kolegův dres a předvedl výkon, který uchvátil. Za Bayern v té době hrály ikony jako Michael Ballack, Hasan Salihamidžič nebo Claudio Pizzaro. A proti Ballackovi vystřihl parádní zákrok, když se rychle dostal k levé tyči a jeho pokus zneškodnil.

Minutu před koncem se postavil i na útočný roh, ale míč před ním sebral jeho protějšek Oliver Kahn.

Koller v zápase, jejž Dortmund nakonec prohrál 1:2, gól nedostal a renomovaný magazín Kicker ho dokonce zařadil do sestavy kola. Jak Lehmann, tak Kahn pak českého fotbalistu, který předtím chytal naposledy ve strakonickém dorostu, chválili.

Richard Dostálek (Slavia)

Slávistický záložník Richard Dostálek.

Dokonce penaltě čelil český záložník Richard Dostálek, který v roce 2001 musel mezi tyče místo vyloučeného parťáka Radka Černého. Slavia tehdy hrála o Ligu mistrů proti Panathinaikosu Atény, vypadla, ale gól z pokutového kopu nedostala.

Dostálek si sice zákrok nepřipsal, při penaltě ale vystihl směr střely. Zároveň ještě před kopem hostujícího Basinase udělal dva kroky dopředu, což by mu při dnešním striktním výkladu pravidel neprošlo.

Slavia domácí zápas prohrála 1:2, v Aténách následně podlehla 0:1.

Kyle Walker (Manchester City)

Provizorní gólman Kyle Walker si připsal i několik zákroků.

Angličané v Atalantě v listopadu 2019 rychle vedli, o poločase však musel střídat Ederson, kterého v bráně nahradil Claudio Bravo. Ten ve druhé půli inkasoval a také obdržel červenou kartu, když sestřelil domácího Josipa Iličiče.

Do brány tak musel krajní obránce Kyle Walker z lavičky, který se zaskvěl chyceným přímým kopem, načež City vybojovalo cenný bod (1:1). Zajímavé je, že díky tomuto kousku měl dohromady víc zákroků než Bravo s Edersonem.

„Na tréninku si brankáře občas dobírám, teď jsem však na vlastní kůži zjistil, že to tak snadné nemají,“ usmíval se.

Bravo, Walkere! Obránce City musel v Lize mistrů do branky, gól nepustil

Harry Kane (Tottenham)

Anglický útočník Harry Kane v rukavicích a brankářském dresu. V roce 2014 musel...

Zatímco většina fotbalistů v následujícím seznamu na epizodní role v bráně vzpomíná s úsměvem, Harry Kane by nejraději zapomněl.

Bylo to ještě na začátku jeho velké kariéry: v říjnu 2014 a v utkání Evropské ligy s řeckým Asterasem Tripolis nejdřív nasázel hattrick. Červenou kartu dostal brankář Hugo Lloris a Kane si navlékl jeho rukavice a dres.

Z přímého kopu, který vzápětí rozehrál hostující Jerénimo Barrales, však dostal komický gól. Střelu, která mířila přímo na něj, neudržel v rukavicích. Míč se dokutálel za brankovou čáru.

Tottenhamu to příliš vadit nemuselo, protože zápas byl v tu chvíli dávno rozhodnutý. Severolondýnský klub zvítězil 5:1.

Vinnie Jones (Wimbledon)

Vinnie Jones z Wimbledonu se snaží zastavit Erika Cantonu z Manchesteru United.

V Anglii na něj vzpomínají jako na jeden z nejlepších zapomenutých brankářských výkonů. A není divu.

Vybavíte si ještě drsného záložníka Vinnieho Jonese, který odkopal přes 200 zápasů za londýnský Wimbledon?

V roce 1995 musel v Newcastlu do brány. A i když dostal tři góly a jeho tým padl 1:6, zaujal skvělými zákroky. V rukavicích strávil skoro celý druhý poločas.

Po kariéře se vrhnul na filmovou dráhu. Zahrál si například v kultovních snímcích Eurotrip, 60 sekund nebo Podfu(c)k.

John Terry (Chelsea)

Anglický obránce John Terry musel v roce 2006 zaskočit v bráně Chelsea v...

Na ten den si pamatuje hlavně Petr Čech, český brankář londýnské Chelsea. Po pár vteřinách ho na stadionu v Readingu trefil kolenem do hlavy domácí útočník Stephen Hunt a bývalý reprezentační gólman zůstal ležet na trávníku s frakturou lebky.

V šíleném zápase navíc skončil v bezvědomí i jeho náhradník Carlo Cudicini. Ten se střetl pro změnu s domácím obráncem Ibrahimou Sonkem. Proto musel mezi tyče John Terry.

Neměl moc práce, nejvíc ho zajímal dotírající útočník jen tehdy, když ho provokoval, než volný balon sebral do rukavic. Po zápase ale moc nemluvil. „Všichni máme strach. Oba byli pořádně otřesení, snad budou v pořádku,“ soukal ze sebe.

Zkušenost z brány v Premier League má i jeho reprezentační parťák Rio Ferdinand, který v dresu Manchesteru United čelil proti Portsmouthu dokonce penaltě, kterou předtím vybojoval český útočník Milan Baroš. Legendární je i výkon obránce Phila Jagielky v dresu Sheffieldu. Gól nedostal od Arsenalu a v tutovce dokonce vychytal Robina van Persieho.

Muhammad Jásir (Teplice)

Teplický Mohamed Jásir musel po vyloučení Tomáše Grigara do branky, zasahuje...

Podobné situace nejsou výjimečné ani v české lize. Naposledy mezi tři tyče musel teplický útočník Muhammad Jásir, když v závěru duelu s Mladou Boleslaví dostal červenou kartu za nesportovní chování brankář Tomáš Grigar.

Ten v dubnu po inkasovaném gólu nakopl kolemjdoucího Vasila Kušeje do holeně, nutno dodat, že se boleslavskému útočníkovi chtělo na zem poměrně ochotně.

Vyloučený gólman, útočník v brance. Hnus, co Grigar udělal, čertil se Kušej

Zkrat 40letého brankáře přišel v 89. minutě, Kušej mu po vyrovnání mával před hlavou zaťatou pěstí. „Totální hnus, co Grigar udělal,“ soptil Kušej. Teplice už měly vystřídáno, utkání dochytal egyptský útočník Jásir v rozlišovací vestě. A udržel remízu 1:1.

V nastavení chytil dva vysoké míče, proti střele nezasahoval. Kušej pak na Jásira jednou pálil: „Kdybych netrefil hráče přede mnou, byl by gól,“ povzdechl si.

V lednu 2021 musel v lize do brány proti Slavii karvinský Marek Janečka, který nahradil vyloučeného brankáře Petra Bolka. O půl roku dřív si podobnou chvíli užil českobudějovický Ivo Táborský. Ten šel chytat v závěru ligového zápasu v Opavě místo Jaroslava Drobného, který se zranil a Dynamo už nemohlo střídat.