Stanislav Lobotka (v modrém - číslo 22) bojuje v kvalifikaci na hřišti Maďarska. | foto: AP

Boje o Euro: Slováci vyhráli v Maďarsku, slaví i Nizozemsko či Belgie

• 119
Kvalifikace o fotbalové Euro 2020 je v plném proudu. V pondělním programu se podařilo Slovákům napravit debakl z Chorvatska (0:4) výhrou 2:1 v Maďarsku. A právě reprezentanti Chorvatska překvapivě ztratili. V Ázerbájdžánu uhráli jen bod za remízu 1:1. Vítězství 4:0 veze Belgie ze Skotska a také Nizozemsko z Estonska.

Slováky během prvního poločasu v Budapešti několikrát podržel brankář Martin Dúbravka a jeho spoluhráč Róbert Mak ve 40. minutě otevřel skóre po odraženém míči. Na začátku druhé půle sice srovnal osmnáctiletý Dominik Szoboszlai z přímého kopu, ale o rok starší Róbert Boženík hned v 56. minutě vrátil hostům vedení umístěnou střelou.

Vicemistři světa Chorvaté v Ázerbájdžánu neudrželi vedení a remizovali 1:1, přesto se dostali do čela skupiny E o bod před Slovensko a Maďarsko. V Baku se jako první trefil v 11. minutě kapitán hostů Luka Modrič z penalty nařízené za ruku Antona Krivocjuka, favorité však pojistku nepřidali a o vítězství přišli. V 72. minutě srovnal střídající Tamkin Chalilzade z pohledné individuální akce. Ázerbájdžánský tým vedený chorvatským trenérem Nikolou Jurčevičem získal první bod v bojích o Euro 2020.

Bílkovo mužstvo v Kaliningradu dlouho odolávalo domácímu favoritovi, jehož dlouho srážely nepřesnosti. Až těsně před koncem odvrátil překvapení Mário Fernandes gólovou hlavičkou po standardní situaci. Rusové jsou ve skupině I druzí, Kazachstán třetí.

Tabulku vede suverénní Belgie, která deklasovala Skotsko 4:0 a připsala si šestou kvalifikační výhru. V Glasgow se už během první půle prosadili Romelu Lukaku, Thomas Vermaelen a Toby Alderweireld. Autor tří asistencí Kevin De Bruyne v 82. minutě uzavřel skóre čtvrtým gólem.

Německo zvítězilo v Severním Irsku 2:0, připravilo soupeři první kvalifikační ztrátu a vystřídalo ho v čele skupiny C. Výběr kouče Joachima Löwa se dočkal branek až ve druhém poločase díky Marcelu Halstenbergovi a Sergi Gnabrymu. Nizozemsko si z Estonska veze suverénní triumf 4:0 a patří mu třetí místo.

Skupina C

Estonsko - Nizozemsko 0:4 (0:1)

Branky: 17. Babel, 48. Babel, 76. Depay, 87. Wijnaldum. Rozhodčí: Bojko (UKR) – Volodin (UKR), Skrypka (UKR). ŽK:54. Teniste, 70. Tamm, 86. Mets - 73. Veltman.

Estonsko Lepmec – Teniste, Tamm, Klavan (C), Kallaste – Ainsalu (87. Ar. Dmitrijev), Mets – Zenjov (60. Liivak), Käit, Henrik Ojamaa (85. Sappinen) – Sorga.

Nizozemsko Cillessen – Veltman, de Ligt, V. van Dijk (C), Blind – D. Pröpper, Wijnaldum, F. de Jong (71. L. de Jong) – Malen (63. S. Berghuis), Depay, Babel (85. Strootman).

Severní Irsko - Německo 0:2 (0:0)

Branky: 48. Halstenberg, 90+3. Gnabry. Rozhodčí: Orsato – Giallatini, Preti. ŽK:43. McNair, 55. Saville - 68. Gnabry.

Severní Irsko Peacock-Farrell – Dallas, Cathcart, J. Evans, Lewis – McNair, S. Davis (C), Saville (70. Magennis) – C. Evans, Washington (83. Lavery), McGinn (59. Whyte).

Německo Neuer (C) – Klostermann, Ginter (40. Tah), Süle, Halstenberg – Kroos, Kimmich, Brandt – Werner (68. Havertz), Gnabry, Reus (85. Can).

Ázerbájdžán - Chorvatsko 1:1 (0:1)

Branky: 72. Chalilzade - 11. Modrić. Rozhodčí: Schärer – De Almeida, Heiniger (všichni SUI). ŽK:62. Krivocjuk, 67. Nazarov, 68. Chalilzade, 90+3. Medveděv - 21. Brozović, 70. Barišić.

Ázerbájdžán Balajev – Pašajev (46. Chalilzade), Medveděv (C), Mustafazade, Krivocjuk – Garajev, D. Husejnov (60. E. Mahmudov) – Emreli, Nazarov (90. Ejubov), Rahimov – Šejdajev.

Chorvatsko Livaković – Bartolec (76. Brekalo), Lovren, D. Vida, Barišić – Modrić (C), Brozović – Rebić (86. Oršić), Vlašić, Perišić – Petković.

Maďarsko - Slovensko 1:2 (0:1)

Branky: 50. Szoboszlai - 40. Mak, 56. Boženík. Rozhodčí: Lahoz – Devís, del Palomar (ESP). ŽK:6. Szoboszlai, 19. Dzsudzsák, 53. Szalai, 54. Baráth, 59. Á. Nagy, 69. Pátkai - 12. Šatka, 41. Vavro. Diváci: 22 060.

Maďarsko Gulácsi – Lovrencsics (30. Bese), Baráth, Orban, Kádár – Kleinheisler (85. Holender), Á. Nagy (65. Pátkai) – Dzsudzsák (C), Szoboszlai, Sallai – Szalai.

Slovensko Dúbravka – Šatka, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka (85. Greguš), Lobotka, Hamšík (C) – Rusnák, Boženík (78. Ďuriš), Mak (86. Haraslín).

Polsko - Rakousko 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Kassai – Ring, Tóth (všichni HUN). ŽK:85. Klich, 90+3. Bielik - 9. Arnautović, 33. Sabitzer, 46. Laimer.

Polsko Fabiański – Kędziora, Glik, Bednarek, Bereszyński – P. Zieliński, Bielik, Krychowiak, Grosicki (70. Szymański) – Lewandowski (C), Kownacki (58. Błaszczykowski, 77. Klich).

Rakousko Stankovic – Lainer, Dragović, S. Posch, Ulmer – Baumgartlinger (C), Laimer (89. Gregoritsch) – Lazaro (77. Ilsanker), Sabitzer, Alaba – Arnautović.

Slovinsko - Izrael 3:2 (1:0)

Branky: 43. Verbič, 65. Bezjak, 90+1. Verbič - 50. B. Natcho, 63. Zahavi. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn. ŽK:58. Verbič, 58. Iličić, 90+2. Verbič - 7. Taha, 45+2. Dor Peretz.

Slovinsko Oblak – Stojanović, Aljaž Struna (54. Blažič), M. Mevlja, Jokić (C) (46. Balkovec) – Iličić, Krhin (82. Popovič), Kurtić, Verbič – Šporar, Bezjak.

Izrael Marciano – Dgani, Taha, Elhamed, Ben Harush (46. Kayal) – Dasa, Dor Peretz (78. Glazer), B. Natcho (C), Solomon – Weissman (62. Dabour), Zahavi.

Lotyšsko - Makedonie 0:2 (0:2)

Branky: 14. Pandev, 17. E. Bardhi. Rozhodčí: Eskas – Knutsen, Ytterland (NOR). ŽK:43. Kamešs, 47. Maksimenko, 53. D. Ikaunieks, 67. Rugins - 37. Bejtullai, 69. E. Bardhi, 85. A. Ademi.

Lotyšsko Vaņins – Rugins, Černomordijs, Maksimenko, Pētersons – Kamešs (84. Šabala), Laizāns, Ķigurs (75. Punculs) – D. Ikaunieks, Uldriķis (46. Savaļnieks), Gutkovskis.

Makedonie Dimitrievski – Bejtullai, Velkoski, Musliu, Alioski – E. Bardhi, A. Ademi, Trajkovski (65. Nestorovski) – Pandev (75. Nikolov), Elmas (89. Radeski), Tričkovski.

Skotsko - Belgie 0:4 (0:3)

Branky: 9. R. Lukaku, 24. Vermaelen, 32. Alderweireld, 82. De Bruyne. Rozhodčí: Pawel Gil – Konrad Sapela, Marcin Borkowski (všichni POL). ŽK:59. O'Donnell, 62. McTominay - 79. Vermaelen.

Skotsko Marshall – O'Donnell, Mulgrew, Cooper, Robertson (C) – McLean, C. McGregor (68. Armstrong), McTominay – R. Christie (86. J. McGinn), Phillips (76. Russell), Snodgrass.

Belgie Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (90. Raman), Tielemans (86. Verschaeren), Dendoncker, Chadli (77. Carrasco) – D. Mertens, R. Lukaku, De Bruyne (C).

Rusko - Kazachstán 1:0 (0:0)

Branky: 89. Mário Fernandes. Rozhodčí: Nikola Dabanović (MNE) – Milovan Đukić (MNE), Jovica Tatar (MNE).

Rusko Guilherme – Mário Fernandes, Semjonov, Džikija, Žirkov – I. Achmetov (63. Zobnin), An. Mirančuk (57. Ionov), Ozdojev – Golovin, Dzjuba (C), Čeryšev (55. Kudrjašov).

Kazachstán Nepohodov – Jerlanov, Malyj, Maročkin – Bejsebekov, Percuch, Abiken, Šomko (C) – Fedin (77. Mužikov), Žukov (61. Islamchan) – Ščotkin (90. Ajmbetov).

San Marino - Kypr 0:4 (0:2)

Branky: 2. Kousoulos, 39. Papoulis, 73. Kousoulos, 75. Artymatas. Rozhodčí: Griffith – Beckett, Edwards (všichni WAL). ŽK:72. F. Vitaioli.

San Marino S. Benedettini – D'Addario, F. Vitaioli, D. Simoncini (C), Grandoni – Lunadei, Gasperoni (61. A. Hirsch), A. Golinucci, Tomassini (62. Nanni) – F. Berardi, M. Vitaioli (61. Cevoli).

Kypr Panayi – Artymatas, Ch. Kyriakou, Laifis, Ioannou – Papoulis (46. Georgiou), Kousoulos, M. Špoljarić (62. Ioannou), Costi – Sotiriou (C), Pittas (74. Kastanos).

1. Belgie 6 6 0 0 19:1 18
2. Rusko 6 5 0 1 18:4 15
3. Kypr 6 2 1 3 11:6 7
4. Kazachstán 6 2 1 3 8:9 7
5. Skotsko 6 2 0 4 5:13 6
6. San Marino 6 0 0 6 0:28 0