Adam Gabriel (vpravo) v hlavičkovém souboji s Ernestem Mucim z Albánie.

Adam Gabriel (vpravo) v hlavičkovém souboji s Ernestem Mucim z Albánie. | foto: ČTK

Albánie - Česko 0:1, jedenadvacítka zvítězila díky vlastnímu gólu

• 5
Doma čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2023 Albánii smetli 4:0, v odvetě byl ale výsledek těsný. O výhře 1:0 výběru trenéra Jana Suchopárka rozhodl vlastní gól domácího stopera Kalaje.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Tak, jak trenér Suchopárek s kapitánem Filipem Kaločem na předzápasové tiskovce varovali, byla venkovní odveta s Albánií úplně jiná, než první zápas, ve kterém Češi vstřelili tři góly za třicet minut.

Tentokrát banka padla jen jedna, a to vlastní. Ve 35. minutě srazil míč okolo gólmana Simoniho smolně stoper Sergio Kalaj.

Šulc zatáhl balon k centru po pravé straně. Míč vrátil před bránu Ostrák, debutant Matěj Valenta na něj sice nedosáhl, ale za Kalaj ho už nestačil odvrátit pryč.

To byl jediný gólový moment. Jinak to byl podle předpokladů boj, po kterém Albánci poprvé v domácím prostředí v kvalifikaci padli.

„Výsledek je vzhledem k většímu počtu šancí spravedlivý. Pro nás to jsou samozřejmě důležité body, protože jsme díky tomu ve velmi dobré pozici v tabulce. Je to důležitá výhra, ale pořád je to zápas proti Albánii. Naším úkolem musí být připravit se na mnohem zvučnější soupeře,“ řekl na tiskové konferenci Suchopárek.

Několik dalších šancí se přece jen našlo. Střelecky aktivní byl útočník Sejk, který jako první prověřil brankáře Simoniho dalekonosnou střelou v první půli. Přímý kop od teplického forvarda dvacet minut před koncem byl ještě mnohem nebezpečnější. Obstřel na zadní tyč však Simoni vytáhl.

Albánský brankář se zaskvěl i proti samostatnému úniku Fily, který se ho snažil zaskočit na přední tyči, či hlavičce střídajícího Filipa Součka, jež mířila pod břevno.

To Kovář zase tolik práce neměl. Zasahovat musel jen proti ráně z úhlu, kterou vyslal Cara. Rána Ndrecka v druhé půli už šla vedle. V samotném závěru Tuci hlavičkoval nad.

„Soupeř byl velice dobrý ve hře s míčem i bez něj. V některých chvílích byl pohyblivější, ale bránili jsme velice solidně v bloku. Dvakrát nás také podržel brankář Matěj Kovář. Je škoda, že jsme nepřidali aspoň druhou branku, protože by to bylo rozhodnuté mnohem dříve. Na ofenzivní fázi musíme dál pracovat,“ dodal Suchopárek.

Český celek v probíhající kvalifikaci zvítězil popáté a poprvé po dvou utkáních a upevnil si vedení v tabulce o šest bodů před druhou Anglií, která má ale k dobru tři zápasy včetně večerního souboje s outsiderem z Andorry.

Na závěrečný turnaj do Rumunska a Gruzie přímo postoupí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, zbylých osm týmů z druhých příček čeká baráž. Suchopárkův výběr se v úterý představí v Andoře a skupinu zakončí v červnu domácími duely s Anglií a Andorrou.

Albánie - Česko 0:1 (0:1)

Branky: 35. Kalaj. Rozhodčí: Nobre – Ribeiro, Pereira (POR). ŽK:37. Karrica, 65. Dobra, 81. Kraja, 86. Muçi - 42. Fukala, 59. Daněk, 63. Sejk, 90+2. Souček.

Albánie Simoni – Mitaj, Kalaj, Ismajlgeci (36. Dobra) – Ndrecka, Muçi, Çelhaka, Kraja (83. Toçi), Marku – Karrica (C) (82. Syla), Cara (62. Tuci).

Česko Kovář – Gabriel, Vitík, Hranáč, Fukala – Valenta (73. Souček), Kaloč (C), Žambůrek, Ostrák (58. Daněk) – Šulc (90+3. Cedidla), Sejk (73. Fila).