Slavia učinila první krok k historické pomstě

P r a h a - Blízko k tomu, aby vyrovnali tři roky starý dluh, jsou fotbalisté pražské Slavie, kteří v úvodním utkání 2. kola Poháru UEFA porazili Grasshoppers Curych 3:1 a vytvořili si nadějnou pozici pro odvetu. Švýcarský tým, který v roce 1996 rozdrtil Slavii v předkole Ligy mistrů (5:0, 1:0), tentokrát Pražany postrašil jen vyrovnáním na 1:1, ale víc už toho nepředvedl.

Slavii se hrálo lépe ve chvílích, kdy stav na světelné tabuli velel Švýcarům útočit. Průniky odkrytou obranou po přesných centrech ze středu pole totiž domácím fotbalistům, oblečeným netradičně do červených dresů, svědčily lépe, než obléhání přehuštěného prostoru před brankou. Taková siutuace však nastala pouze poté, co Curych vyrovnal ve  23. minutě na 1:1 a snažil se přijatelný výsledek udržet.

V úvodních minutách totiž hráli hosté velmi aktivně, opanovali střed hřiště, ale do šancí se nedostávali. To slávistické protiútoky byly nebezpečnější, jenže T. Došek si v rozhodujícím momentu šlápl na míč, Zelenku zase zastavil Hodel faulem, který pak Dostálek, z přímého kopu nedokázal využít. Prosadil se až Ulich, který převzal šikovnou přihrávku od Horvátha, počkal si na ten nejvhodnější okamžik a chladnokrevně skóroval.

Po rohovém kopu Švýcaři už o tři minuty později vyrovnali, ale slávistickému kouči pak dokonale vyšlo střídání. Náhradník Kuchař totiž přesně umístěnopu střelou z ostrého úhlu ukončil ještě před přestávkou složitý boj s pozornou obranou Grasshoppers.

O úspěšný vstup do druhého poločasu se postaral Ulich, který se po patnácti minubtách opřel do odraženého míče a zvýšil na 3:1.

Curyšané si však byli dobře vědomi toho, že i jediný gól jim může pomoci k přijatelnému výsledku pro odvetu, ale jejich útočné snahy neměly vůbec nárok na úspěch. Slávistická obrana už chybu z 23. minuty nezopakovala, naopak, byla úspěšným výchozím bodem pro brejkové akce, při nichž byl čtvrtý gól mnohokrát na spadnutí.

Skóre se však nezměnilo ani při závěrečné šestiminutové přesilovce domácího celku, o kterou se postaral faulem na Vágnera curyšský náhradník De Napoli.

Branky: 20. a 50. Ulich, 39. Kuchař - 23. Yakin. Rozhodčí: Poulat - Texier, Lefranc (všichni Fr.). ŽK: Petrouš, Dostálek - Sermeter, Haas, Tararache, Yakin. ČK: 84. De Napoli. Diváci: 4555. Poločas: 2:1.

Slavia: Černý - Rada - Petrouš, Vlček - L. Došek, Ulich, Dostálek (87. Kučera), Horváth, Skála (29. Kuchař) - T. Došek, Zelenka (65. Vágner).
Grasshoppers: Walker - Gren - Hodel, Yakin - Haas, Tararache, Cabanas, Tikva (63. Muller), Sermeter (76. De Napoli) - Ekoku, Chapuisat.

Curyšský brankář Walker pouští střelu Kuchaře a Slavia se ujímá vedení 2:1.

Fotbalisté Slavie gratulují Ulichovi (druhý zprava) ke třímu gólu v curyšské síti.