Fotbalisté Karviné slaví výhru nad Jihlavou a udržení v domácí nejvyšší soutěži. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava - Karviná 0:2, hosté zůstávají v první lize, domácí sestupují

• 9
Karvinští fotbalisté si vítězstvím ve 30. kole první ligy 2:0 na hřišti Jihlavy zajistili setrvání v nejvyšší soutěži i pro příští ročník. Naopak domácí Vysočina sestupuje níž. K výhře nasměroval hosty střídající Jan Kalabiška, v nastavení pak přidal druhý gól Tomáš Wágner z pokutového kopu.

Karvinou vedl Lubomír Vlk, který v trenérské roli teprve ve čtvrtek nahradil Josefa Muchu. „Cítím velkou radost. Je to jedna z mých největších euforií, které jsem ve fotbale zažil. Chtěl bych hráčům poděkovat za fantastický výkon, protože na nich ležela po nezdarech deka. Věděl jsem, že za dva dny hráče nezměním. Do hlavy jsme jim ale vtloukali, že mají na to v Jihlavě vyhrát. Důležitá byla psychika,“ chválil nový kouč.

Online

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Jihlava vsadila na opatrný fotbal, který provázela i nervozita doplněná nepřesnostmi při zakládání akcí. Naopak Karviná, které dávala naději na záchranu jedině výhra, působila od úvodních minut aktivním dojmem. Z územní převahy si po chybách v defenzivě soupeře vypracovala i střelecké příležitosti.

Nejvíce problémů měli jihlavští stopeři s důrazným Wágnerem, kterému však v zakončení chyběla přesnost. Velkou šanci na otevření skóre měl ve 24. minutě Budínský, jehož střela z trestného kopu se odrazila od tyče. Z herního útlumu se Vysočina probrala až v závěru poločasu. Nejprve po Fulnekově centru Ljovinovu slabou střelu brankář Berkovec chytil a vzápětí se dostal za karvinské obránce nejlepší střelec Jihlavy Ikaunieks, jehož tvrdá rána mířila jen do boční tyče. Na druhé straně Čoličovu dělovku Rakovan vyrazil.

Po změně stran pokračovala Karviná v ofenzivní hře. Ve 49. minutě Eismann z trestného kopu přestřelil branku. Jihlava spoléhala pouze na protiútoky, v 54. minutě Ikaunieks přehodil brankáře Berkovce, jeho lobu však chyběla přesnost.

Po hodině hry se v karvinské sestavě objevil místo Štěpanovského čerstvý Kalabiška, který výrazně oživil hru. Po pěti minutách pobytu na trávníku založil útočnou akci, kterou sám stačil po centru z levé strany zakončit brankou. V 72. minutě našel Kalabiška přihrávkou za obránce nabíhajícího Letiče, jenž ve vyložené šanci netrefil branku.

„Budinský i Kalabiška jsou výborní fotbalisté. Ale když nefunguje hlava, tak nefungují ani nohy. Předpokládali jsme, že bude v začátku utkání opatrné a budou rozhodovat chyby. A také kdo dá první gól. Proto jsme nasadili hráče, kteří lépe brání. S tím, že Kalabiška přijde do hry později a prosadí se. Což se povedlo. Taktický záměr se nám podařil,“ liboval si Vlk.

Jihlava v závěru vsadila na zoufalý nápor, který jí už ale vyrovnání nepřinesl. Naopak v nastavení po faulu Ljovina přidal druhý gól z penalty Wágner. Po extralize hokeje tak Jihlava opustila i první fotbalovou ligu.

„Bez vstřelené branky se nedá vyhrát. Vypracovali jsme si čtyři šance a neproměnili jsme je. Stejný obraz měla naše hra se Spartou, kdy jsme v závěru dostali gól a ztratili bod. Projevila se kvalita v zakončení, která na naší straně nebyla v posledních zápasech v pořádku,“ stěžoval si po skončení duelu jihlavský trenér Martin Svědík.

„Bohužel jsme si nechali dát velmi laciný a hloupý gól. Pro mě je sestup obrovským zklamání. Nyní nejsem schopen nějakého racionálního uvažování co a jak. Emoce jsou stále ve mně,“ dodal.

Jihlava - Karviná 0:2

Branky: 66. J. Kalabiška, 90. T. Wágner (pen.). Rozhodčí: R. Příhoda - J. Paták, Z. Arnošt. ŽK: 48. T. Schumacher, 55. V. Ljovin, 88. D. Štěpánek - 51. B. Čolič. ČK: 90. V. Ljovin . Diváci: 3 453 (77 % z kapacity 4 500)

Jihlava: M. Rakovan - P. Tlustý (77. J. Klíma), P. Buchta, D. Štěpánek, T. Schumacher (86. M. Opluštil) - J. Fulnek, V. Ljovin, K. Mara, P. Dvořák, L. Zoubele (54. M. Keresteš) - D. Ikaunieks

Karviná: M. Berkovec - B. Čolič, P. Dreksa, M. Janečka, P. Eismann - P. Štepanovský (61. J. Kalabiška), F. Panák, J. Šisler (24. T. Weber), B. Letič - T. Wágner, L. Budínský (84. J. Štěrba)