Švýcarský střelec Xherdan Shaqiri (v popředí) slaví s Gökhanem Inlerem rychlý gól v utkání s Hondurasem. | foto: Reuters

Honduras - Švýcarsko 0:3, hattrickem zařídil postup Shaqiri

• 10
Třemi góly proklestil Xherdan Shaqiri švýcarským fotbalistům cestu do osmifinále mistrovství světa. Po vítězství 3:0 nad Hondurasem skončilo Švýcarsko ve skupině E na druhém místě a ve vyřazovacích bojích se utká s Argentinou. Poražený Honduras na MS končí.

Honduras při své třetí účasti na MS poprvé nezískal ani bod a stále čeká na premiérovou výhru. Po utkání oznámil svůj konec kouč Luis Fernando Suárez. "Jsem smutný, že jsme nedosáhli na vyřazovací část. Je čas na změnu," řekl kolumbijský trenér Hondurasu.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Před čtyřmi lety na MS v Jižní Africe připravila Švýcary bezbranková remíza s Hondurasem o postup ze skupiny.

Tentokrát vydrželo bezgólové skóre jen necelých šest minut a publikum tleskalo první parádě v podání Shaqiriho. Záložník Bayernu Mnichov si navedl za vápnem míč a zamířil do vzdálenějšího rohu, kam gólman nemohl dosáhnout. Míč se otřel o břevno a zapadl do sítě.

4.Honduras30031:80

Švýcaři, kteří potřebovali uhrát více bodů než Ekvádor proti Francii, případně zvítězit aspoň o dva góly vyšším rozdílem, pak kontrolovali hru.

Po půlhodině Hondurasané propadli ve středu hřiště a vzniklo švýcarské přečíslení dva na jednoho. Drmic přihrál Shaqirimu a ten sám před Valladaresem s přehledem uklidil balon k tyči.

Tři hvězdy zápasu

1. Shaqiri
2. Drmič
3. Inler (všichni Švýc.)

Začátek druhé půle vyšel lépe Honduras, ale dvě nadějné šance zůstaly nevyužity. Bengtson obešel brankáře Benaglia, ale těsně před čárou odvrátil balon vracející se Rodriguez.

Švýcaři po pauze v těžkých klimatických podmínkách v Manausu poblíž amazonského pralesa ubrali z tempa a po hodině hry jim pomohl sudí Pitana, když upřel Hondurasu po přistrčení Jerryho Palaciose penaltu.

V 71. minutě evropský tým definitivně rozhodl. Drmič připravil pozici pro Shaqiriho a ten se mohl radoval z prvního švýcarského hattricku na MS od roku 1954. Tři góly v jednom utkání dal v předchozím průběhu brazilského turnaje už jen Němec Müller, Shaqiriho spoluhráč z Bayernu. Švýcarský záložník se zároveň postaral o jubilejní 50. hattrick v historii mistrovství světa.

"Po prohře 2:5 s Francií jsem jako trenér věděl, že musím zůstat v klidu. Snažil jsem se hráčům připomínat naše přednosti, to byl klíč k tomu, abychom to dnes zvládli," řekl německý kouč Švýcarů Ottmar Hitzfeld a ocenil největšího hrdinu zápasu: "Shaqiri je hráč, který dokáže rozhodovat zápasy. Hrál dobře už proti Francii. Nechal jsem mu dnes na hřišti trochu víc volnosti a on mi to splatil."