Brazilští fanoušci před zahájením mistrovství světa ve fotbale. | foto: AP

Slavnostní ceremoniál zahájil mistrovství, protest rozehnala policie

  • 18
Sao Paulo (Od našich zpravodajů) - Ke stadionu v Sao Paulu přijížděly davy ve žlutých dresech a přesně ve čtvrt na devět večer středoevropského času se fanoušci dočkali. Fotbalové mistrovství světa zahájil pestrobarevný slavnostní ceremoniál, který bezprostředně předcházel prvnímu zápasu Brazílie - Chorvatsko.

S každým přijíždějícím metrem do konečné stanice Itaquara to bylo vždy stejné. Zapištěly brzdy, rozrazily se dveře a... Ze všech dveří šesti vozů se valily žluté či zelené barvy, pro hlasité troubení nebylo slyšet jediné slovo, klaksony a trubky hučely naplno. Už jen čtyři hodiny, tři, dvě... A mistrovství světa odstartovalo.

Pomalované tváře, na hlavách roztodivné klobouky, čepice, třásně, na očích sluneční brýle s obroučkami také v národních barvách, masky. Byl tu třeba také Homer Simpson.

Na sobě dresy v různém provedení z různých ér, s jmény současných hráčů i hvězd minulosti. V rukách vlajky, míče, repliky zlatého poháru pro mistry světa...

Zapózovat na fotografie, pořádně zařvat, pak třeba i zatancovat. O krok dál zase. A ještě lépe zopakovat choreografii a pokřik před některým z kameramanů, kteří se davem proplétali se závažím na rameně. Nad zástupy fanoušků čněl transparent "Pomůžu za dobrou cenu." Tedy potřebujete lístek?

On-line

Průběh zahajovacího utkání sledujte minutu po minutě od 22.00

Pak pomalu vzhůru od stanice ke stadionu, do pozvolného kopce, zato se silnými paprsky v zádech. Nad pošmourným Sao Paulem posledních dnů se naplno rozzářilo slunce. Právě včas.

Ve 22 hodin středoevropského času, tedy v 17 hodin místního měl výkop úvodní zápas mezi domácí Brazílií a Chorvatskem. No jistě, Chorvaté! Byli tu také, dvě desítky se jich shromáždily kousek před branami stadionu, další fanoušci docházeli, ale v převaze místních se logicky ztráceli.

Fotogalerie

Po dlouhých týdnech a měsících, v nichž se mluvilo o přehnaných investicích do stadionů, stávkách, protestech, zpožděných stavbách, konečně samotný turnaj začal.

Starosta vyhlásil na čtvrtek volno a úřady či školy byly v Sao Paulu zavřené.

Ale na protesty a stávky došlo také teď. Policisté v Sao Paulu zasahovali proti stovce demonstrantů. Nasadili slzný plyn i ohlušující granáty.

Demonstranti se shromáždili před jednou ze stanic metra a pokusili se zablokovat třídu vedoucí ke stadionu Arena Corinthians. V Riu zase stávkovala část zaměstnanců letišť.

Ovšem u stadionu se tančilo.

Naplno všechno začalo ve 20:15, kdy přímo na hrací ploše začal pestrobarevný slavnostní ceremoniál, který umělci nacvičovali stovky hodin. Choreografové kladli důraz na tři poklady Brazílie - přírodu, přátelské lidi a samozřejmě fotbal.

Když po necelé půlhodině Pitbull, Jennifer Lopez and Claudia Leitte zazpívali píseň "We Are One", šampionát symbolicky začal. Naplno pak odstartoval přesně ve 22 hodin, kdy měl výkop zápas Brazílie - Chorvatsko.

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách