JE TAM. Antoine Griezmann (vpravo) a Kylian Mbappé se radují z gólu proti...

JE TAM. Antoine Griezmann (vpravo) a Kylian Mbappé se radují z gólu proti Nizozemsku. | foto: AP

Francouzi deklasovali Nizozemce, Lukaku vystřílel belgickou výhru ve Švédsku

• 11
V největším taháku pátečního programu kvalifikace o fotbalové Euro domácí Francie přehrála Nizozemsko 4:0. Romelu Lukaku se hattrickem zasloužil o belgické vítězství 3:0 ve Švédsku.

Fotbalisté Moldavska před pondělním utkáním s Českem remizovali doma 1:1 s Faerskými ostrovy. Utkání Česka s Polskem v Edenu jsme sledovali zde.

Faerské ostrovy v Kišiněvě poslal do vedení ve 27. minutě Mikkelsen, který po přihrávce za obranu propálil brankáře Raileana. Moldavští hráči si hlavně po změně stran vytvořili velké šance a nakonec odvrátili třetí porážku za sebou, když v 87. minutě srovnal Nicolaescu z penalty. Skupinu E vede Česko po domácím triumfu 3:1 nad Polskem.

Kylian Mbappé z Francie a Kenneth Taylor z Nizozemska.

Francouzským vicemistrům světa v Saint-Denis skvěle vyšel začátek a v úvodních 21 minutách dali tři branky. Už ve druhé minutě domácí poslal do vedení Griezmann po Mbappého přihrávce, chvíli nato zvýšil Upamecano a pak se poprvé v zápase trefil Mbappé. Hvězdný útočník Paris St. Germain v 88. minutě dokonal nizozemský debakl.

Lukaku v Solně otevřel skóre ve 35. minutě, v úvodu druhé půle vstřelil druhý gól a v 83. minutě útočník Interu Milán zkompletoval hattrick. Belgičané v evropské kvalifikaci vyhráli 15. utkání po sobě, čímž vyrovnali rekord české reprezentace z let 1995 až 2002.

Belgický útočník Romelu Lukaku srazil Švédsko hattrickem.

Jablonecký záložník Jovovič pomohl asistencí k vítězství Černé Hory 1:0 v Bulharsku, ale úvodní zápas skupiny G nedohrál kvůli zranění.

Skupina B

Francie - Nizozemsko 4:0 (3:0)

Branky: 2. Griezmann, 8. Upamecano, 21. Mbappé, 88. Mbappé. Rozhodčí: Mariani – Bindoni, Tegoni (ITA). ŽK:45. Rabiot, 71. Konaté, 90. T. Hernández, 90+4. Upamecano - 65. Geertruida.

Francie Maignan – Koundé, Konaté, Upamecano, T. Hernández – Tchouaméni (76. Camavinga), Griezmann (77. W. Fofana), Rabiot (89. K. Thuram) – Coman (67. Diaby), Kolo Muani (77. Giroud), Mbappé (C).

Nizozemsko Cillessen – Timber, Geertruida (87. Malacia), van Dijk (C), Aké – de Roon (67. Blind), Wijnaldum, K. Taylor (33. Weghorst) – Berghuis (68. Malen), Depay, Simons (68. Klaassen).

Gibraltar - Řecko 0:3 (0:2)

Branky: 11. Masouras, 45. Siopis, 58. Bakasetas. Rozhodčí: Saggi – Jensen, Dale (NOR). ŽK:71. Tsimikas.

Gibraltar Coleing – Olivero, R. Chipolina (C), Sergeant, Valarino (62. Coombes) – Torrilla (62. Mouelhi), Britto (85. Jolley), Lopes – Ronan (85. J. Chipolina), L. Walker, Casciaro (85. Styche).

Řecko Vlachodimos – Baldock, Mavropanos, Chatzidiakos, Tsimikas (85. Giannoulis) – Siopis, Bakasetas (C) (70. Fortunis), Mantalos – Masouras (85. Chatzigiovanis), Giakoumakis (62. Pavlidis), Pelkas (62. Konstantelias).

Skupina E

Moldavsko - Faerské ostrovy 1:1 (0:1)

Branky: 87. Nicolaescu - 27. Mikkelsen. Rozhodčí: Walsh – Stewart, Spence (SCO). ŽK:45+1. Crăciun - 50. G. Vatnhamar, 78. Rólantsson, 84. Mneney, 86. Andreasen, 90+5. Jónsson. Diváci: 4944.

Moldavsko Răilean – Crăciun, Mudrac (73. Cojocari), Posmac – Revenco, Rață /C/, Caimacov, Plătică (73. Stînă) – Postolachi (46. Moțpan), Nicolaescu, Damașcan.

Faerské ostrovy Lamhauge – Joensen, Færø (79. Vatnsdal), G. Vatnhamar, Davidsen /C/ – Mikkelsen (71. Rólantsson), S. Vatnhamar, Andreasen, M. Olsen (79. Jónsson) – Johannesen (63. Mneney), K. Olsen (79. Klettskard).

Skupina F

Švédsko - Belgie 0:3 (0:1)

Branky: 35. Lukaku, 49. Lukaku, 82. Lukaku. Rozhodčí: Grinfeeld (ISR) – Hassan (ISR), Yarkoni (ISR). ŽK:38. Olsson, 62. Gustafson, 78. Lindelöf, 90+4. Kulusevski.

Švédsko R. Olsen – Wahlqvist, H. Ekdal, Lindelöf (C), Augustinsson (85. G. Gudmundsson) – Gustafson, Olsson (64. Gyökeres), Svanberg, Forsberg (73. Claesson) – Kulusevski, Isak (73. Ibrahimović).

Belgie Courtois – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate (85. Saelemaekers) – De Bruyne (C), Onana, Carrasco (90. Openda) – Lukebakio (61. Bakayoko), Lukaku (85. Bornauw), Trossard (61. Mangala).

Rakousko - Ázerbájdžán 4:1 (2:0)

Branky: 28. Sabitzer, 29. Gregoritsch, 50. Sabitzer, 69. Baumgartner - 64. Mahmudov. Rozhodčí: B. Frankowski – M. Boniek, J. Winkler (všichni POL). ŽK:15. Wöber - 32. Cafargulijev, 45. Mahmudov, 45+3. Almeida, 50. Israfilov, 81. Dadašov.

Rakousko Lindner – Mwene, Danso, Trauner (74. Ulmer), Wöber (34. Posch) – Wimmer (68. Kainz), Laimer, Seiwald, Sabitzer (C) (74. Ljubičić) – Baumgartner – Gregoritsch (68. Adamu).

Ázerbájdžán Imanov – Haghverdi, Mustafazade, Hasanalizade (46. Krivocjuk), Cafargulijev (46. Alijev) – Almeida (77. Isajev), Mahmudov (C), Israfilov (60. Jamalov) – Oz. Kökçü (46. Alaskarov), Dadašov, Šejdajev.

Skupina G

Srbsko - Litva 2:0 (1:0)

Branky: 16. Tadić, 53. Vlahović. Rozhodčí: Visser – Vanyzere, Nijssen (BEL). ŽK:90+3. Slivka. Diváci: 21 125.

Srbsko V. Milinković-Savić – S. Eraković, Gudelj, Pavlović – Živković (81. Milenković), Grujić, Lukić (72. Ilić), Kostić – Tadić (C) (72. Samardžić) – Mitrović (81. Joveljić), Vlahović (63. S. Milinković-Savić).

Litva Bartkus – Lasickas, Kažukolovas, Girdvainis, Beneta (82. Baravykas) – Šimkus – Černych (C), Gineitis (82. Romanovskij), Golubickas (61. Novikovas), Jankauskas (61. Slivka) – Paulauskas (82. Laukžemis).

Bulharsko - Černá Hora 0:1 (0:0)

Branky: 70. Krstović. Rozhodčí: Aghajev – Amirali, Zejnalov (AZE). ŽK:43. Savić.

Bulharsko Naumov – Stojanov, Hristov, Antov, Petrov (60. Karabeljov) – Krastev (76. Kirilov), Jordanov (85. Rusev), Grujev, I. Iliev (60. N. Iliev) – Despodov /C/, Delev (85. Petkov).

Černá Hora Mijatović – Vešović, Savić /C/, Vujačić, Radunović – Bakić (46. Jovetić), Šćekić, Savičević – Marušić (83. Mugoša), Krstović (71. Osmajić), Hakšabanović (46. Jovović, 79. Lončar).