Portugalský útočník Cristiano Ronaldo během utkání s Lucemburskem.

Portugalský útočník Cristiano Ronaldo během utkání s Lucemburskem. | foto: AP

Ronaldo dotáhl Portugalsko k výhře v Lucembursku, Dánové selhali v Kazachstánu

• 23
Portugalci v kvalifikaci o fotbalové Euro deklasovali Lucembursko 6:0, dvakrát se trefil hvězdný kapitán Cristiano Ronaldo. Dánsko přišlo v závěru o dvoubrankové vedení a překvapivě prohrálo 2:3 na hřišti Kazachstánu. Domácí zdolali semifinalisty posledního Eura poprvé v historii. Anglie si ve Wembley poradila 2:0 s Ukrajinou. První body získali evropští šampioni z Itálie výhrou 2:0 na Maltě.

Ronaldo skóroval dvakrát, podobně jako ve čtvrtečním zápase s Lichtenštejnskem (4:0), ve kterém se stal hráčem s nejvíce reprezentačními starty. Čerstvý zápis ještě vylepšil (198 utkání), stejně jako rekord v počtu branek v mezistátních zápasech (122). Lucembursko je první reprezentací, které Ronaldo nastřílel dvouciferný počet gólů. V 11 vzájemných zápasech dal stejný počet branek.

Osmatřicetiletý kanonýr nejprve v deváté minutě po Mendesově sklepnutí zblízka dorazil míč do odkryté brány a v 31. minutě zakončil únik za obranu střelou na přední tyč. Další trefy Portugalců obstarali Félix, Bernardo Silva, Otávio a Leao, jenž navíc v závěru nedal penaltu. Obvyklý exekutor Ronaldo už byl v tu dobu na střídačce.

Španělé začali boj o Euro výhrou nad Norskem, Švýcaři rozstříleli Bělorusko

Ve skupině J se odehrály ještě dva duely. Slovensko zdolalo 2:0 Bosnu a Hercegovinu a v šestém utkání pod italským trenérem Calzonou poprvé zvítězilo. Druhý gól domácích vstřelil sparťanský záložník Haraslín. Island deklasoval 7:0 Lichtenštejnsko a připsal si nejvyšší soutěžní výhru v historii. „Čistým“ hattrickem mezi 48. a 73. minutou přispěl k prvním bodům svého týmu kapitán Aron Gunnarsson.

Dánům nestačily ani dvě branky útočníka Höjlunda, jenž navázal na hattrick ze čtvrtečního debutu proti Finsku (3:1). Dvacetiletý útočník Bergama otevřel skóre ve 20. minutě chytrým lobem a v 36. minutě přidal z dorážky druhou trefu. Höjlund dal ve svých premiérových dvou utkáních v národním týmu pět branek a po prvních zápasech zatím vévodí tabulce střelců kvalifikace.

Kazachstán ale mezi 73. a 89. minutou předvedl velký obrat. Nejprve proměnil penaltu Zajnutdinov a v závěru přidali další góly Tagybergen s Ajmbetovem. Střelec vítězné branky byl v nastavení po druhé žluté kartě vyloučen, skóre už se ale nezměnilo. Oba týmy mají po dvou kolech ve skupině H na kontě tři body.

Anglie po výhře v Itálii zvládla i druhé utkání, a to hlavně díky vydařenému konci první půle. Ve 37. minutě zužitkoval Kane Sakův centr na zadní tyč a v kvalifikaci na Euro skóroval v desátém utkání v řadě. Vzápětí sám Saka zvýšil přesným obstřelem na 2:0. Ukrajinci tak nezvládli soutěžní premiéru pod koučem Rotaněm, jenž během hráčské kariéry působil i v pražské Slavii.

Ve druhém nedělním utkání skupiny C si Itálie poradila s outsiderem z Malty. Skóre otevřel útočník Retegui, který se prosadil i ve druhém utkání v dresu národního týmu, což se dosud podařilo jen třem italským hráčům. Druhý gól dal rovněž ještě v úvodním dějství Pessina.

Skupina C

Anglie - Ukrajina 2:0 (2:0)

Branky: 37. Kane, 40. Saka. Rozhodčí: Gözübüyük – Zeinstra, Balder (NED). ŽK:69. Malinovskyj. Diváci: 83947.

Anglie Pickford – K. Walker, Stones, Maguire, Chilwell – Bellingham (85. Gallagher), Henderson, Rice – Saka, Kane (C) (81. Toney), Maddison (85. Grealish).

Ukrajina Trubin – Karavajev (61. Bujalskij), Svatok, Matvijenko, Mykolenko (61. Sobol) – Sudakov, Stěpaněnko (90. Konopljanka), Zinčenko (C) – Malinovskyj, Jaremčuk (74. Dovbyk), Mudryk (61. Cygankov).

Malta - Itálie 0:2 (0:2)

Branky: 15. Retegui, 27. Pessina. Rozhodčí: Kabakov – Margaritov, Valkov (BUL). ŽK:36. Di Lorenzo, 54. Scalvini.

Malta Bonello – Apap (84. Jam. Brown), Borg (C), Attard (63. Z. Muscat) – J. Mbong, Yankam, Guillaumier, N. Muscat (76. Teuma), Corbalan – Satariano (64. Nwoko), Jones (76. Dimech).

Itálie Donnarumma (C) – Di Lorenzo (46. Darmian), Scalvini (84. Tolói), Romagnoli, Palmieri – Pessina, Cristante, Tonali (66. Verratti) – Politano, Retegui (66. Scamacca), Gnonto (22. Grifo).

Skupina H

Kazachstán - Dánsko 3:2 (0:2)

Branky: 73. Zajnutdinov, 86. Tagybergen, 89. Ajmbetov - 21. Höjlund, 36. Höjlund. Rozhodčí: N. Simović – Djorović, M. Simović (SRB). ŽK:89. Ajmbetov, 90+2. Šackij, 90+3. Darabajev - 90+3. Höjlund. ČK:90+6. Ajmbetov.

Kazachstán Šackij – Gabyšev (34. Skvorcov), Malyj (46. Jerlanov), Maročkin, Alip, Vorogovskij – Orazov, Tagybergen (C), Bejsebekov (83. Darabajev), Zajnutdinov (79. Islamchan) – Samorodov (78. Ajmbetov).

Dánsko Schmeichel – Bah (65. Larsen), Kjær (C), Nelsson, Mæhle (83. Kristensen) – Højbjerg, Nørgaard, Jensen (65. Billing) – Damsgaard (65. Daramy), Højlund, Wind (87. Braithwaite).

Slovinsko - San Marino 2:0 (0:0)

Branky: 56. Šeško, 60. Di Maio. Rozhodčí: Verboomen – Hillaert, Wyns (BEL). ŽK:44. D'Addario, 54. Fabbri, 65. Constantini, 78. Franciosi.

Slovinsko Oblak (C) – Stojanović, Brekalo, Bijol (36. Drkusić), Karničnik (57. Balkovec) – Zajc (81. Stankovič), Čerin, Lovrić, Verbič (81. Horvat) – Vombergar (57. Vipotnik), Šeško.

San Marino E. Benedettini – Cevoli, Rossi, Fabbri (72. Franciosi) – Tosi, Lunadei (72. Vitaioli), Mi. Battistini, A. Golinucci, D'Addario – F. Berardi, Nanni (C) (86. Rinaldi).

Severní Irsko - Finsko 0:1 (0:1)

Branky: 28. Källman. Rozhodčí: Kružliak – Hancko, Pozor (SVK). ŽK:74. D. Charles - 48. R. Jensen, 90+4. Soiri.

Severní Irsko Peacock-Farrell – Bradley, Ballard (50. Magennis), Cathcart (C), C. Brown – S. Charles (79. Price), Lewis – McNair, Washington (69. Whyte), Thompson (79. Saville) – D. Charles.

Finsko Hrádecký (C) – Alho (87. R. Taylor), Väisänen, Ivanov, R. Jensen (52. Peltola) – Suhonen (70. Soiri), Lod, Kamara, Schüller – Källman (87. Pohjanpalo), Pukki (70. Forss).

Skupina J

Lichtenštejnsko - Island 0:7 (0:2)

Branky: 3. D. Ólafsson, 38. Haraldsson, 48. A. Gunnarsson, 68. A. Gunnarsson, 72. A. Gunnarsson, 85. A. Gudjohnsen, 87. Ellertsson. Rozhodčí: Kehlet – Hummelgaard, Skytte (DEN). ŽK:60. F. Wolfinger, 64. Wieser, 90. Sele - 56. Finnbogason. Diváci: 1 692.

Lichtenštejnsko Büchel – S. Wolfinger (72. Yildiz), Frommelt, Traber (46. F. Wolfinger), Hofer, Meier – Lüchinger (46. Netzer), Wieser (77. Beck), Hasler – Gassner (68. N. Frick), Sele.

Island Rúnarsson – Pálsson, A. Gunnarsson (74. Jóhannesson), H. Magnússon (65. Sampsted), D. Ólafsson – Sigurdsson (65. Ellertsson), J. Gudmundsson (46. Anderson), Thorsteinsson, Finnbogason (65. A. Gudjohnsen) – Thórdarson, Haraldsson.

Slovensko - Bosna a Hercegovina 2:0 (2:0)

Branky: 13. Mak, 40. Haraslín. Rozhodčí: Di Bello – Peretti, Bresmes (ITA). Diváci: 6 052.

Slovensko Dúbravka – Hancko, Gyömbér, Vavro, Pekarík – Duda (69. Bénes), Lobotka (90+1. Hrošovský), Kucka – Haraslín (90+2. Bero), Polievka (69. Zreľák), Mak (58. Suslov).

Bosna a Hercegovina Šehić – Saničanin, Miličević (46. Cimirot), Ahmedhodžić – Gazibegović, Krunić, Tahirović (74. Stevanović), Hadžiahmetović (63. Prcić), Dedić – Demirović, Prevljak (63. Džeko).

Lucembursko - Portugalsko 0:6 (0:4)

Branky: 9. Ronaldo, 15. Félix, 18. B. Silva, 31. Ronaldo, 77. Otávio, 89. Leão. Rozhodčí: Petrescu – Ghinguleac, Grigoriu (ROU). ŽK:32. V. Thill, 37. M. Martins, 74. C. Martins, 82. Barreiro - 58. Ronaldo.

Lucembursko Moris – Jans (C), M. Martins (46. Bohnert), Chanot, Pinto – C. Martins, Gerson (46. Carlson) – Da. Sinani (46. Olesen), Barreiro – Rodrigues, V. Thill (70. Borges Sanches).

Portugalsko Patrício – Dalot, Ant. Silva, Dias, Pereira, Mendes – B. Fernandes (75. Leão), Palhinha (86. Jota), B. Silva (64. Neves) – Ronaldo (C) (64. Ramos), Félix (75. Otávio).