Bohemians 1905 - Čáslav: domácí Marek Nikl (vlevo) se snaží zastavit průnik čáslavského Davida Fikejze. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Výhra nad Čáslaví přiblížila fotbalistům vršovických Bohemians postup

• 3
Když trenér čáslavských fotbalistů Miroslav Koubek odcházel ze stadionu Bohemians 1905, otočil se na kouče domácích Pavla Hoftycha a řekl: "Gratuluju k postupu do ligy." Už jen totální kolaps by mohl Bohemians obrat o postup. Vedoucí tým druhé nejvyšší soutěže včera vyhrál v hitu kola před krásnou návštěvou 7 158 diváků 2:0 a nezadržitelně míří mezi tuzemskou elitu.

"O postup se můžeme připravit jen sami. Byli bychom blázni, kdybychom to pustili. Věřím, že tenhle náskok už neprohospodaříme," řekl záložník Martin Kotyza.

A za pravdu mu dává tabulka, která pro pražský tým vypadá velmi nadějně: 1. Bohemians 1905 49 bodů, 2. Čáslav 41, 3. Jihlava 41. Do konce zbývá 7 kol, navíc mají Bohemians s Čáslaví lepší vzájemný zápas, což jim vlastně bod náskoku přidává. Jihlavu doma porazili 2:0 a v půlce května je čeká odveta. Hodně nadějná matematika.

"Nesmí nás to ale ukolébat," varuje kapitán Marek Nikl, který svým prvním gólem po návratu z Německa definitivně zlomil odpor soupeře: v 56. minutě zvyšoval hlavičkou na 2:0. "Ten gól přišel v pravý čas." Bohemians se po průměrném prvním poločase vřítili na hřiště jako uragán. "Trenér v kabině trochu zvýšil hlas, pak už to z naší strany bylo dobré. V první půli jsme byli trochu nervózní," uznal Nikl.

Už ve 49. minutě přišel uklidňující gól: sudí Jílek ponechal po faulu citlivě výhodu a Kotyzův sražený centr napálil Róth krásně z voleje do branky. Pak ještě Kotyza střílel do tyče aMorávek neproměnil sólový nájezd z poloviny hřiště, když předtím vzorným presinkem obral o míč obránce Brunclíka.

"Nechytili jsme začátek druhé půle. Ten nám ujel, naopak Bohemka se rozjela, byla v euforii a my se dostali do úzkých," řekl hostující trenér Koubek. "Ale byl to hezký zápas, k čemuž jsme přispěli i my." Utkání bylo očekávané nejen kvůli vývoji ve druhé lize. Na podzim skončil zápas v Čáslavi remízou 1:1 a po dramatickémzávěru došlo k několika strkanicím. Domácí vyrovnali v 9. minutě nastavení a Bohemians cítili křivdu.

"Říkali jsme si, že nesmíme podlehnout emocím, abychom neudělali nějakou hloupost. Výhrou jsme se mohli pomstít nejvíc a to se povedlo," radoval se Nikl.