Čtyři body ze čtyř zápasů zatím mají na svém kontě fotbalisté Hradce Králové v novém ročníku druhé nejvyšší domácí soutěže. Na vedoucí Frýdek-Místek nyní ztrácejí šest bodů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Fotbalovému Hradci se ulevilo, v Třinci konečně poprvé vyhrál

• 0
Až nečekaně dlouhé čekání na první výhru ve Fotbalové národní lize Hradce Králové konečně utnul. Po třech zápasech bez výhry si pro premiérové vítězství sezony, v níž se chce pokusit o návrat mezi elitu, si dojel do Třince.

Hradec vyhrál 2:1, v tabulce je sice stále v dolní polovině, ale možná právě tohle znamená start k lepší budoucnosti. "Trochu jsme otupili tlak, který teď na nás byl," přiznal s úlevou trenér hradeckého mužstva Luboš Prokopec.

Po remíze s Pardubicemi a prohrách v Karviné a doma s Táborskem se tým ocitl na chvostu tabulky a atmosféra v klubu nebyla nejlepší. Možná i proto se Hradec v Třinci předvedl tak, jak nebylo pod vedením Prokopce běžné.

"Musím přiznat, že jsme vsadili na defenzivu, protože v minulých třech zápasech jsme dostali šest gólů a museli jsme to změnit," vysvětloval kouč po zápase.

Opatrná taktika sice hlavně v prvním poločase přinesla fotbal jen průměrný, ale Hradci zároveň kýžený úspěch. Gól totiž dostal až v nastaveném čase druhé půle, kdy už vedl 2:0, a ten na jeho vítězství už nic nezměnil.

Hradci k výhře výrazně pomohl začátek 2. poločasu, kdy Jiří Poděbradský rychle rozehrál standardní situaci, Třinečtí včas nezareagovali, Vaněček poslal centr do pokutového území a nekrytý Kulič s přehledem trefil odkrytou branku. "První branka utkání rozhodla. Po ní jsme se ještě více soustředili na defenzivu a na rychlé protiútoky. Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli," uvedl hradecký kouč.

Zvolená taktika přinesla v 67. minutě jeho týmu zvýšení náskoku, po rohovém kopu Rolko prodloužil míč na Vaněčka a ten skóroval.

Trenérovi se vedle taktiky vydařil také tah s vrácením zkušeného Rolka do sestavy. Hráč, který byl v prvním kole v duelu s Pardubicemi vyloučen a v následném zápase v Karviné proto nemohl nastoupit, se před týdnem do základní jedenáctky nevešel a na hřiště se dostal až v průběhu zápasu jako útočník.

Janoušek: Už se to snad muselo zlomit

Před týdnem se v utkání s Táborskem Jiří Janoušek na hřišti neobjevil, v Třinci slavil vítězný návrat do sestavy. Stejně s ním celý tým, který v letošním ročníku Fotbalové národní ligy konečně vyhrál. "Velká úleva, už se to snad muselo zlomit," liboval si po zápase hradecký záložník.

Fotbalisté Hradce Králové se radují z trefy do sítě Sparty. Zleva Pavel Černý, Jiří Janoušek a Michal Pávek, v pozadí vpravo Radim Wozniak

Po předcházejících výsledcích byla v klubu patrná nervozita, jak jste ji vnímali vy hráči před zápasem v Třinci?
Docela jsme si věřili, i když začátek soutěže se nám nepovedl. První zápas s Pardubicemi ještě byl z naší strany jakž takž, pak už to bylo horší. Vyhrát jsme už nutně potřebovali. Dobře, že se to povedlo, a snad to takhle půjde i dál.

Co podle vás rozhodlo o vašem vítězství?
Myslím si, že jsme se zlepšili hlavně v kombinaci. Proti Táborsku to byl z naší strany hrozný fotbal, třikrát po sobě jsme si nepřihráli míč. Dnes když jsme ho získali, tak jsme ho soupeři zase hned nedali. Rozehráli jsme si to v klidu a tím jsme ušetřili hodně sil dopředu. Podle mě byly důležité hra po zemi a kombinace.

Proto byl hlavně první poločas tak opatrný?
Asi ano, oba týmy bránily jen na své polovině, nebylo kam spěchat. Z naší strany to bylo i dost pochopitelné, měli jsme v tabulce jen jeden bod, potřebovali jsme zabrat. Abychom zase neinkasovali jako v minulých zápasech, nechtěli jsme hned presovat a napadat soupeře v jeho rozehrávce.

Hned na začátku druhého poločasu jste vstřelili gól, ten domácí tým hodně zaskočil.
A pro nás byl hrozně důležitý. Dost nám k němu domácí i pomohli, nechali nás rychle rozehrát a pak už to od nás bylo rychlé a povedené. Tenhle gól byl podle mě rozhodující.