Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Elektronická platební karta v Česku ideální, v cizině nestačí

aktualizováno 
Lidé si často lámou hlavu nad tím, zda si pořídit kartu elektronickou, či embosovanou. Pokud přesně víte, co od své budoucí karty chcete, máte napůl vyhráno. Vybírejte však dobře.
Při cestách do zahraničí je dobré mít s sebou karty dvou různých karetních asociací.

Při cestách do zahraničí je dobré mít s sebou karty dvou různých karetních asociací.

Použitelnost karet embosovaných je širší
Ke konci loňského roku bylo v Česku vydáno 7,9 mil. platebních karet, z nich téměř 7,5 mil. nese označení VISA nebo MasterCard. Z tohoto počtu karet je 5,8 mil. elektronických a jen 1,7 mil. připadá na embosované.

Provozovatelů, kteří jsou schopni zprostředkovat bezhotovostní úhradu zboží a služeb pomocí platební karty, je u nás přes 53 tisíc. Téměř pětina z nich je však vybavena jen imprinterem (tzv. žehličkou, resp. mechanickým snímačem), a jsou tudíž k dispozici jedině držitelům karet embosovaných.

Ačkoliv výše uvedená čísla vypadají, že velká část obchodníků a u nich prováděných transakcí je založená na imprinteru (nikoliv na on-line technologii), je hlavně na vás, kde utrácíte své peníze.

Ve větších obchodech ani u benzinových čerpadel se běžně s imprintery už téměř nesetkáte, vytlačují je tzv. POS terminály a transakce on-line. Tato skutečnost by měla při vašem rozhodování hrát významnou roli.

popisekBEZKONTAKTNÍ PLATEBNÍ KARTY
už klepou na dveře

Kartu volte podle konkrétních potřeb
Při volbě karty je důležité hlavně to, aby vybraný typ vycházel z vašich finančních potřeb. Vystačíte-li s výběry z bankomatů a s platbami u obchodníka, nechcete nakupovat přes internet a nechcete cestovat dál než po Evropě, pak zvolte kartu elektronickou.

Dokáže vám zprostředkovat vše, co potřebujete, s nižšími náklady na vedení karty (cca 200-300 Kč za rok) a v případě ztráty či odcizení i s nižším poplatkem za její blokaci (cca 300 Kč). Elektronické karty jsou typické pro studenty a seniory.

Situace je zcela odlišná v případě, že často cestujete i mimo starý kontinent a nakupujete po internetu či telefonu. Pak určitě dejte přednost kartě embosované.

Na tyto karty mohou být navázány další služby. Třeba cestovní pojištění, pojištění ztráty karty, zprostředkování finanční pomoci v zahraničí apod.

Za tyto výhody ale musíte bance připlatit, karty jsou dražší (od 400 Kč za rok) a vyšší poplatek si banka vyžádá i v případě její blokace, resp. stoplistace, obvykle kolem 500 Kč.
 
Vyhněte se potížím, v cizině mějte karty dvě
Společnost MasterCard má na světě přes 25 milionů (z toho téměř sedm milionů v Evropě) akceptačních míst, společnost VISA více než 28 milionů.

Podle těchto čísel by se majitel platební karty neměl obávat cestovat po Evropě jen s elektronickou kartou v kapse. Nicméně podle Jána Čarného ze společnosti MasterCard Europe je držitelům karet této asociace doporučeno, aby si s sebou do ciziny brali jak kartu elektronickou, tak embosovanou.

Jana Lvová ze společnosti VISA Europe tvrdí, že téměř všechny karty Visa (elektronické i embosované) vydané v Česku je možno bez problémů použít i v zahraničí.

Obecně však je možné doporučit embosovanou kartu pro rezervace a platby v hotelech, půjčovnách aut, ale i pro nákupy po internetu či telefonu. Ostatní obchodníci přijímají oba druhy platebních karet.

Když to shrneme, tak v zahraničí je nejlépe mít s sebou karty dvou různých karetních asociací (např. Visa a MasterCard). Když cestujete mimo Evropu, tak dejte přednost kartě embosované. S elektronickou byste si v Evropě naopak vystačit měli.

popisekOKRADL VÁS BANKOMAT?
peníze získáte jen těžko

Problémy můžete mít v Polsku a na Kubě
Oslovili jsme v tuzemsku působící bankovní domy s dotazem, jaká úskalí na držitele platebních karet mohou čekat v zahraničí.

Podle informací České spořitelny už není problém s akceptací karet elektronických (Visa Electron, Maestro) v Chorvatsku, kde lze běžně zaplatit nákup v obchodě a stejně dobře vybrat hotovost z bankomatu. Banka ovšem upozorňuje na placení mýtného na dálnicích. Na některých místech je totiž možné použít jen kartu embosovanou.

S problémy při akceptaci karet opatřených čipem se setkávají i klienti BAWAG Bank, a to hlavně v Polsku. Potíže však ve většině případů souvisí "pouze" s nezkušeností obsluhy akceptačních terminálů.

Informace ČSOB se týkají našich jižních sousedů, konkrétně Rakouska. Tam jsou nyní výběry z bankomatů omezeny na 400 EUR denně, a to zcela bez ohledu na limit karty či dostupný zůstatek účtu klienta. Týká se to všech platebních karet.

Klienti Volksbank zase svou banku upozornili, že se často setkávají s problémem "nefunkční" platební karty na Kubě. Bankovní poradci jim proto radí, aby si vzali dostatečnou  hotovost. Obdobný problém s akceptací karet na Kubě mají i držitelé platebních karet amerických bank.

Autor:
  • Nejčtenější

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Ministerstvo si prokleplo finanční gramotnost Čechů. Zjištění jsou i překvapivá

Exkluzivně Češi začínají myslet do budoucna a stále víc lidí začíná spořit, většinou ale konzervativně. Sestavování domácího...

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely...

Nezapomeňte na daň z příjmu. Opozdit se s odloženou platbou vyjde draho

Letos se mohou poplatníci daně z příjmů opozdit s podáním přiznání i platbou daně až o tři měsíce, tedy do 1. července...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Stará pojistka škodu na majetku nemusí pokrýt. Podpojištění je zrádné

Pojištění nemovitosti je správný krok, skrytou hrozbou některých pojistek však může být tzv. podpojištění. V případě...

Nabourali jste nebo potřebujete povinné ručení? Co se dá vyřídit na dálku

Sláva době digitální! Pojišťovny už nějakou dobu postupně učí klienty komunikovat elektronicky či alespoň přes telefon....

Za invaliditou stojí z 95 procent nemoc. Jak si ji pojistit?

Trvalá invalidita znamená pro nemocného i jeho rodinu obrovskou finanční zátěž. Znamená totiž vyšší výdaje a současně...

Aktualizovat pojistku na byt či dům by měl každý, kdo to ještě neudělal

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rostou. Odborníci proto doporučují aktualizovat pojistné smlouvy. A to tak, aby výše...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...