Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

V hledáčku zlodějů jsou drahá kola. Poradíme, jak je pojistit

Poslední rok přinesl zvýšený zájem o cyklistiku. Češi si pořizují nová kola či elektrokola často za desetitisícové částky. S rostoucím počtem cyklistů na komunikacích přibývá bohužel také nehod a zranění, kola se pak stále víc dostávají i do hledáčku zlodějů. Co si ohlídat a jak se dobře pojistit, radí Marek Seidl, pojistný analytik společnosti Broker Trust.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V loňském roce dosáhly škody u nahlášených krádeží jízdních kol a elektrokol 135 milionů korun, což je o čtvrtinu (o 27 milionů) víc než v roce předchozím. Zajímavé je, že Policie ČR evidovala loni 5 258 odcizených strojů, zatímco o rok dříve to bylo 5 106, což není až tak velký nárůst jako v případě způsobené škody. I z toho je patrné, že zloději se více zaměřují právě na dražší exempláře.

Na co by měli majitelé jízdních kol a elektrokol myslet, pokud se chtějí pojistit pro případy, že jim kolo ukradnou nebo dojde k jeho poškození?

Krádež venku i poškození během jízdy

Pro majitele dražších bicyklů dává především smysl jejich individuální pojištění. U vybraných pojišťoven můžete konkrétní kolo pojistit nejen proti krádeži, ale i pro poškození živelní pohromou, při přepravě, při nehodě během jízdy nebo vandalismem. Naprostá většina ústavů u těchto pojistek nerozlišuje mezi běžným kolem a elektrokolem.

Výhodou individuálních pojistek je, že se vztahují i na venkovní prostory, a to většinou i v zahraničí, což nebývá zvykem například u běžného pojištění sportovního vybavení v rámci pojištění domácnosti nebo cestovní pojistky.

Lepší je kolo nafotit

Aby pojišťovna plnila, je nutné dodržovat stanovené podmínky. K těm základním patří zabezpečení kola. Pro případ krádeže venku nebývají kola pojištěna v noci, zpravidla mezi 22. a 6. hodinou. Kolo musí být také v době krádeže připoutáno bezpečnostním zámkem k pevnému bodu, navíc na místě „k tomu určenému“. Aby člověk dokázal, že kolo na takovém místě zabezpečil, je dobré si ho při jeho odstavení vyfotit – usnadní to jednání s pojišťovnou.

Je třeba také správně nastavit pojistnou částku podle toho, kolik vaše kolo stojí. V aktuálních podmínkách lze nalézt například limity končící na hranici 25 000 korun, ale i půl milionu. Přirozeně platí, že čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší pojistné majitel zaplatí.

Ohlídejte si výši spoluúčasti

Pozornost věnujte také tomu, zda pojišťovna vyžaduje spoluúčast. To může být 1 000 Kč, ale i 10, 20 a v ojedinělých případech i 50 procent z ceny kola.

Součástí těchto pojistek může být i cykloasistence, která přijde vhod, když dojde během jízdy k poškození kola nebo zranění. V rámci asistence pak pojišťovna klientovi domluví transport kola do blízkého servisu, jeho následnou opravu a postará se i o dopravu do místa ubytování, případně do zdravotnického zařízení.

Slevu na pojistném můžete získat, pokud je vaše kolo vybaveno například čipem udávajícím jeho polohu nebo jiným zabezpečovacím systémem, například tzv. syntetickou DNA, což bývá sprej s mikročásticemi, které usnadňují identifikaci ukradeného kola.

Máte-li kola pojištěná v rámci dříve sjednaného pojištění domácnosti a pořizovali jste v posledních letech nový stroj za vyšší cenu, raději zkontrolujte, zda máte v rámci sportovního vybavení dostatečně nastavené limity.

Při cestách do zahraničí není radno spoléhat jen na cestovní pojištění, základní balíčky většinou pojištění kola nezahrnují a ve vyšších variantách s připojištěním je na kolo nahlíženo jako na zavazadlo. Pojišťovny tak většinou plní jen v případech, kdy je kolo odcizeno z uzamčeného prostoru – kolárny, hotelového pokoje nebo kufru automobilu.

Pozor na škody způsobené cyklistou

Cyklista není jediný, kdo může při jízdě přijít k úhoně. Na silnici se stává účastníkem dopravního provozu, ale na rozdíl od řidičů se na kolo žádné povinné ručení nevztahuje. Škody na majetku nebo zdraví, které způsobí, by musel cyklista platit z vlastní kapsy.

Řešením je pojištění odpovědnosti v občanském životě, které může takové škody až do výše desítek milionů uhradit. Pojistka se vztahuje i na poškození zapůjčených věcí (máte-li o tom písemnou smlouvu), včetně sportovního vybavení, což se může hodit, pokud si budete chtít například drahé elektrokolo jen vyzkoušet.

Autor:
  • Nejčtenější

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

V hledáčku zlodějů jsou drahá kola. Poradíme, jak je pojistit

Poslední rok přinesl zvýšený zájem o cyklistiku. Češi si pořizují nová kola či elektrokola často za desetitisícové...

Omezený přístup klientů ke zdravotní péči pociťují už i pojišťovny

Koronavirus se podepsal takřka na všech oblastech života v Česku. Nejedna pojišťovna nyní řeší následující problém: „V...

Minimální mzda mění i zdravotní pojištění. Kdo zaplatí více a kdo má výjimku

Vyšší minimální mzda od nového roku zvyšuje zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů a minimální pojistné...

Jak nahlásit autonehodu pojišťovně. Pokud nevoláte policii, je nutný formulář

Když se dohodnete, kdo za bouračku může, a není poškozený nikdo třetí, není třeba volat policii. Stačí vyplnit formulář...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....