Ropa spadne až k dvaceti dolarům, varuje Citi. Pak přijde prudký růst

  11:55aktualizováno  11:55
Ropa by do pár měsíců mohla podle předpovědi analytiků americké Citi klesnout k hranici 20 dolarů za barel. To je méně než polovina současné ceny a cena benzinu by tak mohla klesnout až k 25 korunám za litr. Na konci roku už by však ceny ropy měly být opět o polovinu vyšší než nyní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Velký rozruch vyvolala v zámoří výhledová zpráva analytického oddělení americké banky Citi. Ta jde totiž částečně proti proudu současných předpovědí „již dosaženého dna“ ceny ropy a naopak v blízké době předpovídá její pokles na více než desetileté minimum. Konkrétně až na dvacet dolarů za barel ropy typu WTI, která se nyní obchoduje za přibližně 52 dolarů.

Jak ale upozorňuje analytik společnosti BHS Jiří Zendulka, úvaha Citi není úplně v rozporu se současným většinovým názorem. Pouze z něj vyvozuje i krátkodobé účinky. „Samotné vypíchnutí sumy 20 dolarů za barel je potom pravděpodobně snaha upozornit na sebe,“ komentuje Zendulka zprávu šéfa komoditního výzkumu Citi Edwarda Morse.

Citi totiž stejně jako všichni ostatní bere v potaz ohlášené škrty v investicích a amerických průzkumných vrtech, které povedou v budoucnu k omezení produkce a tím pádem zdražení vzácnější komodity. A je si vědoma i zdánlivě zvláštního paradoxu, že „levná ropa zdražuje ropu“ (o chystaných omezeních v těžbě čtěte zde).

„Než ale doběhnou již započaté investice, tak to nějakou dobu potrvá a ropy bude do té doby na trhu nadprodukce,“ vysvětluje. Tomu ještě podle něj pomůže fakt, že v očekávání zdražení budou nyní někteří obchodníci naplňovat své zásobníky. A právě v okamžiku, kdy tímto způsobem nabídka výrazně převýší prakticky neměnnou poptávku, se vytvoří opět tlak na cenu, který může podle Citi vést až k oněm 20 dolarům za barel.

Na hrozící krátkodobou nadprodukci na trhu, nikoli ovšem s tak extrémním dopadem na cenu jako Citi, poukázala ve své v úterý zveřejněné měsíční zprávě i agentura IEA. Ta navíc upozorňuje, že může trvat několik let, než se poptávka s nabídkou opět dostane do rovnováhy.

Benzin by mohl zlevnit až na 25 korun

Tento stav by měl nastat někdy na přelomu března a dubna, ale ani podle Citi ani podle Zendulky z BHS nemá trvat dlouho. Je tedy otázkou, zda na něj zareagují pumpaři a u českých silnic bude možné natankovat levnější benzin.

Aktuálně podle CCS stojí benzin a nafta okolo 29,5 korun a v hrubých odhadech platí, že 10 dolarů v ceně za barel se promítá 1,5 korunami na pumpách. Zlevnění ropy na 20 dolarů za barel by tak teoreticky mohlo načas poslat benzin až na 25 korun.

„Záležet bude na konkurenčním prostředí pumpařů, a zda se někdo pokusí strhnout pomyslnou lavinu, jak to často dělávají například pumpy Tank Ono,“ vysvětluje Zendulka.

Ve zbytku ropy už je ale předpověď Citi podobná ostatním predikcím. Cena ropy má opět vystoupat a v posledním čtvrtletí se vrátit na 75 dolarů za barel. Tam koneckonců očekává cenu této komodity i ekonom ČSOB Jan Bureš. „Názor Citi nám ale přijde extrémní. Podle nás může během první poloviny roku zlevnit ropa maximálně lehce pod 40 dolarů za barel,“ dodává.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Němečtí sládci plánují, že budou na pivech uvádět energetickou hodnotu

Ilustrační snímek

Němečtí pivaři budou mít v budoucnu už při pouhém pohledu na etiketu na láhvi svého oblíbeného nápoje jasno, kolik...

Karneval kapitalismu bez světových lídrů. Účast odřekli Macron i Trump

Paprsky slunce pronikají logem světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu (27. ledna 2011)

Na Světovém ekonomickém fóru, které se každoročně koná příští týden ve švýcarském Davosu, se neukáží někteří přední...

Pletená šála ukazuje zpoždění německých vlaků. Vydražila se za tisíce eur

Šál reprezentující zpoždění německých vlaků v dražbě na Ebay.

Němka, která v průběhu loňského roku cestovala vlakem v okolí Mnichova, vyjádřila svou frustraci z častého zpoždění...

Najdete na iDNES.cz