Malý brouk likviduje městské lesy v JAR. V ohrožení je nejen avokádo

  20:35aktualizováno  20:35
Města Jižní Afriky trápí invaze černého brouka velikosti sezamového semínka. Škůdce kůrovcovitého typu likviduje tamní stromy s avokádem, ořechy i dřeviny s peckovitým ovocem. Nezastaví se před ničím a nikdo zatím neví, jak na něj.

Jihoafrická města lemovaná až 10 miliony primárně exotických stromů jsou nyní v nebezpečí. Kapské Město. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Škůdce, označovaný jako PSHB (Polyphagous Shot Hole Borer), zaujal vědce již v roce 2008. Tehdy zamořil avokádové sady v Izraeli a miliony stromů v jižní Kalifornii. To, co postihlo Jižní Afriku, se ale pravděpodobně dá nazvat největší invazí těchto škůdců. Napsala o tom agentura Bloomberg

Fotogalerie

Titěrný brouk procestoval tisíce kilometrů napříč Jihoafrickou republikou, v roce 2017 byl spatřen v jihoafrickém městě Pietermaritzburg. Kvůli nepříznivým vedlejším efektům globalizace se ale nyní objevil i v Kapském Městě, kam se dostal lodí vezoucí dřevěné pelety. 

Odborníci se obávají, že škůdce dramaticky sníží avokádový porost v Johannesburgu, jednom z největších uměle vypěstovaných lesů na světě. Nyní může uhynout až 30 procent všech stromů.

Tím ale jeho činnost nekončí. Škůdce by mohl ohrozit také další rostliny, jako jsou makadamie, vinná réva, ořechovec pekanový a stromy s peckovitým ovocem. Všechny tyto rostliny představují nemalou část zemědělského vývozu Jižní Afriky v hodnotě 11 miliard dolarů. Ohroženy jsou také dubové stromy ve městě Stellenbosch, které je de facto hlavním městem vinařských oblastí Jihoafrické republiky.

24.dubna 2018 v 12:33, příspěvek archivován: 03.dubna 2019 v 15:23

New dangerous beetle infestation in trees https://t.co/1siaag4gnc via @SABCNewsOnline

„Zatímco většina druhů brouků dává přednost mrtvým nebo umírajícím stromům, PSHB je jedním z méně než 20 druhů kůrovců na celém světě, kteří se agresivně zaměřují na mimořádně širokou škálu zdravých stromů,“ vysvětlil lesní patolog z Universtiy of Pretoria Wilhelm de Beer, který vede tým vědců zabývají se PSHB.

„Typicky se tito lesní škůdci zaměří na jeden konkrétní druh stromu. Nyní ale máme něco, co si nevybírá a jde na každý. A to je těžké studovat, protože některé stromy zemřou za tři roky, některé za pět let a jiné vůbec neumírají. Nedokážeme předpovědět, co se stane,“ upozorňuje de Beer.

19.ledna 2019 v 18:19, příspěvek archivován: 03.dubna 2019 v 14:13

Today I had to inform a sad owner that the two beautiful Chinese maples in his garden are riddled with #pshb and will have to be cut down. The fate of hundreds of this species in Johannesburg! ⁦@Fabiteam1https://t.co/FiyUHCtamn

Nezničitelný škůdce

Brouk již zamořil ořechovce pekanové v provincii Severní Kapsko a avokádový průmysl na severovýchodě země monitoruje potenciální epidemii. Podle tamějšího ministerstva zemědělství, lesnictví a rybářství mohou být ohroženy také makadamie, broskve a vinná réva.

Vláda přislíbila 354 tisíc dolarů (7,9 milionů korun) na výzkum v oblasti kontroly škůdců. Většina finančních prostředků ale pochází z komerčního zemědělství – od farmářů, kteří pěstují postižené stromy. 

Samice brouka se zavrtá do stromu, kde zanechává pro své potomky houbu, která obsahuje patogen blokující cirkulaci živin v rostlině a způsobující její postupné odumření. Některé rostliny se stávají reprodukčními hostiteli. Pro anglické duby a japonský a čínský javor je houba vždy smrtelná. Škůdce sice nemůže létat, ale rozmnožuje se rychle a v Africe nemá žádné známé přírodní nepřátele.

31.března 2019 v 09:46, příspěvek archivován: 03.dubna 2019 v 15:05

Lets hope that the Stellenbosch municipalities innovation and proactive measures can save it's trees from the Shot Hole Borer #PSHB @StellMun @ARCSouthAfrica https://t.co/hV8nTQ3Jv8

Zbytky dubů ve městě Stellenbosch po invazi brouka. 

Právě to je důvod, proč je epidemie v Johannesburgu nejvážnější. Cesty ve městě jsou lemovány až 10 miliony primárně exotických stromů. Většina byla zasazena během zlaté horečky, která přeměnila prašný těžební tábor na rozlehlou metropoli, do které se během 130 let nastěhovalo 10 milionů lidí. Město má nespočet parků a obyvatelé bohatých předměstí vlastní relativně velké nemovitosti, kolem kterých se rozvinul pěstitelský průmysl.

I když je možné zasažené stromy léčit fungicidy a insekticidy, léčba funguje pouze v případě, že stromy nejsou velké nebo příliš silně zamořené. Pokácení všech zamořených stromů také není možné. Hrozí nebezpečí, že se škůdce rozšíří ještě rychleji. Vývoj biologického kontrolního programu může trvat 5 až 10 let.

Malé monstrum

Starostliví občané Johnnesburgu začali označovat mrtvé nebo umírající stromy červenou páskou a vytvořili na WhatsApp skupinu, ve které diskutují o invazi. „Mnozí z nich jsou pobouřeni pomalou reakcí správců městských parků,“ uvedl arborista Julian Ortlepp, který v únoru poslal za obyvatelé rozzlobený dopis starostovi Hermanovi Mashabovi.

„Stromy jsou tím, co činí naše město tak krásné. A teď mizí. Správci městských parků nedokážou ochránit naše zelené dědictví,“ postěžoval si Ortlepp.

Obecní úřady však tvrdí, že je příliš brzy na to, aby byla invaze klasifikována jako katastrofa. „Městské parky, které pořádají veřejná setkání a snižují počty mrtvých stromů, začaly mapovat zdraví stromů ve vysoce zamořených oblastech. Je však těžké se s tímto komplexním malým monstrem vypořádat, protože neexistují žádné chemické ani biologické prostředky,“ okomentovala situaci mluvčí města Jenny Moodleyová.

Kdyby město muselo odstranit všechny stromy, u kterých je podezření, že jsou napadené nebo náchylné k napadení, byla by to podle Moodleyové ekologická katastrofa. 

„Víme, že nebudeme schopni brouka kvůli povaze a rozsahu napadení odstranit, takže se snažíme zaměřit spíše na kontrolu než na vymýcení,“ dodala Moodleyová.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Tesco prodává maso z barbarských prasečích farem, tvrdí ochránci zvířat

Ilustrační snímek

Aktivisté obvinili Tesco, že podporuje týrání zvířat. Údajně prodává vepřové maso z thajských farem, které chovají...

Výrobce oceli British Steel je v likvidaci, zatím však zůstává v provozu

Značka British Steel v Scunthorpe, severní Anglii, v Británii (21. května 2019)

British Steel, druhý největší britský výrobce oceli, vstoupí do likvidace. Podle konkurzního správce však bude firma...

Plné obnovení dodávky ruské ropy potrubím Družba potrvá dva měsíce

Ilustrační snímek

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění potrvá dva měsíce. Podle ruské agentury TASS to v...

Najdete na iDNES.cz