Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Milan Bureš, MAFRA

Zločinci loví bílé koně, kteří perou peníze. Čím dál víc mezi teenagery

  • 37
Třiasedmdesát procent. O tolik za poslední dva roky vzrostl ve Velké Británii počet lidí mezi 14 a 18 lety, kteří poskytli své bankovní účty k „převedení“ nelegálně nabytých peněz. Kriminálníci loví své nevědomé spolupracovníky na sociálních sítích, ve sportovních klubech a školách.

Za to, že mladí lidé nechávají zločince převádět provádět transakce, které tak vypadají méně podezřele, dostávají finanční odměnu. Často ani nechtějí znát původ peněz. Většina bílých koňů jsou mladíci. 

Banky se snaží pomocí dat získaných od organizace zabývající se prevencí podvodů Cifas varovat rodiče před nebezpečími, která jejich dětem hrozí.  Některým z těch, kteří se snaží „spolupráci“ ukončit, totiž kriminálníci vyhrožují násilím. Pokud je však nechají dál zneužívat své bankovní účty, hrozí jim zablokování účtu, budoucí problémy při žádosti o půjčku a dokonce vězení, upozorňuje BBC.

„Měla jsi někdy v ruce dva tisíce liber (58 500 Kč)?“ Na tuto větu lákali zločinci sedmnáctiletou studentku Holly. Nejdřív na Instagramu, pak na Snapchatu. Slušnou sumu měla dostat za to, že je nechá přes svůj účet převést peníze. „Nakonec jsem jim podlehla,“ říká.

Počet bílých koňů roste. Majitele často mění firmy krátce před exekucí

Údaje organizace Cifas ukazují, že počet bílých koňů mezi mladými od 14 do 18 loni vzrostl na 5819, tedy o 20 procent oproti předchozímu roku a o 73 procent za poslední dva roky.

„Rostoucí využívání sociálních sítí má za následek, že mládež nebyla nikdy dřív zranitelnější,“ konstatuje šéf Cifas Mike Haley. „Teenageři si neuvědomují důsledky, které může mít účast na podvodu na jejich budoucnosti. Učitelé a rodiče by měli hrát důležitou roli v poskytování informací a varování, aby se mladí lidé nevědomky nestali oběťmi podvodu nebo dokonce sami pachateli,“ dodal.

Britské bankovní odbory proto přichystaly novou informační kampaň zaměřující se na rodiče a lidi, které na mládež dohlížejí. Pomáhá jim rozpoznat varovná znamení a dává rady. Například že si mladí mají střežit detaily o svých bankovních účtech, mají se mít na pozoru před nevyžádanými nabídkami snadno získaných peněz. Rodiče by měli zpozornět, když jejich děti najednou přijdou k nějakých penězům nebo se chovají tajemně či nervózně.


Témata: Instagram, Mafie, Quito