Starostové menších obcí ze zlínského okresu jsou zase rozhořčeni, že jim transakce města Zlín se spořitelnou zavřela cestu k sedmisetmilionové dotaci z fondů Evropské unie.
Zlínský zastupitel Vladimír Daťka, který hlasoval proti prodeji spořitelně, se obrátil na jejího generálního ředitele Jacka Stacka. Upozornil jej, že usnesení, kterým město prodalo hlasovací práva bance, bylo projednáno v rozporu se zákonem.
Daťka a jeho spojenci argumentují tím, že spořitelna ve smlouvách se Zlínem neříká dost jasně, že vodárny kupuje pro Vivendi. Pokud by si spořitelna držela vodárny dlouhodobě, mohla by se tím dostat do konfliktu se zákonem, který bankám zakazuje držet významné podíly v nefinančních podnicích.
Daťka a další starostové ze Zlínska chtějí v krajním případě transakci napadnout u soudu. Nejdříve však hledají kompromis. "Chceme přesvědčit spořitelnu, aby neprodávala VaK soukromému investorovi, ale nám," říká Radomír Zemánek, tajemník sdružení obcí "Zlínsko-likvidace odpadních vod".
Jack Stack však na Daťkův dopis reagoval v tom smyslu, že pro banku jde o uzavřenou věc: "Respektujeme nezávislost rozhodování orgánů obcí a měst. Pro spořitelnu je rozhodující, že zastupitelstvo Zlína odsouhlasilo nabídku spořitelny drtivou většinou," stojí v jeho odpovědi. Spořitelna už složila zálohu za to, že jí Zlín počátkem května prodal 42 procent zlínského VaK celkem za 72 milionů korun.
Skoro poloviční podíl VaK se dostal do rukou soukromého investora, čímž zanikla možnost získat pro vodárenskou infrastrukturu zlínského okresu dotace z EU. Ty totiž směřují jen na financování zařízení v majetku obcí. Se vstupem do EU přitom mají obce povinnost nejpozději do roku 2010 postavit čističky odpadních vod, na něž ze svého nemají.
Malé obce jsou postupem Zlína pobouřeny, jejich sdružení o dotaci usiluje už dva roky. Projekt, který měla EU podpořit 700 miliony korun, je už těsně před dokončením. Ministerstvo životního prostředí už informovalo, že prodej akcií VaK Zlín spořitelně peníze z Bruselu zablokoval.
"Došlo k porušení podmínek získání prostředků z ISPA," uvedl ředitel odboru ministerstva Ctibor Kocman. Starostové se chystají za generálním ředitelem Stackem osobně. Stížnost dali i ministru vnitra Stanislavu Grossovi a chtějí se obrátit i na vicepremiéra Vladimíra Špidlu.
Na kroky spořitelny ve vodárenství se snesla kritika i v Mladé Boleslavi. Tam minulý čtvrtek již podruhé neprošel záměr prodat místní VaK spořitelně bez výběrového řízení. Banka i zde pracuje pro Vivendi Water.
"Ze smluv, které spořitelna navrhuje, vůbec nelze vyčíst, kdy se vodáren ujme Vivendi, naopak je zřejmé, že bance akcie mohou zůstat i dvacet let," říká zastupitel Miroslav Čuban. Upozornil proto centrální banku, že mohlo jít o porušení zákona o bankách. Pokud by ovšem spořitelna podíl jednoznačně držela pro klienta, nic by nezanedbala.
"Určitě se spořitelny dotážeme. Kdybychom pojali podezření, že došlo k porušení zákona, budeme konat," říká Pavel Zúbek z tiskového oddělení ČNB.