Bushův obraz má rám z Krumlova

  • 10
Když nedávno sledovali zaměstnanci českokrumlovské Liry v televizních zprávách záběry z USA, najednou vykřikli: Vždyť to je naše Praha! Viděli přitom amerického prezidenta George Bushe, jak předává do texaské dvorany slávy svůj portrét ozdobený jimi vyrobeným rámem. Druhý den se v práci hned běželi zeptat vedoucích manažerů, zda jen neměli vidiny. Ti jim potvrdili, že svůj výrobek skutečně v šotu trvajícím jen tři vteřiny poznali.

I tato příhoda svědčí o úspěchu nové kolekce Liry s názvem Prague, určené speciálně pro americký trh.

"Jen díky tomu jsme přečkali tamní kritické období," tvrdí šéf Liry František Jenerál. Firma totiž díky této nové řadě barokně zdobených a zlacených lišt nepocítila propad poptávky po obrazových rámech, který postihl nejdůležitější trhy ve Spojených státech a v Kanadě po 11. září.

Lira Český Krumlov je největším evropským výrobcem obrazových lišt - v závodě v Českém Krumlově jich dělá 3500 typů, v Horní Plané pak vyrábí 500 druhů hotových rámů. Před šesti lety se stala součástí americké skupiny Larson-Juhl, která je světovou jedničkou v oboru. Lira, založená v roce 1881 továrníkem Leonardem Schönbauerem, se rázem stala nejdůležitějším výrobním závodem americké společnosti.

Američanům se líbila dlouhá tradice výroby z kvalitního šumavského dřeva a špičková ruční práce. "Takový byl strategický záměr investora, který má vybudovanou a zavedenou distribuční síť, umí prodávat, zná marketing a kupuje si vlastně zavedenou výrobu," míní analytik Martin Pražák z Patria Finance.

Až noví majitelé změnili dřívější způsob podnikání Liry, která z jednoho výrobku obvykle žila desítky let.

Nyní musí čeští a američtí designéři přijít každé dva roky s novou kolekcí rámů - Praha byla prvním výsledkem této nové strategie. Neustálými novinkami co do zpracování i módního vzhledu hodlá Lira čelit levné konkurenci především z Číny, Malajsie, Indonésie či Brazílie.

"Chceme se stát světovým lídrem, jehož ostatní musí dohánět," vytyčuje cíle ředitel Jenerál. Roční tržby podniku zaměstnávajícího 440 lidí se pohybují kolem tří set milionů korun, zisk mezi 20 až 30 miliony.