Společnost Foxconn, kde se vyrábí iPhone 5.

Společnost Foxconn, kde se vyrábí iPhone 5. | foto: AP

Moc přesčasů i nezákonné noční. Neziskovka tepe výrobce iPhonů v Číně

  • 18
Továrna Foxconnu v Číně, která vyrábí telefony pro americký Apple, nutila zaměstnance k přesčasům, nevyplácela jim bonusy a zaměstnávala příliš brigádníků, což odporuje místním zákonům. Tvrdí to nezisková organizace China Labor Watch. Podle Applu není většina obvinění pravdivá.

Nezisková organizace China Labor Watch (CLW) poukázala na praktiky za hranou čínských zákonů v továrně ve městě Čeng-čou. Docházet k nim mělo při výrobě nových iPhonů 11. Fabrika produkuje polovinu chytrých telefonů, které Apple po celém světě dodává na trh.

Nezisková organizace obvinila americkou firmu i jeho dodavatele z porušování čínského pracovního zákona poté, co do továrny nasadila své lidi.

Tvrdí, že během srpna tvořili polovinu ze všech zaměstnanců továrny brigádníci. Čínské právo jich však povoluje jen deset procent ze všech zaměstnaných. Někteří zaměstnanci měli prý až sto hodinové přesčasy, slíbené bonusy nebyly vypláceny, během noci probíhaly neplacené meetingy a továrna neohlašovala pracovní úrazy. Uvádí to 51stránkový report organizace CLW. Podle něj tím továrna porušila jak čínské právo, tak nastavené standardy samotného Applu. 

Apple se nařčení brání, v pondělí připustil jen částečná pochybení. Řekl, že provedl vlastní šetření, z něhož vyplývá, že „většina obvinění není pravdivá.“ „Potvrdilo se nám, že všichni dělníci jsou správně odměňováni, včetně přesčasů a bonusů, veškerá práce byla dobrovolná a nejsou důkazy o nucené práci,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Na druhou stranu výrobce iPhonů připustil, že část studentů pracovala v noci, což zakazuje legislativa a také to, že využíval k práci více dočasných pracovníků, než stanovuje povolená desetiprocentní hranice. 

Podle Applu však už došlo k nápravě. Ačkoliv uznal, že zaměstnává opravdu hodně brigádníků, omlouval to tím, že se začátkem září všichni studenti opět vrátí do školy a brigádníků ubude.

Americká technologická společnost, která je podle žebříčku magazínu Forbes nejcennější značkou světa s hodnotou přes 205 miliard dolarů, nepříjemnostem čelila den před představením nové řady iPhonů 11.

Nadnárodní korporace Foxconn, která vyrábí elektroniku nejen pro Apple, ale též pro Nokii nebo Sony, čelí dlouhodobě kritice kvůli způsobu, jakým zachází se svými zaměstnanci. Sám za sebe mluví fakt, že během roku 2010 proběhla v Číně série sebevražd většinou mladých lidí, zaměstnaných právě Foxconnem.