Společnost Alitalia je na pokraji krachu. Zachránit ji mohou potenciální investoři.

Společnost Alitalia je na pokraji krachu. Zachránit ji mohou potenciální investoři. | foto: Profimedia.cz

Unie zakázala injekci pro zadluženou Alitalii

  • 4
Problémové italské aerolinky Alitalia se 300 milionů eur (skoro 8 miliard korun) ze státní kasy nedočkají. Podle komise je úvěr nezákonný a firma jej bude muset vrátit. Zároveň komise schválila záchranný plán, který spočívá v převzetí aerolinek skupinou investorů.

Uvedla to agentura AFP s odvoláním na zdroj z Evropské komise.

Zatímco ještě zhruba před měsícem se zdálo, že aerolinky Alitalia míří jistě směrem do propasti, nakonec se přepravce zřejmě bankrotu vyhne. Plány na převzetí podniku má podnikatelské konsorcium CAI a podporují jej i odboráři, kteří dříve s podmínkami nesouhlasili.

Zejména jim vadil počet zaměstnanců, kteří měli přijít pod novým vlastníkem o práci. Nejhlasitěji protestovali proti převzetí CAI piloti.

Konsorcium 16 italských podnikatelů má koupit hlavní část osobní přepravy aerolinek očištěnou od dluhů, poskytnout jí kapitálovou injekci ve výši jedné miliardy eur (24,4 miliardy Kč) a vytvořit z ní menší leteckou společnost.

Do nové společnosti by mohl vstoupit také zahraniční partner. Nejčastěji se mluvilo o německé Lufthanse a Air France-KLM. Alitalia je od konce srpna v režimu ochrany před věřiteli.