Po špatné sezoně si na zdražování většina areálů netroufla. Ilustrační foto.

Po špatné sezoně si na zdražování většina areálů netroufla. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vlekaři zmrazili ceny, série zdražování skončila

  • 20
Česká lyžařská střediska po letech nebudou před novou sezonou zdražovat. Většina z nich přivítá zájemce se stejným ceníkem jako loni. "Chceme lidi vrátit na hory," vysvětluje šéf Svazu provozovatelů lanovek a vleků Jiří Bělunek. Během poslední zimy napadlo málo sněhu a sjezdovky byly spíše zelené než bílé.

Většina areálů nepřistoupila ke zdražení, přestože od ledna budou muset ze svých permanentek odvádět vyšší daň z přidané hodnoty a zaplatí více za elektřinu. Někde se sice ceny zvedly, ale většinou jen nepatrně.

Slabší investice
Oproti loňskému roku byl letos v horských střediscích přes léto stavební klid a zákazníky nečeká tolik vylepšení jako před minulou sezonou. Loni dali podnikatelé do rozvoje areálů přes miliardu korun.

"Nemám ještě přesná čísla, ale letos půjde jen o stovky milionů korun," dodal Bělunek.

"Po loňské sezoně je těžké plánovat nějaké velké investice," řekla Marcela Tůmová ze šumavského SK Boubín. Po zkušenostech z poslední zimy došlo k rozšíření zasněžování na řadě sjezdovek. Při teplé zimě totiž tento sníh tál většinou pomaleji.

Nejznámější, největší a nejdražší areál ve Špindlerově Mlýně letos bude účtovat stejně jako loni za denní skipas 750 korun.

Podle šéfa areálu Jiřího Berana růst DPH z pěti na devět procent firmě v nákladech vyrovná snížení daně z příjmu právnických osob. Nezdražují ani provozovatelé sjezdovek v Janských Lázních, kde zřejmě již o víkendu rozjedou první vlek.

Karel Vacek ze společnosti Snowhill, která provozuje areály například na Ještědu nebo v Herlíkovicích, si myslí, že nemá smysl ceny zvyšovat.

"Po loňské zimě budou zákazníci nedůvěřiví a nemůžeme je naštvat zdražením," tvrdí Vacek. Snowhill se navíc vrhl i mimo lyžování: rozšířil své ubytovací kapacity a chce koupit i cestovní kancelář. Navíc expanduje na Balkán a stále si dělá zálusk na další střediska v tuzemsku.

Loňská zima byla nejhorší zejména pro níže položené areály – počet "lyžovacích" dní se snížil až o dvě třetiny. "Kvůli konkurenci si nebudeme moci dovolit zdražovat, i když pro nás byla minulá zima špatná. A když už zdražíme, tak jedině s konkurencí a maximálně o deset procent," řekl například provozovatel Skiareálu České Petrovice Miroslav Baier.

Teplá zima přivedla ke krachu i první střediska v podhůří Alp. Někteří vlekaři šli kvůli počasí žádat ministerstvo pro místní rozvoj o dotace na ztráty nebo požadovali vznik garančního fondu. Stát tyto nároky odmítl. Ti, kteří nyní zdražují, vysvětlují dražší ceník investicemi do nových zařízení.

"Šlo o desítky milionů do lanovky. To se v ceně permanentek muselo odrazit," řekl majitel lyžařského střediska v Lipové v Jeseníkách Miloš Hladký.

Z největších a nejznámějších areálů jdou nahoru ceny v Rokytnici nad Jizerou, Harrachově nebo Peci pod Sněžkou.

Levné lyže a snowboardy
Nejisté počasí zvyšuje mezi Čechy zájem o zimní cesty do Alp.

"Letos nás překvapil vysoký zájem hned po vydání katalogu," řekl Jan Herget z cestovní kanceláře Nev-Dama. Podle něj dosud prodeje stouply o 37 procent v porovnání s minulou sezonou. Podle něj ceny permanentek v alpských střediscích stouply maximálně o pět procent nebo stagnují.

Špatná zima má dopad i na ceny zimního vybavení. "Obchody jsou ještě plné loňského zboží, takže je velký výběr zbytků," říká šéf zastoupení Blizzardu Tomáš Sgalitzer. Naopak nových modelů je podle něj malý výběr, protože se obchodníci bojí nakupovat po teplé zimě ve větším.

"Když je takový přetlak starších modelů, ty nové se moc neprodávají," dodal.