V Uherském Hradišti museli z archivů vynést tuny dokumentů.

V Uherském Hradišti museli z archivů vynést tuny dokumentů. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Velká voda komplikuje práci finančním úřadům

  • 17
Mezi lidmi, kteří sledovali s obavami rozvodněnou řeku Moravu, byli i zaměstnanci Finančního úřadu v Uherském Hradišti. Od úterý vystěhovávali sklepy úřadu a ve čtvrtek sledovali stoupající hladinu Moravy, s rostoucími obavami. Ale starosti jim nedělala jen voda v suterénu.

Právě ve čtvrtek totiž navíc vyprší termín, v němž se podávají na finančních úřadech daňová přiznání. Obvyklé očekávání front před podatelnami tentokrát umocňuje skutečnost, že české manželské dvojice mají poprvé šanci podat společné daňové přiznání.

Možnost je lákavá především pro partnery, jejichž příjmy jsou značně rozdílné (například pro muže s průměrným příjmem, jehož žena je na mateřské). Nabídka zcela jistě zvýší počet daňových přiznání podávaných přímo na finančních úřadech. A půjde o desítky tisíc lidí.

"Je toho snad čtyřikrát více než obvykle," říká Vladislava Valentová, která má jako jedna z dvacítky zaměstnanců na starosti zpracovávání daňových přiznání. Přesto se pozornost soustřeďuje na vodu. "Sklepy jsme naposled vyklízeli v létě 1997," vzpomíná ředitel úřadu Pavel Zámečník. Tehdy rozvodněná řeka zaplavila celé město a nevyhnula se ani úřadu.

Krizový scénář máme
Patnáct pracovníků úřadu, kteří v uplynulých dnech stěhovali dvacet tun dokumentů, tedy dobře ví, co voda dokáže. "Provoz přerušíme, až když město vyhlásí evakuaci," říká zástupkyně ředitele Hana Válková.

V případě krizového scénáře by se úředníci přesunuli do nedalekého Veselí nad Moravou a na vybrané obecní úřady. Podobná situace panuje i na mnoha dalších úřadech.

Podle ministerstva financí byla ve čtvrtek nejhorší situace ještě v Ledči nad Sázavou a Třebíči. Ani jeden ohrožený úřad však během dne nepřerušil činnost.

I kdyby Uherské Hradiště voda nakonec minula, budou mít místní úředníci tak jako tak plné ruce práce. Vladislava Valentová chodí již několik týdnů do práce i v sobotu. Přesto má obavy, zda všechny formuláře stihnou do konce dubna zpracovat.

"Teď se k tomu ještě přidala velká voda, takže tuto sobotu musíme odepsat," říká Valentová. Na finančním úřadě teď především kontrolují chyby, které ve formulářích daňoví "nováčci" udělali.

"Snažíme se lidi kontaktovat, aby přišli údaje doplnit," popisuje realitu Valentová.

Berní úředníci se setkali dokonce i s případy, kdy lidé přišli s prázdným formulářem a chtěli po nich jej vyplnit. "To samozřejmě nejde. Můžeme jim jen poradit," říká ředitel Zámečník.

Problémem v Hradišti překvapivě nejsou velké fronty před podatelnou. "Čekala jsem to mnohem horší," glosuje pětatřicetiletá tmavovláska "zástup" tří lidí, kteří stojí před ní ve frontě na razítka z místní podatelny.

Kvůli povodni nebudou pokuty
Podle ředitele Zámečníka jsou letos skutečně fronty kratší než obvykle. "Spousta lidí poslala formuláře poštou, poslední dva týdny máme prodloužené úřední hodiny," hledá příčiny změn Zámečník.

"Mnohem víc lidí tu bylo na začátku března. Paradoxně se dá říct, že kdo to letos nechal na poslední chvíli, tak se mu to vyplatilo," říká Hana Válková.

V Hradišti letos ani nečekají lidi, kteří by dobíhali na úřad těsně před zavírací dobou. Nejvíc jich prý v poslední možný den přinese formuláře dopoledne.

Přesto se samozřejmě najdou lidé, kteří daňové přiznání do konce března podat nestihnou. "Úřad může podle zákona udělit sankce, ale letos je výjimečná situace," připomíná ředitel hrozící povodeň.

"Budeme to respektovat," uklidňuje Zámečník všechny, kterým kvůli boji s velkou vodou na podání formulářů nezbývá čas. Alespoň v Hradišti se tedy lidé pokuty bát nemusí.