V SPT Telecom se čekají zásadní změny

- Na páteční valné hromadě akcionářů SPT Telecom dojde k zásadním rozhodnutím. O vliv v této společnosti bojuje její strategický partner konsorcium Telsource se státnímmi úředníky kolem ministra Peltráma. Ten usiluje o obsazení místa předsedy představenstva Antonínem Kaldou, který byl loni z SPT Telecom propuštěn, nadále je však členem představenstva. Horkým kandidátem má být Ivan Pilný, který byl dříve pět let ředitelem pobočky společnosti Microsoft v České republice.

Podle dalších spekulací nemá své křeslo jisté ani dosavadní generální ředitel Svatoslav Novák, kterého má vystřídat právě Antonín Kalda.

Strategický partner Telecomu nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource usiluje o získání majority v SPT Telecom. V případě, že se ale s českou stranou nedohodne, je připraven změnit své strategické partnerství na roli běžného akcionáře, nebo dokonce odprodat svůj akciový podíl. Takový krok by pochopitelně značně poškodil Českou republiku v očích potenciálních investorů a snížil by její důvěryhodnost.

V současné době drží konsorcium 27 procent akcií, přičemž další z jeho akcionářů, nizozemská společnost KPN postupně skoupila dalších 6,5 procent akcií. Pokud by balík akcií konsorcia překročil hranici 34 procent, podle smlouvy se státem, by každá akcie nad tento limit pozbyla hlasovací právo.

Z důvodu značných zisků a nadbytku kapitálu společnosti nedávno management navrhoval snížení základního jmění o 20 procent formou odkoupení vlastních akcií. Fond národního majetku, jako správce státního podílu odmítl. Za nákup 27 procent akcií SPT Telecom zaplatilo konsorcium v roce 1995 téměř 1,5 miliardy dolarů. V loňském roce s v souvislosti s protesty proti dalšímu zdŕažování telefonních polatků monopolního provozovatele přišlo na to, že stát má ve společnosti mnohem menší pravomoce, než jak by odpovídalo pozici majoritního vlastníka.

Následná vlna ohlasů a kritiky vůči oběma stranám přinesla nejen zvěřejnění akcionářské smlouvy, ale i obvinění z podezření z korupce při privatizaci v roce 1995. Tato obvinění nebyla dodnes prokázána, přestože o nich hovořili sami zaměstnanci společnosti KPN v nizozemských médiích.