Turistika v Česku zažívá zlaté časy. Zemi zaplavilo rekordních 21 milionů lidí

  10:01aktualizováno  11:26
Hoteliéři, ale i majitelé penzionů a kempů si mohou mnout ruce. Česko loni zaplavil rekordní příval turistů: více než 21 milionů. Počet Čechů a cizinců byl téměř vyrovnaný. Rychleji však přibývá tuzemských hostů. Mají více peněz než v minulosti a cestují několikrát do roka.

Hrad Křivoklát. Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Podle dat Českého statistického úřadu se loni v tuzemsku ubytovalo 21,3 milionů hostů. Z roku na rok tak jejich počet stoupl o 6,4 procenta.

Domácí návštěvnost se zvýšila o více než osm procent, zahraniční o 4,7 procenta. Cizinců přijelo loni do Česka přes 10,6 milionu, o 550 tisíc více než v roce předchozím.

„Nejvíce zahraničních hostů přijelo loni ze sousedního Německa a jejich počet poprvé překonal dva miliony,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. Další v pořadí byli návštěvníci ze Slovenska, Polska a Číny. Čínských turistů loni přijelo skoro 620 tisíc, o 26,5 procenta více než o rok dřív.

Fotogalerie

„U většiny ostatních trhů v první desítce zaznamenaly statistiky nárůst příjezdů do deseti procent, pouze příjezdy ruských a jihokorejských turistů stagnovaly na úrovni předchozího roku,“ uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.

Podle této agentury utratí zahraniční turisté za dovolenou v Česku v průměru necelé 2000 korun za osobu a den. Z toho přibližně polovinu výdajů utratí během vlastní cesty a polovinu předem. Během pobytu nejvíce utrácejí Němci, Švýcaři, Portugalci, Rakušané či Britové.

Z hlediska počtu příjezdů i přenocování si polepšily téměř všechny kraje. Pouze na Pardubicku došlo k poklesu počtu ubytovaných hostů i nocí o jedno, respektive 0,6 procenta.

Pokračuje také boom domácího cestovního ruchu, který roste dokonce rychleji než příjezdový.

„Díky ekonomické konjunktuře se Češi naučili jezdit na krátké dovolené i několikrát za rok. Profitují z toho zejména tuzemští hoteliéři. Víkend na horách či wellness pobyt si může dovolit téměř každý,“ popsala ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Zážitkový portál sleduje postupné zvyšování průměrné útraty a dlouhodobě i rostoucí zájem o čtyř a pětihvězdičkové ubytování a nadstandardní služby. „Navíc oblíbené lokality již nejsou obsazené jen na vrcholech dané sezony, ale téměř celoročně.

Pokud nepřijde výraznější ekonomické ochlazení, lze očekávat, že tento trend bude pokračovat,“ dodala Havlíčková. Podle ní se to promítne do zdražování služeb hoteliérů.

-turistika v regionech

V Praze se loni ubytovalo skoro 7,9 mil. hostů, meziročně o 3,2 procenta víc. Převažovali zahraniční turisté, významně ale přibylo i návštěvníků z ČR. 

V Plzeňském kraji loni přespalo v hotelech, penzionech a kempech o 11,5 procenta turistů více než o rok dříve, celkem 837.737 tuzemských i zahraničních hostů. Počet českých turistů se proti roku 2017 zvýšil o 7,3 procenta na 530 212.

Do Karlovarského kraje přijelo vloni 1,12 milionu návštěvníků. Meziročně to bylo o 7,9 procenta více. Kraj tak už podruhé překonal milionovou hranici. Přibylo zejména českých návštěvníků, ale i hostů ze zahraničí, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ve středních Čechách loni nocovalo 1,14 mil. hostů,což je meziročně téměř o 11,1 procenta víc a nejvíce od roku 2012. Převažovali tuzemští návštěvníci. 

Počet turistů roste a Česko na své oblíbenosti stále víc vydělává

Liberecký kraj zažil také rekordní rok. Loni v něm přenocovalo přes milion hostů, meziročně o 7,4 procenta víc. Přibylo turistů z tuzemska i zahraničních. 

Počet nocujících turistů v Olomouckém kraji se loni zvýšil o 6,2 procenta. na 698.978. Přibylo tuzemských i zahraničních hostů, v kraji pobyli déle.

Do Ústeckého kraje přijelo loni 630 896 turistů, meziroční nárůst je o 6,5 procenta. V regionu strávili o osm procent více nocí než v roce 2017.

Počet hostů ubytovacích zařízení Vysočiny loni stoupl o 6,8 procenta na 602 225. Do kraje přijelo víc Čechů i cizinců, zdrželi se déle než v roce 2017. 

V Pardubickém kraji přenocovalo meziročně o jedno procento méně turistů. Hotely či kempy loni využilo 463.686 osob. Jinde v ČR návštěvnost rostla.

Do Zlínského kraje loni přijelo 781 410 hostů, meziročně o 9,4 procenta více. Přijelo víc Čechů i cizinců, jejich pobyty byly delší než předloni.

V Jihočeském kraji se loni ubytovalo více než 1,7 mil. turistů. Je to o přibližně o 130 000 lidí více než v roce 2017. Jde o meziroční nárůst o 10,7 procenta. 

Na jižní Moravě loni přenocovalo 2 039 833 turistů, což je meziroční růst o osm procent. Cizinců byla třetina. Počty turistů v kraji rostou od roku 2014.

Do Hradeckého kraje loni přijelo nejvíc turistů v historii. Počet ubytovaných v hotelech a penzionech loni vzrostl o 6,6 procenta na 1,34 milionu hostů.

Do Moravskoslezského kraje loni přijelo o 10,6 procenta hostů více než v roce 2017. V ubytovacích zařízeních jich nocovalo 991 435, o 94 693 více.

Počty ubytovaných turistů v roce 2018
počet hostůpodíl (procenta)průměrná doby pobytu (dny)
Německo2 033 06519,1 3,9
Slovensko 734 9106,93,0
Čína619 877 5,82,5
USA555 7365,23,5
Rusko545 4065,15,4
Velká Británie496 807 4,73,5
Jižní Korea416 243 3,92,6
Itálie409 9033,93,7
Autoři: ,

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Válka balíků. Soukromé firmy chtějí část byznysu České pošty

Čtečkou řidič „přejede“ všechny zásilky. V tu chvíli zákazníci dostávají...

Výsostné postavení České pošty v doručování balíků je pod tlakem soukromých přepravců. Ti usilují o podíl na rostoucím...

Soukromé lesy žádají stát o pomoc. Situace je zoufalá, tvrdí vlastníci

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Lesníci se kvůli kůrovcové kalamitě dostávají do ekonomických potíží. Těží mnoho dřeva, jehož ceny se propadly. Situaci...

Berňák vymění IBM, daňový IT systém je nejzastaralejším ve veřejné správě

Ilustrační snímek

Berní úřad plánuje, že se od příštího roku zbaví dlouholetého monopolního dodavatele klíčového daňového IT systému,...

Najdete na iDNES.cz