Fekální revoluce se nekoná. Splašky mohou dál končit na poli

  10:00aktualizováno  10:00
Obsah toalet dnes končí převážně na zemědělské půdě, což měla změnit nová vyhláška. Jenže čistírny a zemědělci tlačí na pětiletý odklad. V Česku se vyprodukuje asi 160 tisíc tun čistírenského kalu, z toho doputuje téměř osmdesát procent na zemědělskou půdu. Od příštího roku se jich tam přitom mělo lít podstatně méně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

„Do zemědělské půdy se dostávají i kaly, které půdu nezkvalitňují, ale naopak ohrožují zdraví lidí i životní prostředí,“ říká Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí. Kaly půjde lít na pole i dál – ale jen ty kvalitní, tedy zbavené velké části patogenních mikroorganismů, které se obvykle v exkrementech vyskytují. To pro čistírny znamená dodatečné náklady na jejich úpravu.

KVÍZ: Co znamená BRKO, ZEVO a TAP? Otestujte se, kolik víte o odpadu

Jak se dnes splašky zneškodňují? Kanalizační voda nejprve jde do čistírny odpadních vod, kde se na česlovnách odfiltrují hrubé nečistoty, tzv. „shrabky“ –tedy všechno, co do kanalizace nepatří, dále písek, štěrk a tuky. Následuje biologické čištění za pomoci mikroorganismů, přičemž vzniklý sediment se opět odfiltruje. Kal se pak musí stabilizovat, tedy nechat vyhnít – větší čistírny využívají technologie bez přístupu vzduchu. Vzniká bioplyn, methan, který se používá na výrobu elektřiny. Čistírna ji poté dodává za dotovanou cenu do sítě.

Pak se stabilizovaný kal odvodní (stále obsahuje nejméně tři čtvrtiny vody) a předá se k likvidaci – za to čistírna platí zhruba pětistovku za tunu odvodněného kalu. Berou si ho a vydělávají na něm zemědělci, kompostárny či skládky. Kalu nicméně v porovnání se statkovými hnojivy jde na pole jen asi jedno procento.

Domácnostem hrozí zdražení

„Řadě subjektů by vyhláška znemožnila přímé využití čistírenských kalů na zemědělské půdě,“ uvedl Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR (Sdružení oboru vodovodů a kanalizací). Anaerobní vyhnití totiž malé čistírny neumějí a ani to není stoprocentní způsob, jak bakterie před použitím kalu na poli definitivně zlikvidovat. A ani vyhnívání v kompostárnách při teplotě do 70 stupňů nebude zřejmě stačit. Nejjistější je kal usušit a spálit či zpracovat pyrolýzou (termické zpracování bez přístupu vzduchu). A to je drahé.

SOVAK odhaduje, že nákup technologií pro sušárny, spalovacích kotlů či pyrolyzérů bude majitele čistíren, zpravidla města a obce, stát 5 až 8 miliard korun. Domácnosti by to pak mohly pocítit na zdražení stočného o tři až pět korun za kubík.

Příkladem, kde se na vyhlášku už připravili a do investice se pustili jsou Bohuslavice, část Trutnova. „Investor nechce být závislý na jiných a čekat, až cena za likvidaci kalu stoupne nad dva tisíce korun za tunu nebo víc,“ říká Jaroslav Fuka, ředitel HST Hydrosystémy, která tam technologii pyrolýzy za 58 milionů korun dodává a připravuje další desítku projektů v republice. V Písku zase stavějí za asi 40 milionů sušárnu kalu a kotel na spalování. Městům přispěje ministerstvo životního prostředí, má na termické zpracování kalu vyčleněny stovky milionů korun.

Většina provozovatelů čistíren nicméně s investicí vyčkává a sází na odklad nové povinnosti. Pod jejich tlakem minulý týden poslanci na zemědělském výboru Sněmovny požádali ministerstvo životního prostředí o posunutí účinnosti vyhlášky o pět let. Argumentují, že je nejprve potřeba udělat studii o tom, jestli tak přísné limity jsou skutečně potřeba. Rozhodnout se teď musí ministerstvo. Podle Miroslava Kose, specialisty pro oblast technologie vody a zpracování kalu z firmy SMP CZ, je ale mikrobiologická kvalita kalů ten nejméně problematický parametr v kalech. Vadí spíše zbytky farmak a hormonů (antibiotika, antikoncepce) a dalších chemických látek (čisticí a prací přípravky) a mikroplasty, které na sebe tyto škodlivé látky vážou.

Toho jsou si vědomi i provozovatelé čistíren a hovoří se o tom také na úrovni EU. „Otázkou jsou i budoucí požadavky na kvalitu čistírenských kalů (farmaka, hormony) či materiálového využití látek z kalů (fosfor),“ říká Filip Wanner ze SOVAK. Z popela vzniklého spalováním a takzvaného biocharu, produktu pyrolýzy, se dá těžit cenný fosfor, jehož přírodní zdroje docházejí. Ten se pak dá opět použít do zemědělských hnojiv.

Jak se likviduje obsah kanalizace
(čistírenský kal v ČR 2017, v tunách sušiny)
aplikace na pole a rekultivace 75 451 tun(42,37%)
kompostování 60 930 tun(34,22%)
skládkování11 809 tun(6,63%)
spalování 4 736 tun(2,66%)
jinak 25 151 tun(14,12%)
celkem 178 077 tun
Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

Pivní dvojka posiluje. Staropramen koupil řemeslná piva Pernštejn i Porter

Staropramen koupil Pivovar Pardubice s jeho značkami Porter, Taxis a Pernštejn.

Společnost Pivovary Staropramen po 22 letech koupila konkurenta. Do svého portfolia zařadí značky Pernštejn, Taxis a...

Televizní skupina Prima má nově stoprocentního majitele, ovládl ji Zach

Logo TV Prima

Televizní skupinu Prima zcela ovládl podnikatel Ivan Zach. Jeho firma THR Media totiž od Vladimíra Komára koupila 75...

Najdete na iDNES.cz