Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při schvalování státního rozpočtu na rok 2021. (16. prosince 2020) | foto: ČTK

Schodek rozpočtu stoupl o více než 50 miliard. Zůstává nejhorší v historii

  • 44
Schodek státního rozpočtu stoupl ke konci února na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Jak lednový, tak únorový výsledek je nejhorší od vzniku samostatné ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy.

Také číslo za loňský únor bylo nejhorší od roku 1993. Nynější prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů. Způsobilo jej mimo jiné snížení daní, zrušení superhrubé mzdy, změna rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí či pokračující podpora ekonomiky.

Zdroj: MF

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 12,3 miliardy na 217 miliard korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 19,5 miliardy na 184,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci února pak meziročně stouply o 46,4 miliardy na 303,1 miliardy korun.

Ministerstvo financí (MF) zároveň informovalo, že od loňského března do konce letošního února šlo ze státního rozpočtu na boj s pandemií 249,6 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 157,5 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslilo MF na 24,2 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 67,9 miliardy korun. Za letošní leden až únor MF celkovou pomoc vyčíslilo na 31,5 miliardy korun.

Rostly zejména běžné výdaje

Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo ke konci února meziročně o 5,7 miliardy na 43,3 miliardy korun. Nižší příjmy byly podle úřadu vedle změny rozpočtového určení daní způsobeny také nižšími sazbami daně na stravovací služby a další služby a zboží od května a července 2020 a na teplo a chlad od ledna 2020 a restriktivními protipandemickými opatřeními. „Únorové inkaso bylo ovlivněno i nižším počtem pracovních dní,“ uvedlo MF.

Vláda mění rozpočet. Zvýší schodek na 500 miliard, přidá kompenzace firmám

V případě výdajů rostly především běžné výdaje. Stát na nich ke konci února vydal 291,1 miliardy korun, meziročně o 42,3 miliardy více. 

Kapitálové výdaje meziročně stouply o 3,5 miliardy na 11,9 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci února 116 miliard korun, meziročně o 6,8 miliardy korun více. Z toho na důchody putovalo 88,9 miliardy korun.

Na celý letošní rok je nově schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Novela, kterou prezident Miloš Zeman minulý týden podepsal, již zohledňuje změny daní od počátku letošního roku a potřebu peněz na boj s pandemií. Původně byl rozpočet schválen s deficitem 320 miliard korun. Za celý loňský rok ovlivněný dopady pandemie skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun.

,