Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

  • 1085
Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty Šichtařové. V pátečním Rozstřelu se kromě ekonomiky věnovala i například fake news a geopolitické situaci či o spolupráci s hnutím Trikolóra.

Markéta Šichtařová je nejčtenější a nejcitovanější českou ekonomkou. Navíc se věnuje i spisovatelské činnosti a letos na jaře již počtvrté získala titul Blogerka roku. Svou poslední knihu, S androidkou v posteli, pak napsala společně s manželem, ekonomem Vladimírem Pikorou.

Kniha se zabývá rozličnými kontroverzními tématy od novodobé cenzury přes politickou korektnost až po možné zneužití umělé inteligence (AI). Právě o tato témata se opíral i páteční Rozstřel, kterého byla Šichtařová hostem.

Hrozba není Rusko, ale Čína

Zatímco Evropané často považují za největší geopolitický problém Rusko, podle Šichtařové je jím ve skutečnosti Čína. Rusko by sice rádo hrálo na velmoc a manipulovalo se světem prostřednictvím dezinformací, ale nemůže, protože je příliš slabé, tvrdí. „Jsou tu větší hráči, než Rusko,“ doplnila ekonomka.

„Čína by se mohla velice brzy pokusit ekonomicky ‘kolonizovat’ právě i Evropu. Evropa je slabá. Zaostává, stagnuje a ekonomicky rozhodně nemá na to, aby se s Čínou poměřovala,“ řekla. Zatímco se Čína snaží technologicky vyvíjet, Evropa podle ní jakýkoli pokrok bojkotuje. Může to proto podle Šichtařové skončit až tak, že si Čína Evropu prostě koupí.

Za příklad uvedla Německo, které podle ní programově likviduje automobilky. A to ačkoli bylo a stále ještě je automobilovou velmocí. Zákaz dieselových motorů, o kterém tamní politici uvažují, je podle Šichtařové sice technicky proveditelný, ale extrémně ekonomicky a finančně náročný. „Pokud si dáme nerealistické cíle, tak nás to bude ekonomicky decimovat,“ uvedla.

Evropa v krizi

Minulý rok byl v Rozstřelu i manžel Markéty Šichtařové, Vladimír Pikora. Mimo jiné mluvil tehdy o tom, že Evropu čeká v řádu měsíců další hospodářská krize. Šichtařová tvrdila, že se jeho prognóza naplnila a krize probíhá.

Nejde však jen o recesi ve smyslu hospodářského poklesu. Evropa se podle Šichtařové potýká také s krizí společensko-ekonomickou.  „Existuje spousta zombie firem, které přežívají jenom díky tomu, že jsou napojeny na permanentní transfuzi, na permanentní úvěrovou linku,“ uvedla.

Podle Šichtařové je Evropská unie promořená neomarxisty. Tvrdila, že se do evropské společnosti vrací socialismus, tentokrát ne z Východu, ale ze Západu. Česká republika je na tom však podle ní lépe, než zbytku EU.  „Regulace u nás, ačkoli máme například EET, není zdaleka tak velká jako v Evropě,“ říká Šichtařová.

Na regulace fake news doplatíme, tvrdí Šichtařová

V knize S androidkou v posteli se Šichtařová zabývá i trendem fake news a říká, že jsou dezinformace obecně přeceňovány a to je nejen zbytečné, ale v některých ohledech i nebezpečné.

V Rozstřelu pak mluvila i o tomto tématu. Podle ní by se tzv. fake news neměly regulovat. „Regulací odnaučíme mladé i starší lidi vlastnímu myšlení, stanou se z nás velice snadné oběti fake news, protože je nebudeme umět rozpoznat,“ argumentovala ekonomka.

Navíc je podle ní boj proti desinformacím častěji spíš bojem proti opačným názorům. Podle ní přitom indoktrinace „tím správným názorem“ prostupuje celou společností.

V posledních měsících začala Šichtařová spolupracovat s hnutím Trikolóra Václava Klause mladšího. Spoluvytvářela ekonomický program hnutí, politika jí ale nevoní. Jako aktivní politik se tak podle vlastních slov Šichtařová ve straně nebude angažovat.

Hnutí by rádo například osvobodilo rodiče čtyř a více dětí, kteří nepobírají sociální dávky, od daně z příjmu. Dále také nechce zvyšovat daně či přijímat euro. „Koruna se pro nás ukazuje jako velmi ekonomicky výhodná,“ doplnila.