Peníze, koruna - ilustrační foto

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Průměrný Čech spoří 150 tisíc korun

  • 33
Horečka stavebního spoření vychládá, lidé si ukládají peníze jinak než před pěti lety. Dovedly je k tomu klesající úroky, bankovní poplatky, další spoření s podporou státu a také větší zkušenosti s investováním.

Čtvrtinu peněz si lidé nechávají na bankovních účtech, okamžitě k dispozici. Zbytek uspořených peněz investují.

Podle analýzy Českého statistického úřadu, která vyjde v pondělí, české rodiny mají uloženo 1,5 bilionu korun, o 320 miliard více než před pěti lety. To je průměrně 150 tisíc na každého.

Češi objevili kouzlo podílových fondů a penzijního připojištění. "Rostou nejvíce zejména v posledních dvou letech," říká jedna z autorek studie, Drahomíra Dubská.

Pohádkové výnosy z akcií
Naopak nejméně lidé investují do nejvýnosnějších akcií. "A to i přesto, že jejich výnosy zejména v případě pražské burzy přesahovaly v posledních čtyřech letech každoročně v průměru 40 procent," podotýká.

Koncem srpna činil nárůst hodnoty akcií za posledních 12 měsíců dokonce pohádkových 65 procent.

Není to však tím, že by se lidé akcií báli. "Je to přirozené," říká Martin Fuchs, předseda Asociace pro kapitálový trh, která sdružuje obchodníky na českém kapitálovém trhu.

"Tak jako se lidé sami neléčí, tak raději investují do akcií prostřednictvím specialistů, například penzijních a podílových fondů. Jediná země, kde lidé přímo nakupují akcie, jsou USA, ale nikde v Evropě to tak není."

Majetek lidí v podílových fondech včetně investičních stoupl od roku 2001 nejvíce ve srovnání s ostatním spořením, dvaapůlkrát na 167 miliard, nejvíce letos.

Velkou rychlostí také narostly peníze v penzijních fondech. Lidí, kteří si pořizují penzijní připojištění, přibývá rychleji než těch, kteří chtějí stavební spoření.

Penzijní připojištění už mají více než tři miliony lidí a měsíčně si ukládají nejčastěji pět set korun. Smluv stavebního spoření je dvakrát více a lidé si většinou ukládají 1500 korun měsíčně, aby dosáhli na maximální státní podporu.

Stavební spoření je dosud nepřekonané. I když zájem o nové smlouvy klesl s tím, jak vloni stát omezil svou podporu, české domácnosti v něm mají stále největší část úspor, celou pětinu, celkem 304 miliard korun. Podle expertů se čeká, že hvězda stavebního spoření nevyhasne.

Nejtradičnější forma spoření - termínované vklady, mají za sebou svůj vrchol z roku 2001. Nyní je jejich hodnota poloviční, tedy 280 miliard korun, tedy necelá pětina úspor domácností. V pětiletém srovnání nejvíce stagnuje životní pojištění.