Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Volkswagen

Podvodníci s ojetinami lákají na falešné inzeráty i v Česku

  • 145
Osvědčený fígl nigerijských podvodníků, kteří obírají zájemce o ojetá auta o tisíce eur, dorazil na český internet. Dosud se falešné inzeráty objevovaly zatím výhradně na velkých zahraničních inzertních serverech, nyní se však začaly objevovat i v běžné inzerci v Česku.

Podle odhadu spotřebitelských organizací podvodníkům naletěly za poslední rok minimálně desítky lidí. Každý z nich přišel většinou o dva až tři tisíce eur.

Jak celý byznys funguje? Podvodník na internetu nabízí fiktivní automobil. Například včera bylo možné na serveru sauto.cz nalézt inzerát na Volkswagen Golf s najetými sedmdesáti tisíci kilometry za 80 tisíc korun. Tedy za méně než polovinu obvyklé ceny. Zloději si v Česku založí e-mail a zájemcům přes něj tvrdí, že vůz je registrovaný v Česku, ale jeho majitel je Brit, který se odstěhoval zpět do vlasti. A protože auto s levostranným řízením nevyužije, prodává je za směšnou cenu.

Výměnou za několik tisíc eur zálohy je ochotný vůz odeslat dopravní společností k vyzkoušení do Česka. Po odeslání peněz přestanou podvodníci komunikovat.

Důkaz věrohodnosti? Falešné doklady

"Vystupují solidně a pod britskými jmény. Mají dokonce falešné osobní doklady, které na požádání posílají mailem. A na webu fiktivní dopravní společnosti lze sledovat pohyb fiktivní zásilky," popisuje David Vlach, soukromý dovozce aut, který s podvodníky několikrát komunikoval, aby rozkryl jejich systém. "Jakmile jim nabídnete, že auto fyzicky převezmete ve Velké Británii, neodepíšou," dodal.

Podvody jsou řízené ze zahraničí, podle všeho za nimi stojí stejné nebo podobné skupiny, které už několik let rozesílají zprávy o fiktivních výhrách nebo nabídku převodu velkého množství peněz z rozvojových zemí za provizi. Většinou jde o organizované skupiny, které se fyzicky nacházejí v Africe, nejčastěji v Nigérii. Tomu odpovídá i komunikace, podvodníci se ji s odkazem na svůj britský původ snaží co nejrychleji převést do angličtiny.

"Když podvodníci rozesílají maily v češtině, jsou psány velmi kostrbatou češtinou, zřejmě z automatického překladače," popisuje mluvčí Sdružení ochrany spotřebitele Jan Mišurec.

Kdo peníze podvodníkům odešle, může se s nimi rozloučit. Policisté se s takovými případy setkávají, šance získat peníze zpět je ale mizivá. Převod zálohy totiž probíhá výhradně přes službu Western Union nebo Money Gram. V celé transakci nefigurují žádná čísla účtů ani další dohledatelné údaje, kterých by se mohli kriminalisté chytit. "Peníze může vybrat kdokoliv kdekoliv na světě pár minut poté, co je podvedený na účet vloží," vysvětlil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. A doplnil, že žádný tým, který by se podvody s auty zabýval, zatím neexistuje.

Podle Mišurce se inzeráty na českých inzertních portálech objevují přibližně rok. Od listopadu jich však výrazně přibylo. Jen včera bylo možné například na serveru sauto.cz dohledat asi deset takových podvodných inzerátů s podezřele nízkou cenou.

Podle administrátorky portálu Markéty Vávrové jsou takové inzeráty odstraňovány po tom, co na ně někdo upozorní. "Pokud se někdo takový ozve, inzerát mažeme a blokujeme i kontaktní e-mailové adresy," uvedla. Policii provozovatel serveru případy neoznamuje. "Pokud poškozený podá trestní oznámení, tak s policií spolupracujeme a předáme jí podklady," doplnila Vávrová.

Jak probíhá podvod


1. Fiktivní VW Golf TDI z roku 2005 stojí 80 tisíc korun. Fotografie je většinou stažená z internetu.

2. Majitel tvrdí, že vůz je v Británii. Nabízí zdarma převoz do Česka výměnou za zálohu přibližně v polovině hodnoty vozu.

3. Fiktivní dopravní společnost, třeba auto-shippings-europe.com, pošle zájemci informaci o uložení vozu a kód, pomocí kterého lze sledovat pohyb fiktivní zásilky.

4. Zájemce pošle přes Western Union požadovanou zálohu.

5. Podvodníci zmizí i s penězi.