Po povodni ceny výrazně neporostou

V množství špatných zpráv souvisejících s povodní se objevila i jedna dobrá. Přestože jsou škody obrovské a byla postižena spousta firem a zemědělců, ceny zboží nijak výrazně neporostou. Největší zvýšení se dá čekat u stavebních prací, pojištění majetku a čisticích prostředků. Poroste také cena benzinu a cigaret kvůli zvýšené dani. Naopak u potravin, plynu, elektřiny, dopravy a poplatků za telefony se žádné zvýšení nechystá.

Jediná věc, která ještě může s cenami služeb zahýbat, je rozhodnutí vlády o zvednutí daní za služby. O kolik se zvýší, vláda ještě nerozhodla, a proto se zatím nikdo z ekonomů nechce pouštět do odhadů, jak se promítnou do cen.

Potraviny, které zabírají ve spotřebě domácností největší díl, podraží jen mírně. Dosud šla jejich cena dolů. Do konkrétních odhadů, jak podraží, se nikdo nechce pustit, ale rozhodně nejsou ztráty zemědělců takové, že by měly vyvolat dramatický nárůst.

"Dokud nebude definitivní rozsah škod, nelze odhadnout vývoj cen," říká František Vaníček z Výzkumného ústavu zemědělského. Již teď je však jasné, že bude letos zdražovat pečivo. Ale ani ne tak kvůli povodním, jako pro zvýšenou výkupní cenu stanovenou státem.

Obilí o deset až patnáct procent podražilo, cena mouky kvůli tomu také o deset procent poroste. Pečivo může být dražší o tři až pět procent. "Na rohlíku to mohou být dva haléře, ale záleží na celém řetězci, o kolik v obchodě cena naroste," říká šéf firmy Odkolek Ivan Flek.

Podstatně narůst by neměly ani další výdaje domácností. Zdražení elektřiny a plynu také není na pořadu dne.  Velká voda přinesla největší zájem o čisticí prostředky, vysoušeče, agregáty, stavební materiály a služby spojené s úklidem, malováním, opravami a novou výstavbou.

Ekonomové proto očekávají, že nahoru půjdou hlavně ceny stavebních prací a materiálů. Zkušenosti některých poškozených firem potvrzují, že někdo se snaží povodní ke zdražení využít.

"Potřebujeme nové vybavení a ceny jsou o 20 až 25 procent vyšší než obvykle. Ale my si hlavně čisticí prostředky a vysoušeče musíme koupit. Víme, že toho hodně lidí zneužívá ke zvýšení cen," říká šéf zaplaveného hotelu Hilton Avner On.

Kontrola ministerstva financí však žádné snahy využít povodní ke zdražování neprokázala. "Zkontrolovali jsme 667 prodejen ve 218 obcích zasažených povodněmi a nezjistili jsme ani jediný případ nepřiměřeného zdražování," říká náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

Úředníci si všímali jak základních potravin, tak cen za odčerpávání vody ze zatopených prostor. Ani náměstek ministra financí však nevěří, že by se alespoň některé firmy nepokusily vysoké poptávky po některých službách a výrobcích využít. "Nepochybuji, že budou takové případy," říká Šulc. Většinou je však těžké je prokázat.

Podobné zkušenosti jako kontroloři mají zatím většinou i podniky a města, které zajišťují úklid po povodních, odvoz odpadu a podobně. "Zatím jsme nic nezjistili. Pro obchodníky by to bylo do budoucna nepřijatelné, kdyby teď příliš zdražovali a využívali situace," říká Ctirad Mikeš z městského úřadu v Mělníku. Vstřícné jsou podle něj i firmy, které odvážejí odpad.

K mizivému počtu stížností však přispívá i to, že postižení lidé a firmy se snaží rychle stopy po vodě zahladit a ceny příliš nezkoumají. Často ani nemají možnost srovnání, protože například agregát nepatří k výrobkům, o něž by normálně byl veliký zájem. Teď je tomu jinak.

"Nemohli jsme žádný agregát sehnat. Jestli byla cena přemrštěná, nebo ne, nedokážu porovnat. Člověk je ve stresu a snaží se všechno co nejrychleji vyřešit," říká Zdeněk Kodýtek, manažer restaurace Belgian Beer Café v Praze, která měla otevřeno jen necelý měsíc, než ji velká voda vyřadila z provozu.