Malí i velcí obchodníci se trápí kvůli haléřům

  • 22
Trafikant ze Sokolova Jiří Korel měl donedávna ve svém stánku malý sklad desetníků. Schovával je do igelitové tašky nebo do červeného kbelíku, protože nikdo drobné hliníkové mince nechtěl. Velké obchodní řetězce naopak pláčou, protože sehnat desetníky je čím dál těžší. Jejich sdružení píše do centrální banky výhrůžné dopisy a ptá se, kam desetihaléře zmizely.

Desetníky a dvacetníky už pro lidi přestávají mít hodnotu, protože si za ně nic nekoupí. Proud mincí drhne a svízele obchodníků nahrávají těm, kdo si myslí, že se čas desetihaléřů naplnil. "Desetníků mám tolik, že je musím skladovat. Zákazníci je zpátky nechtějí a složit je v bance na účet se nevyplatí," stěžuje si Korel.

Banky mají s počítáním drobných práci a za tu si nechávají platit. Když Korel nese mince na účet do Komerční banky, banka si u většího počtu mincí strhne stokorunu. A to je tisíc desetníků.

Úplně stejně je na tom drobný obchodník Vladimír Holec ze Zlína, když nosí mince do České spořitelny. Ta má poplatky stejné. "Nejlepší by bylo drobné zrušit," říká. K tomu se kloní i část lidí v národní bance, která peníze vydává. Jasný řez chtějí i hypermarkety, které řeší opačný problém než Korel s Holcem. Má-li pokladní v hypermarketu frontu, rychlejší je lidem drobné vracet než je vybírat, což vyžaduje neustálý přísun nových mincí.

Národní bance však došla trpělivost. Dvacetníky na zkoušku přestala razit a hypermarketům vyschl pramen. Ražba drobných se totiž jeví stále více jako pouhá úlitba hráčům mariáše, jinak nedává smysl. Malé mince ztrácejí kvůli neustálému růstu cen hodnotu, a navíc vyrobit jeden desetník je překvapivě drahé. Mincovna za něj chce 20 haléřů.

Cesta ven z bludného kruhu existuje. Trafikant Korel se spojil s místním Kauflandem, jenž zdarma drobné vybírá do nedávno instalovaného automatu. Kdyby ČNB donutila obchodníky a veřejnost k tomu, aby si desetníků začali víc vážit a vraceli je do oběhu, problém se sám vyřeší.

Případ s Kauflandem ukazuje, že přiškrcení ražby k tomu vede. Koncem roku banka situaci vyhodnotí. Možné je však i to, že desetníky i dvacetníky po více než 80 letech zruší.