peníze, bankovky

peníze, bankovky

Lidé protestovali za peníze ztracené ve Švýcarsku

  • 15
Co může být solidnějšího než investice do Švýcarska? Takto uvažovalo více než 1000 klientů, kteří vložili statisíce do švýcarské společnosti Helvag. Odpoledne za zmizelé stamiliony demonstrovali před sídlem firmy OVB Allfinanz, která jejich nepodařenou investici zprostředkovala.

Před budovou se sešlo zhruba patnáct demonstrantů.

"Když se tváří, jaký jsou seriózní, tak ať se aspoň přestanou schovávat a k celé věci se postaví čelem," říká jedna z poškozených klientek.

Kohlíček: OVB to musela vědět
 V roce 1996 založili bratři Karl-Heinz a Peter Klefischové finanční skupinu Helvag se sídlem ve Švýcarsku. O rok později začíná jejich produkty nabízet firma OVB Allfinanz. K oběma bratrům se později přidává i německý právník Wolfgang Graf, podle údajů občanského sdružení Investoři Helvag stále ve výkonu trestu.

Zástupce sdružení Jiří Kohlíček tvrdí, že OVB Allfinanz pochybila. Jednak prý firmu dostatečně neprověřila a jednak i později, když už bylo jasné, ž s Helvagem něco v pořádku není, klientům stále tvrdila, že jejich investice je v naprostém bezpečí.

"V červenci 2001 proběhla v souvislosti s Helvagem policejní razie ve čtyřech zemích. Přestože OVB o této skutečnosti musela být informována, zveřejnila ji až  s dvouměsíčním zpožděním," tvrdí Kohlíček.

Firma prý navíc s klienty prakticky nekomunikovala, jejich peníze se ve Švýcarsku rozplynuly. Mediální zástupce OVB Michal Donath ale taková nařčení jednoznačně odmítá. "Tvrzení, že OVB nekomunikovala, je zcela nepravdivé a zavádějící," tvrdí Donath.

Firma klientům i finančním poradcům rozeslala dopisy, zřídila  speciální bezplatnou linku. "Společnost OVB dále zřídila internetové stránky, kam se mohli zájemci o informace zaregistrovat," říká Donath.

"Problém byl v tom, že sami poradci vlastně nic nevěděli. Když jsem se mé poradkyně ptala, přesvědčovala mě o tom, že ať ty poplašné zprávy vůbec neberu v potaz. Ať ty dopisy hodím do koše. Když celá kauza vypukla, nebylo už prakticky možné se s OVB spojit," říká jiná z poškozených klientek, která do fondu vložila zděděné peníze.

Téměř jisté je, že peníze, které Češi do Švýcarska investovali, zmizely v nenávratnu. Podle Kohlíčka Češi celkově přišli o 300, možná ale až o 750 milionů Kč.

"Já už jsem se s tou investicí rozloučila," říká Soňa Červená, která do Helvagu investovala ještě před vypuknutím celé kauzy. "Nechci ale připustit, aby jim to jen tak prošlo, aby se něco podobného opakovalo," říká.

Kdo za to může?
Problémem je, že vlastně není jasné, kdo je v takových případech za problémy zodpovědný. Specifickým rysem současného trhu finančního poradenství a zprostředkování je, že odpovědnost za prováděné poradenství je zamlžená. Není totiž jasné, kdo poradenství poskytuje," uvádí v tiskovém prohlášení Unie společností finančního zprostředkování.

Současná legislativa tento problém neupravuje. Právě kauza Helvag ale podle unie pomalu dává věci do pohybu. "Rozpoutala v odborných kruzích širší diskusi na téma odpovědnosti za doporučení poradců a zprostředkovatelů," uvádí se ve zprávě.

Samotná kauza ale zatím zůstává v ringu OVB Allfinanz versus sdružení poškozených věřitelů. Podání, které poškození klienti podali, policie odložila. Kohlíček se ale nevzdává a na OVB, která podle něj při poradenství neomluvitelným způsobem pochybila, chystá žaloby.

Vzdát se ale nehodlá ani OVB. Ta si podle Michala Donatha nenechá poškozovat dobré jméno a na Jiřího Kohlíčka podala v úterý trestní oznámení pro podezření z nekalé soutěže a poškozování dobrého jména.

"Investice kvůli podvodu vedení a majitelů Helvagu znamenala  pro investory i pro OVB velkou ztrátu. Podvod byl soudně potrestán, podvodníci jsou za mřížemi," říká předseda představenstva OVB Günther Gramlich. Připustil ale, že úhradu vložených prostředků se zajistit nepodařilo. "Je nám to líto, ale investiční rozhodnutí s sebou nesou i značná rizika," dodal.