Hospodářství je v lepším stavu, než většina ekonomů ještě na počátku roku předpovídala. Ilustrační foto

Hospodářství je v lepším stavu, než většina ekonomů ještě na počátku roku předpovídala. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Konec krize? Lidé začínají utrácet, podniky mají více zakázek

  • 139
Rostoucí průmysl, služby i odhodlání lidí nakupovat, naopak propadající stavebnictví a stálé problémy s financováním firem. Tak vypadá v kostce dubnová kondice české ekonomiky podle včera zveřejněných ukazatelů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a vyjádření samotných šéfů.

Hospodářství je v lepším stavu, než většina ekonomů ještě na počátku roku předpovídala, lidé už se tolik nebojí propouštění a jsou ochotni více utrácet. Tomu odpovídá lepší rozmar obchodníků.

Dobré zprávy přicházejí také ze zahraničí, hlavně ze Spojených států, kde největší společnosti zveřejňují své čtvrtletní výsledky. "Počítáme, že česká ekonomika letos posílí rychleji než většina zemí střední a východní Evropy. HDP by mělo letos vzrůst o 2,4 procenta," říká hlavní ekonom ING Vojtěch Benda. Jeho banka přitom loni předpokládala jeden z nejhlubších propadů HDP a nakonec se trefila.

Podle Bendy se čeští exportéři svezou na oživení ve světě díky otevřenosti tuzemské ekonomiky více než firmy z ostatních zemí. Jinak řečeno, stejně jako dostali velkou a rychlou ránu na začátku krize, teď mohou jít rychleji nahoru.

Vše však bude záležet na poptávce po českých výrobcích v zemích Evropské unie, kterou by mohly zbrzdit nebo úplně udusit finanční problémy Řecka. Ty se do reálné ekonomiky zatím nedostaly, i eurozóna roste rychleji, než se čekalo, ale během několika měsíců se může všechno změnit.

Firmy bojují s hotovostí

Záleží na tom, zda se podaří pro předlužené Řecko najít dobrý záchranný plán a zda se do problémů s financováním veřejných výdajů nedostanou další jihoevropské ekonomiky.

Důvěra v domácí ekonomiku, kterou na základě dotazníků sestavuje ČSÚ, zatím vypadá optimisticky a stále roste. V dubnu se meziměsíčně zvýšila o 3,4 bodu a souhrnný index důvěry se zastavil na 91,3 bodu. Stovka přitom znamená průměr roku 2005. Nálada tedy ještě nedosáhla předkrizových hodnot, ale jde nahoru.

Podle statistického úřadu průmyslové firmy výrazně lépe hodnotí zahraniční poptávku, využití kapacit ve zpracovatelském odvětví dosáhlo osmdesáti procent a respondenti odhadují, že mají zakázky přibližně na sedm měsíců dopředu.

Firmy však stále bojují s dostatkem hotovosti, a to i na financování nových zakázek. Banky totiž zůstávají extrémně opatrné, pokrátily svým partnerům úvěry a "předkrizový" přístup k penězům má jen několik nejlepších společností.

"Firmy ztratily v uplynulých měsících výkonnost, tvoří méně hotovosti a banky na to přirozeně reagují tím, že stahují provozní úvěry," uvedl k financování Karel Havlíček, šéf skupiny Sindat, jenž je zároveň místopředsedou Asociace malých a středních podniků.

S horším přístupem k penězům souvisí omezení firemních investic. Podle ČSÚ šéfové čekají, že jich letos bude ještě o tři procenta méně než v roce 2009. To je sice z hlediska aktuálního řízení firmy a její hotovosti logický důsledek krize, ale v dlouhém období se bude společnostem vracet v menší konkurenceschopnosti.

Whirlpool zdvojnásobil zisk, Toyota zvýšila výrobu

Nejhůř je na tom teď stavebnictví, které má oproti zpracovatelskému průmyslu delší cykly růstu i propadu a důvěra stavebních firem v budoucí vývoj proto zůstává stále slabá.

Včerejší růst důvěry v ekonomiku v Česku podpořily také firemní zprávy ze zahraničí. Největší výrobce domácích spotřebičů na světě – firma Whirlpool – za první čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobila čistý zisk. Díky opětovné poptávce na americkém trhu a růstu v Latinské Americe a Asii vydělala 164 milionů dolarů (přes tři miliardy korun čistého). Překonala tak očekávání analytiků a její akcie rostly.

To, že se do světové ekonomiky vrátilo oživení i po zbytném zboží, potvrdil japonský výrobce fotoaparátů Canon. Jeho zisk meziročně vzrostl trojnásobně a vydělal v přepočtu 11,5 miliardy korun.

Při posuzování čísel je nutné vzít v úvahu, že se firmy sbírají z nejhorších prodejů, které kdy utrpěly. Přesto není důvod rostoucí tržby podceňovat. Výrobce stavebních strojů Caterpillar se podle včera oznámených výsledků dostal meziročně v prvním čtvrtletí ze ztráty a zlepšil výhled byznysu na celý rok. O 65 procent zvýšila výrobu na jaře i Toyota, kterou nezabrzdil ani skandál se zaseknutým plynem.