Sobotka: ČSSD zruší penzijní reformu nebo omezí odvody do fondů

  12:15aktualizováno  12:15
Sociální demokraté poprvé jasně řekli, jak jsou po volbách připraveni změnit penzijní reformu počítající s odvody do soukromých penzijních fondů místo do státního průběžného systému penzí. "Jednalo by se o snížení procentního odvodu do těchto fondů," uvedl na dotaz iDNES.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka poprvé jasně řekl, jak by vláda ČSSD změnila důchodovou reformu. Odvody do soukromých fondů by se z vládou schválených tří procent snížily a podmínky změnily tak, že by spoření nebylo výhodné. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Penzijní reforma, kterou prosazuje vládní koalice, počítá s tím, že by lidé od příštího roku mohli o tři procenta snížit odvody státu na sociální zabezpečení a poslat tyto peníze místo toho do soukromých penzijních fondů, pokud by k tomu přidali další dvě procenta ze svého. Cílem tohoto manévru je, aby se snížily náklady pro stát a lidé v budoucnu čerpali část penze z toho, co si uspoří ve fondech.

Pro ČSSD je to nepřijatelné. "Vládní důchodová reforma nebyla založena na širší shodě všech parlamentních politických stran. ČSSD si proto vyhrazuje právo v zájmu stabilizace veřejných rozpočtů takzvaný druhý soukromý pilíř buď zcela zrušit, nebo významně parametricky oslabit," oznámil Sobotka.

Prakticky by to vypadalo tak, že by sociální demokraté v případě úspěchu ve volbách v parlamentu prosadili minimálně to, aby se výrazně zredukovala možnost vyvést část peněz do fondů, lidé by místo 3 procent takto mohli přesměrovat například půl procenta. A podmínky spoření v tomto typu fondů by se změnily tak, že by to pro nikoho nebylo výhodné, a tedy ani zajímavé.

Sobotka zdůraznil, že by nebyli poškozeni lidé, kteří by se rozhodli peníze v těchto fondech spořit, než by strana prosadila změnu. "Nepřišli by o peníze, které by si do penzijních fondů odvedli," řekl předseda ČSSD. Jednou z možností je, že by se tyto fondy sloučily s těmi, kde má již nyní řada lidi penzijní připojištění se státním příspěvkem. A pokud ho někdo nemá, fakticky by ho to donutilo si ho zřídit.

Základem financování penzí má být ale průběžný systém financování penzí, kdy lidé v produktivním věku svými odvody financují současné důchodce.

Sobotka v pátek vyzval vládní koalici, aby v zájmu stability veřejných rozpočtů ještě jednou zvážila, zda nemá být penzijní reforma podle představ Nečasovy vlády alespoň o tři roky odložena nebo zrušena. "Do konce letošního roku na to ještě máme čas," uvedl předseda ČSSD. Na financování důchodové reformy totiž podle levicové opozice budou vládě chybět peníze.

"Když Nečasova vládní koalice ODS a TOP 09 prosazovala zvýšení nižší sazby DPH z 10 na 14 procent, tvrdila, že veškerý výnos použije na financování důchodové reformy. Po osmi měsících letošního rozpočtového roku lze konstatovat, že se žádný vyšší výnos DPH nedostavil a že vláda bude ráda, pokud v roce 2012 vybere na DPH totéž, co vybrala v roce 2012 před jejím zvýšením," řekl Sobotka.

Zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent od příštího roku odmítl Senát s převahou levice (více zde), vládní koalice potřebuje 101 hlasů, aby veto Senátu přehlasovala. Premiér Nečas už naznačil, že když balíček s vyšší DPH neprojde, vláda padne, protože by nechtěl vést jen údržbářskou vládu. Senátoři se také postavili proti tomu, aby penzijní reforma mohla začít už příští rok (více zde).

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Exekuční lavina za bilion korun. Vláda chce bezútěšnou situaci řešit

Exekuce

Počet lidí v exekuci se meziročně mírně snížil. Beznadějně zadlužený nicméně zůstává každý desátý dospělý obyvatel...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Ilustrační snímek

Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru skoro 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. To je o tři...

Najdete na iDNES.cz