Elektřina, vedení, dráty, vysoké napětí, stožáry

Elektřina, vedení, dráty, vysoké napětí, stožáry | foto: Profimedia.cz

Antimonopolní úřad nevyhověl stížnostem Sponelu na ČEZ

  • 16
Rozčilení odcházeli včera od antimonopolního úřadu lidé z organizace Sponel, která bojuje proti neustálému zdražování elektřiny. Úřad totiž odmítl zahájit správní řízení s dodavatelem elektřiny ČEZ. Většinu námitek rovnou zavrhl, zabývat se bude jen údajným obchodováním energetického gigantu na burze.

Podle lidí, kteří na schůzce byli, úředníci hájili ČEZ. "Připadali jsme si jako na přednášce Čezu," popsal jednání, trvající půl druhé hodiny, představitel spolku Sponel Petr Cibulka. "Dozvěděli jsme se, že za dvacetiprocentní nárůst ceny máme být rádi," dodal.

"Dozvěděli jsme se, že trh je plně liberalizovaný a naše podání je irelevantní, protože antimonopolní úřad ČEZ sleduje a je přesvědčen, že je všechno v pořádku," konstatoval další účastník jednání Jiří Chvojka.

Sponel chtěl především poukázat na to, že český trh s elektrickou energií není dosud liberalizovaný, tak jak požadovala EU, neboť koncovým zákazníkům – spotřebitelům – nepřinesla jeho současná liberalizace očekávaný výsledek, kterým jsou pochopitelně nižší ceny a kvalitnější služby.

Úřad argumentuje tím, že ČEZ je sice dominantním výrobcem, ale své postavení nezneužívá. "V podání se například tvrdí, že cena elektřiny v České republice je vyšší než v okolních zemích. Přitom je to naopak," uvedl Luděk Svoboda, ředitel odboru energetiky a strojírenství antimonopolního úřadu.

Například německé ceny se ale s českými kvůli stálému zdražování vyrovnávají. Vyplývá to i ze samotných materiálů společnosti ČEZ.

Pecina: Nevidím v tom problém
Šéf antimonopolního úřadu už dříve uvedl, že se případem bude zabývat, ale nevidí v něm žádný zásadní problém. "Je třeba si uvědomit, že ÚOHS není cenovým orgánem, a nemůže tedy v tomto směru žádným způsobem zasáhnout," uvedl mluvčí úřadu Filip Vrána.

"Trh s elektrickou energií je v České republice plně liberalizován a svého dodavatele si může v současné době vybrat každý ze zákazníků, tedy i jednotlivé domácnosti," dodal.

Jediná věc, kterou se bude antimonopolní úřad díky podání Sponelu zabývat, je podezření z nelegálního obchodování energetického gigantu na burze. Podle Sponelu tam ČEZ elektřinu nejen prodává, ale i nakupuje. Tím může spekulovat s cenami a ty pak mimo jiné kvůli tomu rostou.

"Tímto jsme se až do letošního léta moc nezabývali, burza funguje teprve rok," řekl Svoboda. ČEZ takové "umělé" zvyšování ceny popírá. Svoboda doplnil, že zatím mají jen přehled o tom, kdo na burze působí a kolik elektřiny se tam obchoduje, zda a jakým způsobem se v nich angažuje ČEZ, nevěděl.
 
Sponel si může stěžovat v Bruselu
Zda a kdy dojde antimonopolní úřad k nějakému závěru, není jasné. "Nelze to předjímat. Pochopitelně pokud zjistíme nějaké pochybení, zahájíme správní řízení," řekl Svoboda. Bojovníci proti zdražování ze Sponelu jsou skeptičtí.

Upozorňují na to, že předseda úřadu Martin Pecina má vazby na prošetřovanou energetickou společnost a jeho náměstkyně Jindřiška Koblížková zase pět let pracovala se současným šéfem společnosti ČEZ Martinem Romanem. V případě, že u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže neuspějí, chtějí proti energetickému koncernu bojovat i u Evropské komise v Bruselu. "Ta se k tomu staví podstatně přísněji," řekl Chvojka.

, ,