Ani miliardáři nejsou na fóru všude vítáni

  • 3
New York - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Tanec milionů a souboj o prestiž. Jen kombinace obojího otevírá dveře na ty nejprestižnější párty, plnící světové elitě večery na Světovém ekonomickém fóru v New Yorku. Americká metropole poprvé po 32 letech vystřídala švýcarský Davos. Být tu a být viděn. Základní motivace, proč na fóru nechybět.

Ani známý miliardář, pokořitel britské libry a filantrop George Soros ale nemá v kapse všechny pozvánky.

O jeden ze společenských vrcholů se postarala Investiční banka Lehmann Brothers. Komorní koncert Eltona Johna v jednom z nejdražších newyorských hotelů Four Seasons. "Nebyl jsem pozván," postěžoval si Soros New York Times. "Ale, co, nemůžete být všude. Doprava je špatná, stále jsou zácpy," dodal filantrop.

Newyorská schůzka je mnohem okázalejší přehlídka moci a bohatství než bývalo zvykem na předchozích ročnících fóra v Davosu. Možnost být tu, tedy účastnický poplatek začíná na 25 tisících dolarů (kolem 920 tisíc korun).

Neformální posezení u davoských krbů a výlety na zasněžené alpské vrcholky tady vystřídaly večeře, párty a divadelní premiéry. Nejdůležitější neoficiální rozhovory se odehrávají právě tam.

O exkluzivitu se zápasí na obou stranách. Nejen hosté shánějí ty nejprestižnější pozvánky. I hostitelé se snaží přitáhnout osobnosti co nejzvučnějších jmen. Dobré osobní kontakty mají v byznysu i politice obrovskou cenu.

Sobotní večer se nese ve znamení souboje investiční banky Goldman Sachs a poradenské společnosti McKinsey. Bankéři a diplomaté váhají. Kde se sejdou ti nejdůležitější lidé? Poslední telefon organizátorům a rozhodnutí.

Zprávy z ekonomického fóra naleznete ZDE

"Je to hektické. S Davosem nesrovnatelné. Davos býval takový příjemně pomalý. Procházka, lyže, drink v horském hotelu. Tady jsou to dostihy v limuzínách," diskutují před hotelem Waldorf Astoria dva investiční bankéři středních let. Podle jejich slov doyenové davoských fór.

V New Yorku se sešlo na dva a půl tisíce osobností, několik stovek celebrit. Skutečné V.I.P. akce jsou však jen pro několik desítek lidí. S jistotou se tam dostanou snad jen prezidenti a předsedové vlád.

Nebývalou šanci předvést se mají mediální magnáti. Šéf kolosu Vivendi Universal Jean-Marie Messier, Francouz hlásající zánik galské kulturní výlučnost nenechal nic náhodě už ve čtvrtek večer. 

Obrovský koncert ve Waldorfu pro něj produkoval známý Quincy Jones. Na diskusi, kterou na fóru povede, se mu podařilo přilákat i další hvězdu, zpěváka skupiny U2 Bona.