Topné výměníky zakrývají velkoplošné krycí desky sladěné s interiérem.

Topné výměníky zakrývají velkoplošné krycí desky sladěné s interiérem. | foto: Ing. arch. Hynek Maňák

Klasické radiátory do schodu či zábradlí nedáte, opletený výměník ano

  • 23
Nejen podzimní chladno nesvědčí lidem ani interiérům. Jenže zajistit vytápění a z estetického hlediska přitom nenarušit vzhled prostoru bývá někdy komplikované. Vyřešit tento rozpor znamená použit nestandardní způsob instalace topných těles.

Ryze technický problém vytápění musí respektovat i zachování určité atmosféry daného interiéru. Občas je tak nutné využít specialisty na individuální řešení vytápění, kteří dokáží topení "ukrýt".

Proč se nezapráší

U opleteného výměníku dochází k turbulenci vzduchu kolem drátku. Pomalé proudění vzduchu se po "nárazu" na první z drátků výměníku roztáčí a mění charakter na turbulentní (vířivé). Prach působením vyšších odstředivých sil zůstává pod výměníkem.

Podobně funguje výměník i ve vodě, kdy se vlivem turbulentního proudění, například v topném okruhu topení, vysublimují bubliny vzduchu nebo nečistoty.

Jednou z možností je například použít takzvaný opletený výměník Foxis a zabudovat jej do atypického interiérového prvku. Při provozu dochází k samočištění výměníku, turbulentní předávání tepla nabízí vysoký topný výkon i na malé ploše.

Základním principem je osazení tohoto výměníku do vhodného prostoru tak, aby bylo zabezpečeno dostatečné proudění vzduchu kolem výměníku: zdola přístup chladného vzduchu, nahoře vyústění ohřátého vzduchu.

Využívá se zde komínový efekt, který zvyšuje účinnost zabudovaného jednoho či i více výměníků. Výběr tvaru, velikosti, materiálu i barvy je možné zvolit podle individuálních požadavků. Uvážlivou volbou lze zvýšit i bezpečnost: zejména v rodinách s malými dětmi mohou klasické radiátory představovat značný rizikový prvek.

Topné výměníky zakrývají velkoplošné krycí desky sladěné s interiérem. Ty lze snadno sejmout a prostor vyčistit. V dětském pokoji je to velmi vhodné řešení.

Kam lze také schovat topení

Pokud se potřebujete vyhnout užití standardních podokenních radiátorů, lze zvolit nenápadné, až minimalistické podokenní topné těleso. Topný výměník zakrývají velkoplošné krycí desky, jejichž barevnost i materiálové řešení je možné volit v návaznosti na barevné ladění interiéru. Krycí desku lze snadno sejmout a prostor pod výměníky vyčistit.

Atypické řešení představuje také integrování topného tělesa do schodu v koupelně. Protože v rámci dispozičního řešení koupelny při rekonstrukci bytu nezbýval prostor pro umístění tradičního radiátoru, bylo nutné opletený výměník instalovat do schodu na balkon.

Umístění výměníku v dutině schodu

Schod byl opatřen nasávací a výstupní mřížkou a pokrytý dlažbou. Je příjemně nahřívaný obdobně jako u podlahového topení, navíc poskytuje snadnější výstup i vstup do vany. Schod byl využitý i pro vedení dalších instalací v rámci rekonstrukce bytu.

V koupelně s vanou umístěnou pod oknem byl zase výměník netradičně umístěný v prostoru mezi vanou a obvodovou zdí. Teplý vzduch proudící z mřížky vytváří příjemnou tepelnou clonu případnému chladu od oken v zimě a brání mlžení skel.

Výměníky jsou umístěny v prostoru vedle vany.

Topné výměníky jsou v dutině zídky tvořící zábradlí schodišťového prostoru.

Chladná chodba schodiště a galerie může být hodně nepříjemná. Pro topné těleso nezbýval prostor, proto se umístil do dutiny zídky, která tvoří zábradlí schodišťového prostoru. Chladný vzduch je do dutiny nasáván mřížkou ve spodní části zídky, teplý vzduch vyúsťuje mřížkou v horní krycí desce zídky.

Teplo od podlahy i u oken

V dnešní době je již běžné užití pochozích nášlapných stupínků pod francouzskými okny nebo balkonovými dveřmi. Hloubka i výška nášlapných stupňů bývá vždy individuální, řeší se zakázkově.

Nenášlapné stupínky jsou obdobnou možností, ovšem bez nutnosti řešit konstrukci stupně s dostatečnou nosností.

Podlahové konvektory představují v určitých situacích jediné vhodné řešení. Patří dnes k běžně používaným principů instalace topných těles do podlahy.

Netradičním řešením je integrace opleteného výměníku do topného tělesa minimálních rozměrů, které slouží k vytvoření tepelné clony od chladu z velkých prosklených ploch a současně zamezuje jejich rosení. Takto vytvořený "mikrokonvektor" působí v prostoru nenápadně a nijak jej neruší.

Výměníky v nášlapném stupínku pod francouzským oknem

Konvektor pro umístění výměníků v podlaze

 Při řešení veřejných interiérů bývá umístění standardních topných těles často problematické. Řešením může být užití pletených výměníků a jejich osazení pod lavicemi v restauracích či v kostele.