Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na...

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. | foto: BoysPlayNice

Domek za tři miliony korun postavili za osm hodin. Byl v něm i nábytek

  • 97
Freedomek No. 061 pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené „selským rozumem“. Dům byl na pozemku sestavený (k překvapení sousedů) během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Následně navazovala montáž přístřešku pro auta a terasy.

Dřevěný Freedomek No. 61, jehož autorem je architekt Marek Jan Štěpán, je pokračováním úspěšné řady předchozích modelů. Využívá plně skladebnost a velikost předešlých a skládá je na sebe: menší S (4 × 7m) na větší M (4 × 11,5 m). Moduly byly přivezeny na místo již plně zařízené včetně nábytku.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

„Jednašedesátka“ se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou, palubou na přídi. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda, v níž by kotvil. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek.

Návrat k Teigemu

Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Nyní, po několika letech od představení No. 001 na Václavském náměstí, využívá inspiraci v patrových baťovských čtvrt a půldomcích ve Zlíně. Inspirací pro architekta bylo právě přespání v jednom půldomku ve Zlíně.

K baťovským domkům se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru. Prací se členěním fasády a proporcemi okenních otvorů pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera.

Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou, palubou na přídi.

Projekty Loftcube a Freedomky spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky jsou bližší středoevropskému regionu a německy mluvícím zemím svou organizací vnitřního prostoru, materiálovým řešením ve dřevu i rukopisem Atelieru Štěpán. Loftcube má územně širší a klientelou užší záběr.

Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace

„Jednašedesátka“ je vyrobena z 95 % ze dřeva. Má nosnou konstrukci z lepeného dřeva a přesné spoje podle švýcarského patentu. Přesné frézované spoje ve tvaru lichoběžníku jsou vytvořené velmi jednoduše a jejich pevnost je obrovská. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den/noc.

Fasáda je difúzně otevřená, ze severského modřínu. O vytápění domu se starají sálavé panely, větrání zabezpečuje lokální rekuperace, okna jsou dřevěná s trojsklem.

V interiéru se objevuje převážně bílá barva a dřevo.

Dům je uložen na pětici zemních pasů. V interiéru převládá bílá barva a dřevo, odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyrobený z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu.

Freedomek No. 061 vychází z autorových principů selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené „selským rozumem“, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy. Roční náklady na energie u tohoto domku jsou tak v příjemné výši 21,5 tis. Kč.

Technické údaje

Studio: Ateliér štěpán Freedomky
Autor: Ing. arch. Marek Jan Štěpán
Spoluautor: Ing. arch. František Brychta
Zastavěná plocha: 46 m2
Užitná plocha: 56 m2
Náklady: 3 miliony Kč

Značky: dům MxS Freedomky CZ; modřínová fasáda – Combi Rhombus; Freedomky; fasáda, opláštění – Fermacel Vapor, Fermacel vnitřní opláštění; rekuperační jednotky – Inventer; zeď, fasáda – březová překližka Jafholz nábytek;
Levit – ABB vypínače a zásuvky; HiMacs – deska kuchyně, stolu, niky

Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou, palubou na přídi.

O autorovi

Atelier Štěpán byl založen v roce 1997 manželi Vandou a Markem Štěpánovými. Zabývá se architekturou, veřejným prostorem a designem. Od té doby se vyprofiloval do podoby firmy tvořící kvalitní českou a moravskou architekturu. To bylo vícekrát oceněno, o čemž svědčí několik významných ocenění, jichž je nositelem: Grand Prix architektů, Cena Klubu za starou Prahu, Stavba roku a Interiér roku nebo nominace na mezinárodní ocenění Mies van der Rohe Award a Piranesi Award. Kostel sv. Václava v Sazovicích byl vybrán kanadským časopisem Azure mezi deset nejlepších staveb světa roku 2017.

Autor koncepce minimálního bydlení freedomku Marek Štěpán aktuálně vede Laboratoř sakrálního prostoru na Ústavu architektury (ARC) Fakulty stavební VUT v Brně. V letech 2006–2012 byl externím poradcem pro architekturu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Formuloval teorii dekoru struktur v architektuře. Ve své tvorbě se inspiruje tradicí i modernismem.

Ložnice je minimalistická, ale dostačující včetně úložných prostor.

Freedomky Free art of living everywhere

Firma vznikla v roce 2010 a okamžitě prezentovala prototyp prvního freedomku No. 001 na Václavském náměstí. Zabývá se výrobou kvalitních modulárních kompletně zařízených dřevostaveb a je v tomto oboru lídrem českého trhu.

Od doby svého vzniku vyrobila přes 100 modulů freedomků, které stojí u nás, v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Slovensku a Slovinsku. Jsou na zemi i na vodě jako hausbóty, využívají se pro bydlení i komerční pronájem nebo třeba i jako sauny. Je zajímavostí, že „sourozenec“ jednašedesátky stojí ve švýcarském Lenzburgu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.