Kuchyňské skříňky jsou až ke stropu ve dvou hloubkách, na straně s lednicí...

Kuchyňské skříňky jsou až ke stropu ve dvou hloubkách, na straně s lednicí mohly být hlubší. | foto: Jaroslav Kvíz

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

  • 38
I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro architekty trochu oříškem, protože v interiéru mělo vzniknout hned třígenerační bydlení.

Byt s dispozici 3 + 1 v Praze 6 byl původně rozdělený na dva pokoje, samostatnou kuchyň a obývací pokoj, malou komoru, koupelnu s již legendární umakartovým jádrem a samostatné WC.

Vinyl je v dekoru dubu a společně ladí s dekorem dveří i na míru vyrobeným nábytkem.

„Byt využívají tři generace, babička, maminka a syn, zadáním tak bylo připravit pro každého alespoň kousek soukromí. A samozřejmě vytvořit dostatek úložného prostoru,“ vysvětluje Ing. Alena Koubová ze studia Kouba interier.

Výsledek rekonstrukce

Po rekonstrukci jsou v levé části bytu dva samostatné pokoje pro babičku a syna. Maminka má svůj spací a zároveň pracovní kout řešený jako část obývacího pokoje, který lze opticky oddělit závěsem. Každý má tak svou vlastní postel, pracovní stůl a úložný prostor na oblečení.

Po vstupu do bytu je na levé straně vestavěná nika, pro kterou se vytvořil prostor zmenšením jednoho z pokojů. Slouží pro odkládání bot a kabátů. Proti ní je vestavěná skříň v bílém provedení bez úchytek, takže evokuje dojem bílé stěny. Toaleta je oproti původnímu stavu posunuta směrem ke kuchyni.

„Před instalační šachtou tak vzniklo místo, které je dobře využitelné jak z koupelny, tak z prostoru WC. V koupelně se našlo místo pro pračku a sušičku, na toaletě je pak v nice umývátko a kočičí záchod,“ popisuje Alena Koubová. Přístup k vodoměrům se podařilo vyřešit z boku šachty z WC.

Investorka měla jasné zadání: dostatek úložného prostoru.

Kuchyňská linka je do písmene L. „Snažili jsme se maximálně využít daný prostor a zvolili jsme skříňky až ke stropu. Jsou ve dvou hloubkách, na straně s lednicí jsou hlubší. Je zde opravdu dostatek úložného prostoru, což byl jeden z hlavních požadavků investorky,“ říká Ing. Martin Kouba, který vede výrobu nábytku.

Na míru řešený úložný prostor je i na toaletě a v koupelně. Zde je praktická zapuštěná zrcadlová skříňka a skříňka nad pračkou. Na WC je využito místa nad závěsným systémem.

Materiálové řešení

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, samozřejmě včetně všech instalací. „Sjednocující prvek představuje vinylová podlaha položená v celém bytě včetně koupelny a WC. Podklad jsme vystěrkovali do roviny a podlaha prochází celým bytem bez prahů či přechodových lišt,“ popisuje Alena Koubová.

Skvělá proměna panelákového bytu: teď mají i koupelnu s oknem

Vinyl je v dekoru dubu a společně ladí s dekorem dveří i na míru vyrobeným nábytkem. V koupelně byl zvolený jednoduchý šedý keramický obklad ve formátu 60 × 60 cm. Část nad odkládací plochou u vany je tmavá a nasvícená LED páskem.

Kuchyňská linka je z laminotřískových desek v designu dubu a bílé. „Pracovní deska a navazující parapet mají také dekor dubu, ale materiál je odolnější, jde o takzvaný HPL neboli vysokotlaký laminát. Hrany olepujeme dubovou dýhou a jsou zalisovány pod plochou desky. Tento na výrobu náročnější detail zaručuje větší odolnost proti vodě,“ vysvětluje Martin Kouba svůj postup při výrobě nábytku.

V koupelně je jednoduchý šedý obklad ve formátu 60 × 60 cm, nad vanou byl zvolen tmavší odstín a nasvícení LED páskem.

Obyvatelé nově zrekonstruovaného bytu si výsledek přestavby i její realizaci pochvalují. Zadání zakázky jednomu generálnímu dodavateli bylo dobrou volbou, která ve finále ušetřila čas a finance. Navíc shánění a řízení jednotlivých dodavatelů a firem, která obyčejně při rekonstrukci svépomocí nastanou a která často bývaj příčinou různých potíží a nedorozumění, díky generálnímu dodavateli odpadnou.

Precizní a zároveň elegantní řešení nábytku si pochvaluje maminka i babička, spolu s moderním vzhledem bytu, za který se nemusí stydět ani dospívající syn majitelky nemovitosti.

Postel pro maminku a její pracovní koutek

Autoři projektu

Ing. Alena Koubová
*1979
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, kde mimo jiné řídí stavební práce.

Ing. Martin Kouba
*1979
Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil studio Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.