Skříňky i skříně jsou až do stropu, proto je nezbytné mít hned po ruce schůdky.

Skříňky i skříně jsou až do stropu, proto je nezbytné mít hned po ruce schůdky. | foto: Jiří Ernest

Zázračné zvětšení panelákového 3+1. Má tři ložnice, kuchyň i obývák

  • 60
V brněnském panelovém bytě, kde žije čtyřčlenná rodina, tedy rodiče a jejich děti – dospělá dcera a syn končící základní školu – se podařilo architektce Veronice Zimkové vykouzlit jednu místnost navíc. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení mezi panely.

Majitelka bytu se rozhodla, že zpříjemní bydlení celé rodině a s architektkou Zimkovou se pustila do náročné proměny celého bytu. Šlo o kompletní rekonstrukci, kdy nezůstal takzvaně kámen na kameni.

Další zajímavé návštěvy najdete v magazínu Bydlení mezi panely.

Než bylo vysloveno slovo rekonstrukce, žila rodina v tradičně dispozičně řešeném panelákovém bytě 3+1. Největší pokoj sloužil jako ložnice a zároveň jako pokoj pro syna, přičemž příčku tvořil nábytek. První menší místnost sloužila jako obývací pokoj a druhý poskytoval útočiště dceři. Hlavní slovo, jak už to bývá, měla maminka. Návrh a realizaci celé rekonstrukce zadala architektce Veronice Zimkové z ateliéru Magion architekti.

Požadavky majitelů

„Požadavků bylo několik. Každé dítě mělo mít vlastní pokoj a všechny ložnice mít okno. V koupelně dostalo přednost před původní vanou velké umyvadlo na mytí vlasů a sprchový kout. Podmínkou bylo také vytvoření pracovního koutu v obývacím pokoji pro příležitostnou práci z domu,“ vypočítává některé nároky investorů architektka Veronika Zimková.

Jedním z cílů architektky Veroniky Zimkové bylo byt dostatečně prosvětlit. A jak se jí to podařilo? „Pomohly tomu dvě nově vzniklá okna v interiéru, světlé barvy, prosklené dveře nebo naopak řešení zcela bez nich jako v případě kuchyně a obývacího pokoje. Kladla jsem důraz také na dostatek umělého osvětlení. Například jsem nechala podsvětlit nábytek a na chodbě našla své místo noční orientační světla,“ popisuje architektka.

Pokud jde o barevnost prostoru, hlavní slovo zde má bílá a dekor dřeva v podobě dubové naolejované podlahy a dubových parapetů. Nábytek je vyrobený z dubové dýhy a bílých lakovaných MDF desek. Pro zútulnění byly žaluzie v oknech v celém bytě nahrazeny závěsy.

Skříňky i skříně jsou až do stropu, proto je nezbytné mít hned po ruce schůdky.

Dostatek úložných prostor

V panelákových bytech, ale nejen v panelákových, se často bojuje s velkým nedostatkem úložných prostor. V tomto zrekonstruovaném bytě má vlastní vestavěnou skříň každá ze tří ložnic. Množství místa k ukládání je ve velkoryse pojaté předsíni. Výřezy ve dvířkách vestavěných skříní slouží k jejich odvětrávání.

Jedno z už zmíněných nových oken vede z pokoje dcery do koupelny, která tak získala výhodu denního světla. Prostor koupelny je však zároveň prosvětlený celoskleněnými dveřmi. Po konzultacích s investory bylo rozhodnuto, že dosavadní vanu nahradí prostorným sprchový kout s nikami. Jako umyvadlo byl zvolen velký podstavný dřez a baterie s vytahovací sprškou, která se uplatňuje při mytí vlasů hlavně ženské části obyvatel bytu. Toaleta je řešena samostatně a více pohodlí na ní zajišťují umývátko a bidetová sprška.

Denní světlo v kuchyni

V interiéru se střídá bílá barva a dubové dřevo.

Do kuchyně se denní světlo dostává několika způsoby. Vpouští je sem již zmíněné okno, ale i prosklené dveře ze sousední ložnice a také průchod, kam záměrně nebyly osazené dveře. Kuchyňská linka skrývá vestavnou myčku, troubu, mikrovlnku a lednici. Stejně jako v koupelně sem architektka zvolila podstavný dřez.

V kuchyni se našlo i místo pro pračku. Ve velké vestavné skříni naproti kuchyňské lince našly své místo pračka, koš na prádlo a je tu možné ukládat prostředky na úklid. Časem tady bude zabudována i sušička prádla. Pokud jde o potřebné odvětrávání, je řešené stejně jako u dalších vestavných skříní výřezy ve dvířkách.

Místo, kde se dnes rodina schází a setkává, plní tedy především funkci obývacího pokoje, dále jídelny a pracovny majitelky a zároveň, vyvstane-li potřeba, také přechodné ložnice pro babičku. K příležitostnému přespání slouží pohodlná rozkládací pohovka, která byla vybrána právě pro tento účel.

„Celou jednu stěnu jsem pojednala jako otevřenou vestavěnou knihovnu, jak si investorka přála. Pro příležitostnou práci z domova je v této místnosti vytvořený i pracovní kout,“ vysvětluje architektka Veronika Zimková.

Ložnice rodičů a dětí

Pokud jde o potřebné odvětrávání, je u skříní v kuchyni stejně jako u dalších vestavných skříní řešené výřezy ve dvířkách.

Světlo do kuchyně, která je bez okna, jak již bylo řečeno, prochází oknem z ložnice majitelů bytu. Zatemňovací roletka přitom umožňuje tuto místnost opticky oddělit a zajistit zde soukromí a klid, který není rušený jakýmkoli děním ve zbývajících částech bytu.

Místo čela postele použila architektka jemnou šedou tapetu. Dubové dřevo, které se prolíná celým zrekonstruovaným prostorem, je v detailu použito i na lampičkách. Přes celou stěnu je zabudována vestavná skříň s vnitřním osvětlením.

Velká zrcadlová stěna v pokoji dospělé dcery přispívá k optickému rozšíření prostoru a zároveň v dívčím pokoji není opravdu k zahození. Dvoulůžko nabízí kromě místa na spaní množství úložných prostor. Nechybí tady pracovní stůl a police. Své místo tu našla i knihovna. Je zde také okno vedoucí do koupelny opatřené zatemňovací roletou, stejně jako je tomu v ložnici rodičů.

V chlapeckém pokoji byla položena nová podlaha, je tu kompletně vyměněná elektroinstalace a připravený dubový parapet. Zanedlouho přibude nový nábytek, který bude plně vyhovovat chlapcovým potřebám.

Obývací pokoj slouží i jako jídelna, kde se schází celá rodina.

Slovo architektky

„Kompletní rekonstrukce splnila beze zbytku všechny požadavky. Nově vytvořená dispozice 4+1 nyní zahrnuje tři malé ložnice, samostatnou kuchyň, obývací pokoj s navazujícím balkonem, velkoryse řešenou velkou předsíň, koupelnu se sprchovým koutem a velmi oceňované samostatné WC. Každá z ložnic má své vlastní okno a denní světlo se dostává i do míst, kam dříve nemělo přístup,“ dodává s úsměvem architektka Veronika Zimková.

Vizitka autorky

Ing. arch. Veronika Zimková vystudovala architekturu na VUT v Brně. V říjnu 2010 založila s Ing. arch. Gabrielou Camardou architektonický ateliér Magion architekti, který se zabývá architekturou a interiéry od návrhu po realizaci. Tvorba obou architektek je zaměřena na bydlení, rodinné a bytové domy, rekonstrukce domů a bytů a řešení jejich interiérů. Dále se zabývají projekty komerčních objektů a interiérů. Navrhují interiéry kanceláří, restaurací, ordinací nebo obchodům.

V koupelně je teď velký sprchový kout s nikami místo vany.

Technické údaje

místo: Brno-Komín

investor: soukromá osoba

stavební práce: AKZ stavby

truhlářské práce: Terco CB

technický dozor investora: Ing. Lukáš Fila

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.