Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Místo zábradlí a stropu má v mezonetu sítě, na které si může i lehnout

aktualizováno 
Architekta si mladá žena vybrala na základě rady své maminky. Ta na místo výběru profesionála s mainstreamovým rukopisem dceři doporučila Vladana Běhala a jeho unikátní styl. Moderní doba si žádá rodiče s moderním přístupem. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Pro pokrytí podlah v obou patrech byl zvolen shodný materiál, trojlamelové parkety z kartáčovaného olejovaného dubu (Stilparkett), který posloužil také jako krytina interiérového schodiště. Jednotlivé lamely propojují spodní a horní patro. Tento prvek je velice efektní obzvlášť při pohledu shora. | foto: Lukáš Hausenblas

Karlín je její oblíbená čtvrť. „Je to takové malé město samo pro sebe se vším všudy, co člověk pro příjemný život potřebuje mít po ruce, a to včetně showroomu Vladana Běhala, který je nedaleko mého bytu,“ říká mladá žena, která již delší dobu pracuje pro OSN, a právě díky tomu má jistě odlišný pohled na život a nároky na bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

A doplňuje: „Ačkoli v Karlíně trávím mnoho času, showroom nejdřív zaujal mou maminku. To bylo v době, kdy jsem byla v zahraničí na pracovní misi. V té době jsem nebyla rozhodnutá, jestli se do lehké přestavby pustit svépomocí, nebo s pomocí architekta.“

Už při první návštěvě showroomu jí Vladanův styl zcela sednul a po prvním setkání s ním neměla pochyby, zda spolupracovat právě s jeho ateliérem.

Jasná vize

„Měla jsem poměrně konkrétní představu, ale Vladan tomu dal jednotnost a nadčasovost. Během několika našich setkání jsme nejdřív zkoušeli zjistit, co je pro mě v bytě nejdůležitější, kde se zdržuji nejčastěji, jaké zóny využívám nejvíce, co jsou mé běžné rituály, a podle toho pak tvořil dispozici a rozvržení nábytku,“ říká majitelka bytu.

Byt byl původně 4+1, přestavbou se změnil na 2+kk ve velkorysém otevřeném konceptu s důrazem na vzdušnost a jednoduché linie. Podle majitelky byly schůzky a čas strávený s architektem konstruktivní. Dostala několik variant řešení, z čehož nejméně s jednou se naprosto ztotožnila.

Bazírovala pouze na několika detailech a přiznává, že architekt asi ve skrytu duše trpěl. Nakonec však všem jejím rozmarům vyhověl. Šlo například o otevřenou knihovnu, klavír v ústředním místě obývacího pokoje, hodně úložného prostoru v kuchyni či o mozaiku v koupelně.

„V zásadě si myslím, že představu jsem měla hodně konkrétní a Vladan mi ji umožnil zrealizovat s praktickými doporučeními, která se od profesionála očekávají,“ dodává majitelka.

Žádné zbytečnosti

Kromě již zmíněné knihovny a klavíru si majitelka přála velkorysou postel s rámem sloužícím pro krátké posezení či odložení věcí, adekvátní šatní prostor a také stoly z masivu.

Při svých cestách si už dlouho pravidelně zapisovala prvky či nápady v prostorách, které ji zaujaly a které toužila ve svém budoucím bytě realizovat.

Nešlo však o žádné zbytečnosti a maličkosti, které by na sebe poutaly zbytečnou pozornost. „Díky své práci jsem dlouhodobě vystavována situacím, kde lidé žijí de facto z ničeho, určitě to ovlivňuje pohled na život a přístup k mnohému. Chtěla jsem co nejjednodušší bydlení,“ říká majitelka.

Originálním prvkem v interiéru jsou bezesporu sítě, které nahrazují část pevné...

Originálním prvkem v interiéru jsou bezesporu sítě, které nahrazují část pevné podlahy mezi dvěma patry mezonetového bytu.

Nadšená je ze schodiště, které nabízí nečekaný komfort. Je velmi pohodlné, mimo jiné pro sezení se skleničkou při setkáních s přáteli. Právě schodiště je jedním z momentů, na které vzpomíná také architekt Vladan Běhal.

„Schodiště byl oříšek, a současně jeden ze stěžejních prvků rekonstrukce. Původně zabíralo mnoho místa. Zvolili jsme tedy mlynářské schody, které jsme pokryli podlahovinou z obou stran,“ popisuje architekt.

Co se nenarodilo zcela snadno, byl koncept zábradlí. „Původně jsme měli v plánu pracovat se sklem nebo s kovovou černou konstrukcí. Když jsem ale viděl, jak majitelka hledá a oceňuje každé minimální možné propojení s exteriérem, například tím, že jsme nechali kompletně vyrobit nové okno v jídelně, aby se dalo celé otevřít s nabídkou ‚jíst s pocitem posezení venku‘, napadlo nás použít na místo zábradlí sítě, na které si může lehnout a dívat se nově osazenými střešními okny na oblohu,“ doplňuje Vladan Běhal.

Také majitelka si užívá různá zákoutí a nečekané pohledy, které byt díky novému řešení poskytuje. S odstupem času je ráda, že šla do určitých nadstandardů. Na návraty domů z pracovních misí se neskutečně těší.

„Vzhledem k zadání kompletní rekonstrukce jsem si představil pouze prázdný prostor a myšlenky i nápady začaly přicházet okamžitě. Takhle to mám téměř vždy. Za to jsem své hlavě skutečně vděčný,“ prozrazuje architekt.

Šikminy v interiéru nebyly překážkou ve využití prostoru typickém pro...

Šikminy v interiéru nebyly překážkou ve využití prostoru typickém pro mezonetové byty. V horním patře architekt vytvořil adekvátně koncipovanou pracovnu, vybavil ji nábytkem na míru.

Autor se snažil o maximální „propojení“ interiéru s exteriérem například tím,...

Autor se snažil o maximální „propojení“ interiéru s exteriérem například tím, že nechal vyrobit nové, prostorově velkorysé okno do jídelny s mottem „jíst tak trochu venku“.

Jak to vidí Vladan Běhal

„Dostal jsem úkol kompletně zrekonstruovat byt tak, aby z něj měla majitelka skutečnou radost a potěšení a aby se jí vracelo z jejích náročných pracovních cest zpět do Čech s radostí. Na první pohled by se mohlo zdát, že šlo o jednoduchý úkol, protože jsem si nemusel lámat hlavu s řešením dispozice, která by měla jednou sloužit k obývání rodiny s dětmi. Šlo o bydlení pro ‚mladou slečnu‘.

Postupem času se však ukázalo, že má majitelka celkem vysoké nároky a jasnou představu. To jsem musel zohlednit. Výhodou bylo, že si moje studio vybrala na základě osobní návštěvy našeho showroomu. Viděla prostory, a díky tomu zjistila, co od nás může očekávat.

Pracuji v podstatě neustále s několika málo materiály, které téměř nikdy nejsem nucen obměňovat. Jsem vždy znovu nadšený z kombinace masivního dřeva, betonu, betonových stěrek a skla.

Jedním z požadavků majitelky bylo použití mozaiky v koupelně. Představa přinášet do koupelny další prvek či materiál se mi nezamlouvala. Nechali jsme tedy dlažbu, která byla použita na pokládku podlahy, v továrně přímo v Itálii rozřezat na malé čtverečky a mozaiku jsme vyrobili přímo z ní.“

Možnosti posezení v různých zákoutích bytu doplňují taburety, které si...

Možnosti posezení v různých zákoutích bytu doplňují taburety, které si majitelka přivezla od domorodců z Madagaskaru.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:
  • Nejčtenější

Co lze udělat ze staré chalupy. Rozpadlé usedlosti vdechli nový život

Zrekonstruovat starou usedlost na penzion není až tak neobvyklé. Ovšem proměnit venkovskou usedlost se stodolou a...

Vyhrává ten, kdo má chatu v přírodě. Podívejte se, které jsou na prodej

Zájem o chaty a chalupy neustává. O rekreační nemovitosti je velký zájem a na realitním trhu se dlouho neohřejí....

Biker Friedl dřevo vytěžil, nařezal a rodině postavil velkorysý dům

Biker Jiří Friedl patřil před lety k naší cyklistické špičce. Když se rozhodl skončit s vrcholovým sportem, vrátil se...

Prosluněný půdní byt si prosadila manželka, architekt vše doladil

„Více světla,“ tak znělo přání jedné brněnské rodiny při projektování půdní vestavby. Výsledný efekt větších a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Minimalistický mezonet v Podolí obnažily architektky až na beton

Atypický byt v nenápadném pavlačovém domě z 90. let v pražském Podolí prošel kompletní rekonstrukcí, při které...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Romantický byt v domě ze 17. století využil i původní stavební prvky

Základní ingredience, kterými jsou unikátní lokalita, velkorysost majitelů a citlivý přístup šikovné designérky,...

Podkrovní byt v Praze má 27 metrů čtverečních a fajn komoru pod postelí

Malý byt v centru Prahy má 27 metrů čtverečních. Postrádá klasická okna, má pouze dvě střešní vysoko nad podlahou, ze...

Bubeník Tommy Lee si vybavil svůj dům s bazénem i nahrávacím studiem

Zakládající člen skupiny Mötley Crüe, bubeník Tommy Lee, si umí vybírat ženy i nemovitosti. A také je rád střídá. To...

Vyhrává ten, kdo má chatu v přírodě. Podívejte se, které jsou na prodej

Zájem o chaty a chalupy neustává. O rekreační nemovitosti je velký zájem a na realitním trhu se dlouho neohřejí....

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...