Podívejte se na nejzajímavější hřbitovy světa, jsou úžasné

  • 6
Pro někoho je hřbitov strašidelným místem, kam by dobrovolně nikdy nevkročil, pro jiné představuje oázu klidu a estetických zážitků. V době, kdy se většina z nás vypraví se svíčkou k rodinným hrobům, může být připomenutí nejzajímavějších hřbitovů na světě milým zpestřením.

USA, Los Angeles Hollywood Forever Cemetery

USA, Los Angeles: Hollywood Forever Cemetery

Hřbitov založený roku 1899 na 40 hektarech půdy byl původně pojmenován Hollywood Cemetery. Nový název, který získal roku 1939, zní Hollywood Memorial Park a již evokuje prominentní osobnosti, které zde našly svůj poslední klid.

Blízkost filmových studií se nezapře, v létě se zde o víkendech na bílou mramorovou zeď Katedrálního mauzolea promítají filmy a konají se i koncerty. V roce 2013 zde Gary Numan nahrál celé album, ovšem víc pozornosti i v tomto případě přitahují místní strašidla.

V mauzoleu s názvem Opatství žalmů vane ledový vítr a je cítit pánská kolínská. U hrobu Rudolpha Valentina se zjevuje přízrak černě oděné ženy, která by snad mohla být jeho milenkou, herečkou Polou Negri.

Víte, že… je možné navštívit hřbitov s průvodcem? Cena za dvouapůlhodinovou prohlídku je 28 dolarů, noční prohlídky (s vlastní baterkou) vyjdou na 56 dolarů.

Francie, Paříž Hřbitov Père-Lachaise

Krematorium na hřbitově Père-Lachaise, architekt Jean Camille Formigé

Nejnavštěvovanější hřbitov světa zabírá 44 hektarů a na jeho důkladnou prohlídku jeden den nestačí. Mnohé z 69 tisíc hrobů patří významným osobnostem mezinárodního významu, od Balzaka a Oscara Wilda přes Sarah Bernhardtovou a českého rodáka mima Jeana-Gasparda Deburaua až po Edit Piaf a Jima Morrisona.

Hřbitov založil císař Napoleon Bonaparte roku 1804 a správcem jmenoval prefekta Nicolase Frochota, který se sem rozhodl přilákat obyvatele vyšších kruhů pozoruhodným trikem: na tehdy ještě prázdný hřbitov nechal rozestavět pomníky, sochy a náhrobky, které byly šlechtě a církvi zkonfiskovány během Velké francouzské revoluce.

Přesto hřbitov zůstával víceméně nepoužívaný, dokud sem po deseti letech nebyly přeneseny ostatky legendárních milenců Héloise a Abelarda z 12. století. Následovaly další zemřelé osobnosti v čele s Molièrem a La Fontainem a pohřbívání se zde stalo takovou módou, že už v roce 1830 musel být hřbitov rozšířen.

Velká Británie, Londýn Hřbitov Highgate

Velká Británie, Londýn: Hřbitov Highgate

Milovníci strašidelných příběhů si v Londýně vždy najdou čas na návštěvu pohřebiště, které vzniklo v době, kdy stále sílící příliv nových obyvatel, většinou pocházejících z nuzných poměrů, s sebou přinesl do města epidemie, kriminalitu a bídu. Hřbitov v odlehlé části města sloužil jako útočiště zločinců a vyznavačů černé magie, kterým velmi vyhovovala zdejší morbidní scenérie.

Hrobky většinou vystavěné ve viktoriánském nebo egyptském stylu, zarostlé sochy a omšelé vyviklané náhrobní kameny přímo vyvolávají historiky o nadpřirozených bytostech, kterými se hřbitov přímo hemží. Nejvíce se zde daří upírům, dokonce v minulosti docházelo k otvírání hrobů a probíhaly zde i různé vymítací rituály. Dnes je na hřbitově Highgate pohřbeno 170 000 lidí v 53 000 hrobů.

Víte, že… Londýn má ještě jeden, možná děsivější hřbitov? Až do roku 1853 byly prostitutky pohřbívány na jediném možném vymezeném místě, na hřbitově Cross Bones. Dnes se zde nalézá až 15 tisíc těl, z čehož velkou většinu tvoří prostitutky a děti nebo plody do jednoho roku života.

Argentina, Buenos Aires Cementerio de la Recoleta

Argentina, Buenos Aires: Cementerio de la Recoleta

Jeden z nejvýznamnějších hřbitovů v Buenos Aires přitahuje pozornost už kvůli řadě velkolepých náhrobků a hrobek, nejvyhledávanějším je místo posledního odpočinku druhé manželky prezidenta Juana Dominga Peróna, političky a herečky Evity Perónové, která zemřela na rakovinu v pouhých 33 letech. Je uložena v hrobce rodiny Duarte a už její pohřeb byl nevídanou událostí.

Je zde celkem 6 400 hrobů, kde leží argentinští prezidenti, nositelé Nobelovy ceny, finanční magnáti a významní představitelé armády, často v hrobkách provedených v různých stavebních stylech, od secese po novogotiku.

Víte, že… i na tomto hřbitově straší? Nejznámějším přízrakem je Rufina Cambacérès, která zemřela jako devatenáctiletá dívka ze zámožné rodiny v roce 1902. Během společenské události se zhroutila k zemi a tři lékaři potvrdili její smrt. Až několik dní poté objevili zřízenci při úklidu, že víko rakve je na několika místech rozbité, jak se obživlá dívka marně snažila dostat ven.

Rumunsko, Săpânţa Veselý hřbitov

Rumunsko, Săpânţa: Veselý hřbitov

Toto barevné pohřebiště pod vrcholky Karpat hraje všemi barvami. První malovaný kříž tu vyrostl v roce 1935, kdy jej vytvořil sochař, malíř a lidový básník Ion Stan Pătraş, po jeho smrti v roce 1977 se díla chopil místní člověk, Dumitru Pop Tincu, který popustil uzdu fantazii a začal vkládat do svých výtvorů především humor.

Stovky dřevěných křížů většinou laděných do modra tak nesou portréty zemřelých s tím, čím se živili nebo zabývali nejvíce. Vedle řidiče kamionu zde tak najdeme třeba faráře, truhláře nebo horníka. Každý kříž doprovází veršovaný epitaf, přesně podle objednávky rodiny zesnulého.

USA, Arlington Arlington National Cemetery

USA, Arlington: Arlington National Cemetery

Arlingtonský národní hřbitov je v americkém státě Virginie, přímo v sousedství budovy Pentagonu, jen pár kilometrů od Bílého domu. Byl založen během americké občanské války na pozemku rodiny generála Leeho a jeho manželky Marry Ann Custis Leeové, která byla přímým potomkem Marthy Washingtonové.

Na 2,53 km² je zde pochováno 400 000 mrtvých a uloženo 5 000 uren. Leží zde američtí váleční veteráni a padlí vojáci za celou válečnou éru Spojených států, od americké občanské války po válku v Afghánistánu, celkem zde proběhne 6 900 pohřbů ročně.

Ne vždy však vše probíhalo podle předpisů, před 13 lety propukl skandál, když vyšlo najevo, že více než 200 hrobů je špatně označeno a v některých leží více než jedno tělo. Během vyšetřování vyšlo najevo, že chybí více než polovina záznamů o pochovaných z posledních let a zaměstnanci zpronevěřili miliony dolarů. Dnes je vše opět pod kontrolou.

Víte, že... patrně nejslavnější osobností, která sem táhne návštěvníky, je v rodinné hrobce Kennedyů uložený prezident John Fitzgerald Kennedy? Pouhých 11 dní předtím, než byl zavražděn, zde položil věnec u hrobu neznámého vojína. Za první tři roky po jeho smrti navštívilo prezidentův hrob 16 milionů lidí.

Česká republika, Praha Starý židovský hřbitov

Česká republika, Praha: Starý židovský hřbitov

Velmi působivý hřbitov v centru města patří k nejstarším židovským pohřebištím na světě a spolu se Staronovou synagogou je nejvýznamnější památkou pražského židovského města. Podle National Geographic si zaslouží být uváděn mezi deseti nejzajímavějšími hřbitovy na celém světě.

Nejstarší náhrobek zde pochází z roku 1439 a poslední pohřeb se zde konal o 348 roků později. Přestože byl v minulosti opakovaně rozšiřován, kapacita nestačila a zesnulí byli ukládáni na sebe až v deseti vrstvách nad sebou. I tak je na poměrně malém prostoru natěsnáno kolem 12 000 náhrobních kamenů.

Víte, že… na hřbitově leží i Jehuda Lewi ben Becalel, známý spíše jako Rabi Löw, který zemřel roku 1609? Za vlády Rudolfa II. působil v Praze jako vrchní rabín a podle legendy vytvořil umělého člověka Golema.

Japonsko, Kója Hřbitov Okunoin

Japonsko, Kója: Hřbitov Okunoin

Na vrcholu posvátné hory Kója je v cedrovém lese hřbitov s více než 200 000 hroby, starý minimálně 1 200 let. Návštěvnická stezka vede kolem prastarých, mechem obrostlých hrobů, kde leží významní japonští vládci, samurajové nebo mniši, a v jejím cíli stojí mauzoleum mnicha Kukaiew (známého též jako Kóbo Daiši), zakladatele buddhistické sekty Šingon.

Pro mnohé návštěvníky jsou ale pozoruhodnější zdejší firemní hroby, které patří známým společnostem, jako je Nissan, Toyota, Sharp či Kirin Beer.

Dále pak pětipatrové stúpy, jejichž pět pater symbolizuje pět buddhistických elementů (čtvercový podstavec je země, masivní koule voda, pyramida oheň, polokoule vítr a špička prostor či éter), nebo sošky Jizo, oblečené do šatiček a čepiček, které mají zemřelým dětem usnadnit cestu na druhý břeh. Truchlící rodiče jim přinášejí dárky, mince, svíčky, jídlo nebo kadidlo.

Víte, že… zde mají také památník věnovaný všem dřevoškůdcům, kteří uhynuli na tomto hřbitově během kácení stromů?

USA, pobřeží u Miami The Neptun Memorial Reef

The Neptun Memorial Reef

V hloubce 12 metrů pod hladinou moře je uměle vybudované místo posledního odpočinku pro potápěče inspirované bájnou Atlantidou. Popel zemřelých je po kremaci smíchán s cementem a z hmoty je vytvořena nová část útesu třeba ve tvaru mušle.

Pozůstalí se mohou celého procesu osobně zúčastnit a přidat nějaký osobní předmět jako vzpomínku. Měděná destička pak uvádí jméno a životní data zemřelého.

Víte, že… jsou zde vítáni nejen pozůstalí, ale také turisté? Při potápění ovšem musejí dodržet určitá pravidla. Zatímco na běžných a hřbitovech platí, že je zakázán vstup mazlíčkům a není vhodné zde konzumovat jídlo, tady je zakázáno chytat ryby a doporučuje se být ohleduplný jak ke korálům, tak ostatním návštěvníkům hřbitova.