Diskuze

Školu přestavěli na pasivní bytový dům. Za vytápění bytů platí minimum

Areál bývalého hornického učiliště z padesátých let sloužil jako základní škola. Jenže s drahým provozem. Po přestavbě vznikl bytový dům v pasivním standardu, kde se za průměrný byt platí za vytápění jen kolem 3 300 korun ročně, celkem tedy 90 tisíc za 27 bytů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LB

Šikovně využitý potenciál staré budovy, ale nevyužitý potenciál tématu v článku.

"Rekonstrukce byla o to jednodušší,... O to byla rekonstrukce jednodušší."

iDnes nemá editora? A ani redaktor si neumí po sobě článek přečíst?!

Článek bez závěru a bez pointy. :-(

2 0
možnosti
LR

L77i68b89a 66R34u47s75n72á29k

30. 9. 2013 22:20

Byty mají stále k prodeji, takže PR článek...

4 0
možnosti
MB

Já jsem si to hned myslelaRv

0 0
možnosti
MJ

Nejsme specialista na pasivní domy. Ale vytápění standardními radiátory s kondenzačním kotlem? U pasivního domu bych předpokládal rekuperaci nebo něco podobného, ale je-li tam, tak proč plynové kotle a radiátory? A není-li tam, tak na kolik je vytápěná voda v radiátorech? Předpokládal bych tam min. na 35 stupňů, ale to by byla asi větší spotřeba i u kondenzačního kotle. To tam "honí" studenou vodu, ale to by asi neměli průměr 23,5 stupně? Může mi někdo, kdo tomu hoví toto vysvětlit?

1 0
možnosti
VP

Rekuperace není topení.

0 0
možnosti
BP

B32e33n 51P72a36v86k88a

30. 9. 2013 13:39

Je to sice hezké, že to udělali na pasiv. Ale ta budova je ošklivá.

1 0
možnosti
JF

J24a53n 57F64r39o80l40í94k

30. 9. 2013 11:42

Neznám sice konkrétní náklady, ale pro ilustraci pro větší RD. Rekuperační jednotku lze pořídit od 37 do 53 tis. (česká Atrea). Ta nejdražší je pro plochy nad 250 m2. Rozvody u novostavby vyjdou nejlevnější plastové. Výměna filtru je jednoduchá a je to položka v řádu stokorun. Zatím jsme čistili jen rekuperační jednotku. Potrubí není třeba nijak udržovat. Zvolili jsme jednoduché mechanické ovládání a 100 W elektromotor jede cca 6 hod. denně. Kondenzační plynový kotel lze pořídit od 32 tis. do cca 60 tis. včetně vestavěného zásobníku. Tyto dvě investice se rozhodně vyplatí (vyzkoušeno v praxi). Ovšem ohřev TUV sluncem už ne. Životnost zařízení je na hranici amortizace. Záleží jen na vývoji cen plynu.

1 0
možnosti
PO

U pasivního domu kondenzační kotel?

0 0
možnosti
Foto

Promiňte, ale článek, zdánlivě zaměřený na ekonomiku provozu o ní nevypovídá lautr nic. Velmi nízká částka za vytápění není sama o sobě žádným parametrem, pokud nejsou známy celkové investiční náklady a zejména další provozní náklady (provozování rekuperace, čištění a výměna filtrů a pod.)

6 0
možnosti
AV

Můj známý dělal pasivní dům. Předepsaný výrobce či prodejce ze seznamu, kterého proplácí ministerstvo byl často dražší až o 40 až 100 % . Takže nakonec si o žádné dotace nežádal. Ušetřil si čas a nervy.

5 1
možnosti
ŠN

Blbost.

U pasivních domů (oblast podpory B) nemusí být výrobky a technologie ze seznamu odborných dodavatelů. Jediné povinné je výpočtově splnit požadované parametry a po realizaci projít testem průvzdušnosti.

0 0
možnosti
VJ

A kolik ta rekonstrukce stála? Kolik stálo vytápění, kolik to zateplení, kolik okna, kolik nucené větrání s rekuperací, kolik ten solární ohřev vody? Bez těchto údajů je článek poměrně bezcenný. A ideálně prosím doplňte ceny bez nějakých dotací.

Souhlasím s trendem stavby zateplovat a využívat šetrné energie, nové technologie, protože je lepší být soběstačný tady než vozit uhlí z USA nebo plyn z Ruska. Jen to musí dávat finanční smysl a to ideálně bez dotací (tedy okradení těch, co na to nedosáhnou).

7 0
možnosti
AK

Pokud počítám, že v bytě běžné velikosti by to topení vyšlo na 15-20 tisíc za rok, tak je to dost velký rozdíl. Počítám, že i normálně zateplený byt by stál nějakých 7 nebo 8 tisíc ročně. Ale ano, škoda že tam nejsou uvedeny náklady.

2 1
možnosti