Odvětrávanou fasádu dvoupodlažního domu tvoří obklad z thermo dřeva a...

Odvětrávanou fasádu dvoupodlažního domu tvoří obklad z thermo dřeva a vláknocementové panely instalované na hliníkovou konstrukci. | foto: Andrej Bezuglov, Maryjan Bereš

Snad luxusní dům nedopadne jako vila Tugendhat a nevstoupí do něj Rusové

  • 37
Nádherné místo na břehu malé říčky nedaleko Kyjeva si před několika lety vybrala rodina k postavení dvoupodlažního domu. Měl souznít s okolní přírodou i krajinou a nabídnout nejen pěkně bydlení, ale také spoustu možností pro relaxaci. Projekt investoři svěřili studiu Balbek bureau.

„Pozemek ležící na břehu řeky má tvar protáhlého lichoběžníku, který se otevírá směrem k řece. Aby dům ´zapadl´ co nejvíce do krajiny, navrhli jsme jej umístit rovnoběžně s řekou. Příčně umístěná budova rozděluje pozemek na dvě části: oficiální příjezdovou cestu a soukromou rekreační oblast, rozkládající se od domu až k řece,“ vysvětluje architekt Slava Balbek.

Důležitým úkolem bylo zachovat spojení mezi vchodem a soukromým prostorem obráceným k řece.

Dům s celkovou obytnou plochou 480 m2 architekti formálně rozdělili do tří bloků, z nichž dva jsou jako by v neustálém pohybu, druhé patro vypadá, jako když klouže po povrchu prvního. Pro dosažení tohoto efektu bylo nutné větší bloky opticky odlehčit.

Důležitým úkolem bylo zachovat spojení mezi vchodem a soukromým prostorem obráceným k řece. „Kvůli tomu jsme bloky prvního patra propojili a nechali mezi nimi průchod, který obepíná řeku jako rám obrazu, bez vizuálních překážek v podobě zdí,“ objasňuje Slava Balbek.

Příčné průchody v kombinaci s hladkým zrcadlovým zasklením vytvářejí jedinečnou symbiózu přírody a architektury. Sklo odráží borovice i řeku Kozyňku. Dům v městečku Kozyn asi 25 km jižně od Kyjeva se tak téměř ´rozpouští´ v krajině. Lze jen doufat, že se do těchto míst nedostanou ruští vojáci. Když v roce 1945 obsadil slavnou vilu Tugendhat v Brně jezdecký oddíl maršála Malinovského, zřídil si v ní konírnu a vilu zdevastoval.

Fasáda ze skla i dřeva

„Abychom zachovali vizuální spojení mezi okolní přírodou a interiérem domu, rozhodli jsme se nepřetěžovat prostor pestrými barvami a masivními strukturami. Holý beton slouží jako neutrální pozadí a vnitřní skleněné příčky dodávají lehkost a průsvitnost,“ popisuje architekt Balbek.

V interiéru tak dominují přírodní odstíny, které rezonují s krajinou: šedá, terakota, zelená, námořnická modrá, černá a bílá.

Dostali za úkol navrhnout byt bez dveří a stěn. Jak to dopadlo?

Garáž a technické zázemí jsou umístěny při vstupu na pozemek. Trávník před hlavním vchodem skrývá vnější inženýrské sítě, které napojují hlavní budovu na zdroj tepla.

Odvětrávanou fasádu dvoupodlažního domu tvoří obklad z thermo dřeva, které má vyšší odolnost proti přírodním vlivům a je rozměrově stabilnější, a vláknocementové panely instalované na hliníkovou konstrukci.

Větší část fasády však tvoří zasklení na skrytých hliníkových profilech. Výška zasklení je v prvním patře 3,75 m, ve druhém 3,25 m. Parapety a vertikální prvky po stranách mají zkosený lichoběžníkový tvar, tak se vizuálně podařilo snížit tloušťku vnějších stěn. Dveře jsou konstruovány z hliníkových tříkomorových profilů s tepelnými vložkami a panely obloženými měděným plechem.

Parapety a vertikální prvky po stranách mají zkosený lichoběžníkový tvar, tak se vizuálně podařilo snížit tloušťku vnějších stěn.

Dům tvoří dvě funkční části, obytná a rekreační. Společná střecha spojuje dva bloky a dává budově horizontální tvar. „Pod něj jsme umístili terasu s jacuzzi a čalouněným sezením. Za větrného počasí lze průchod uzavřít perforovaným posuvným závěsem. Obklad z thermowoodu ladí s fasádou,“ doplňuje architekt Balbek.

Přes skleněnou příčku, která odděluje vstup od hlavního bloku, je vidět schodiště vedoucí do druhého patra. Rám příčky a kovové zábradlí schodiště jsou spojeny do jedné pevné konstrukce. Balustrády schodiště jsou upevněny v různých úrovních. Design připomíná siluetu holého stromu, který se odhaluje, když ztrácí listy.

Interiér bez příček

Obytné prostory začínají za skleněnou přepážkou. „Vpravo jsme navrhli otevřený prostor, který kombinuje kuchyň, obývací pokoj, jídelnu, lednici a kuřárnu. Zónování jsme dosáhli pomocí nábytku, bez dalších stěn a příček. Vlevo je koupelna pro hosty a hlavní ložnice se šatnou a koupelnou. Odtud je z oken výhled do uzavřeného prostoru u řeky.

Vzhledem k tomu, že první patro je aktivní tranzitní zónou, zvolili architekti odolné kamenné obklady, v ložnicích dostaly přednost samozřejmě parkety.

Čelní plochy kuchyně nechali architekti vyrobit z matného lakovaného skla. LED pásy osvětlují skříňky zevnitř, zatímco světelný box umístěný hned za varnou deskou zajišťuje osvětlení varných ploch. Dekorativní kryt pro digestoř je obložený měděným plechem zakončeným transparentním matným lakem.

Čelní plochy kuchyně nechali architekti vyrobit z matného lakovaného skla.

Přes prosklení kuchyně je vidět kuřácká místnost. Dominantou tohoto prostoru je krb obložený umělým černým kamenem a kovová skříň. Kov byl nalakovaný pouze bezbarvým lakem, na některých místech je záměrně použité bodové svařování.

Za kuchyňským ostrůvkem s dřezem začíná obývací pokoj/jídelna. Kolejnicové osvětlení doplňuje zónové pomocí stojacích lamp Vibia a stolních lamp Pulpo. Nad jídelním koutem visí lustr od značky Flos.

Středobod obývacího pokoje představují pohovky Minotti, barevnost oživuj i červené křeslo Norr11 s koženým čalouněním a pouf Minotti.

Posuvnými dveřmi v obývacím pokoji se lze dostat na terasu a do odpočinkové venkovní zóny. Za teplejších měsíců lze lázně, terasu a obývací pokoj spojit do jednoho velkého prostoru s přímým přístupem k bazénu.

Pokud vyjdete po schodišti do druhého patra, vpředu za skleněnou přepážkou uvidíte malou tělocvičnu s borovými větvemi táhnoucími se až k oknům.

Pokud vyjdete po schodišti do druhého patra, vpředu za skleněnou přepážkou uvidíte tělocvičnu s borovými větvemi táhnoucími se až k oknům. Vpravo je ložnice pro hosty, vlevo jejich koupelna.

„Ve druhém patře jsme zajistili relaxační zónu u oken s malebným výhledem, kulečníkový stůl a vestavěný bar. Z kulečníkové místnosti se lze dostat do patia a sestoupit na střešní terasu,“ upozorňuje Slava Balbek.

Vlevo od kulečníkové herny je druhá hlavní ložnice se šatnou a koupelnou. Místnost osvětlují stojací lampy Vibia a závěsná svítidla DCW. Barva pufu a koženého čela lůžka ladí s červenou podlahou v koupelně. Panoramatická okna ložnice a koupelny nabízejí výhled na vnitřní trávník a vodní hladinu řeky. Stejně jako z kulečníkové herny je i zde průchod na střechu.

„Lázeňská část začíná vestibulem, který vede do salonku s kuchyňským koutem a barem. Míjíme sprchu a přicházíme do sauny s kamny na dřevo. Když je jedna ze stěn nahrazena panoramatickým oknem, můžete si užívat lázně v kontaktu s přírodou,“ dodává na závěr architekt Balbek.

Kolejnicové osvětlení doplňují stojací lampy Vibia.

O projektu

Architekti: Slava Balbek, Alla Vitas-Zacharzevska, Anna Kruglova, Olena Kruglova, Viktoria Savčenko
Koncepce designu: Saša Ivasiv, Julia Tkačenko, Artem Berezhnoj
Grafický designér: Olexandra Zavada
Vedoucí projektu: Kateryna Karelshtein
Projektová plocha: 480 m2
Rok projektu: 2020
Místo: Kozyn, Ukrajina

Obývacímu prostoru dominují dvě modré pohovky značky Minotti.

Balbek bureau

Studio interiérového designu a architektury Balbek Bureau založil ukrajinským architektem Slava Balbek již před 14 roky. Studio navrhuje komerční a firemní prostory v Evropě, v USA, v Číně i na Slovensku.

Získal již řadu mezinárodních ocenění: Hospitality Design Awards, Design Best of Year, IIDA Global Excellence Awards, Architecture MasterPrize, The Restaurant & Bar Design Awards.