Dřevěný mrakodrap by měl v Tokiu vyrůst do roku 2041.

Dřevěný mrakodrap by měl v Tokiu vyrůst do roku 2041. | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě vyroste v Tokiu

  • 8
Japonská společnost Sumitomo Forestry chce u příležitosti 350 let od svého založení postavit největší dřevěný mrakodrap na světě. V Tokiu by měl vyrůst do roku 2041.

Na stavbu sedmdesátipatrového věžáku plánuje firma použít 180 tisíc kubických metrů dřeva. V mrakodrapu mají být kromě bytů i hotely, obchody a kanceláře.

Velkolepá budova s názvem W350 má mít na výšku 350 metrů a její základy bude jen z deseti procent tvořit ocel. Konstrukce bude navržena tak, aby mrakodrap chránila i před zemětřeseními, která jsou v Tokiu poměrně častá. Celý interiér o rozloze 455 tisíc čtverečních metrů pak firma plánuje postavit ze dřeva.

Náklady na stavbu se odhadují na 600 miliard jenů (115 miliard korun), což je až dvojnásobek ceny klasického věžáku stejné výšky. Firma však předpokládá, že díky technologickému pokroku budou náklady před dokončením nižší.

Nejvyšším dřevěným mrakodrapem na světě je v současné době studentská kolej v kanadském Vancouveru, která má na výšku 53 metrů.

Dřevěný činžák ve Vídni má šest pater

Stavba s více než stovkou nájemních bytů ve Vídni stojí ve čtvrti Donaustadt . Komplex budov se skládá z jedné šestipatrové budovy, kterou doplňují tři třípatrové domy.

Stavba ve Wagramer Straße z roku 2012 je prvním vícepatrovým dřevěným domem v Rakousku, kde se sice dřevostavby a rodinné domy ze dřeva stavějí zcela běžně, pro několikapodlažní dům se však tento materiál použil před lety poprvé.

Komplex Wagramer po dokončení

Komplex nabízí 101 bytů s celkovou obytnou plochou 8 440 m2, společné prostory zaujímají 800 m2. Autorem je studio Schluder Architektur (ve spolupráci s ateliérem Hagmüller Architekten), které se dřevostavbám věnuje již řadu let.

Vídeňský magistrát pečlivě zkoumal zvolený materiál, než stavbu povolil. Důvody, proč zvolit dřevo, byly totiž velmi přesvědčivé. Rozhodlo nejen to, že dřevo představuje obnovitelný zdroj, ale také další výhody: jde o CO2 neutrální stavební materiál, pozitivně působí na komfort bydlení, je výhodný s ohledem na ekonomiku výstavby, má vynikající konstrukční vlastnosti a nabízí i tolik často požadovanou rychlost stavby.

Šestipatrová stavba má masivní dřevěnou konstrukci ze speciálních vícevrstvých dřevěných desek, jejichž složení je ošetřeno proti požáru, třípodlažní budovy, které vybíhají kolmo z hlavní části komplexu, představují klasické dřevostavby s obdobnou úpravou. O dřevěném bytovém domě čtěte zde.

,