Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

  20:00
Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986. Radioaktivní látky, které exploze jednoho z bloků uvolnila do ovzduší, si podle oficiálních statistik vyžádaly život čtyř tisíců lidí, na následky radiace však lidé umírají doteď. Jak dějiště největší jaderné havárie v dějinách vypadá dnes?
Kdysi v Pripjati žilo padesát tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Kdysi v Pripjati žilo padesát tisíc obyvatel, dnes je to město duchů. | foto: Profimedia.cz

Zpřeházené školní lavice, spisy pacientů na rozbitých nemocničních kachličkách, rezavějící ruské kolo v opuštěném zábavním parku. Město Pripjať, které leží jen 3 kilometry od elektrárny Černobyl, je skanzenem dosud největší jaderné havárie v dějinách. 

„Město duchů“ leží v zakázané zóně, která pokrývá 2600 kilometrů v perimetru 30 km od elektrárny. Podle odborníků nebude tato oblast pro lidi obyvatelná dalších 20 tisíc let. Přesto zde zůstává ručička dozimetru, přístroje měřícího dávky ionizujícího záření, překvapivě nízko.

„Na většině míst tu míra radiace ukazuje tolik, kolik běžně naměříme v České republice, tedy přibližně 0,15 až 0,20 µSv (mikrosievertů),“ popisuje Kateřina Vršanská, zkušená průvodkyně po okolí elektrárny Černobyl. 

V atmosféře radioizotopy nezůstávají, z okolí se rozptýlily už po několika dnech až týdnech. Přetrvávají však v půdě, odkud se přenášejí do rostlin a do těl živočichů. Přestože úřady po havárii odstranily vrchní vrstvu zeminy, vykácely ozářené lesy a omyly budovy, mikroskopických částeček se zcela zbavit nedá.

Místa se zvýšenou mírou radiace, kde se radioizotopů zachytilo nejvíce, nazývají odborníci „hotspots“. Jedním z nich je například „Rudý les“, který své jméno získal po barvě stromů uhynulých po silném ozáření. Není ale zdaleka jediné. „Například na základní škole v Pripjiati, kde nebylo možné udělat skrývku zeminy, lze naměřit 6,28 µSv. To už je za určitých okolností nebezpečné,“ říká Vršanská.

Práce v blízkosti smrtící hmoty

Navzdory četným „hotspots“ je v zakázané zóně je překvapivě živo. Například proto, že černobylská jaderná elektrárna i dnes zaměstnává 2 300 lidí.

Pro nedostatek jiných zdrojů energie Ukrajina udržovala elektrárnu v chodu až do roku 2001. V roce 1991 přitom vyhořela také turbínová hala druhého reaktoru a propadla se zde střecha. Přestože samotný reaktor porušený nebyl, úřady si jej již kvůli politickému tlaku nedovolily spustit.

Bylo to monstrum, vzpomíná zaměstnanec Černobylu

V současnosti tu dělníci zajišťují bezpečný stav elektrárny, postupně ji rozebírají a také dokončují práce na obrovském sarkofágu, který má zabezpečit zabezpečit, že do atmosféry nebudou unikat radioaktivní látky ze starého betonového sarkofágu z roku 1986.

„Archa“, která by se svojí výškou dokázala přikrýt i sochu Svobody, se nad troskami elektrárny tyčí od konce roku 2016. V ruinách čtvrtého bloku se totiž stále ukrývá pahýl reaktoru roztaveného při tragické nehodě. Hmota přezdívaná „Sloní noha“ ze sebe stále chrlí tolik radioaktivních částic, že po pouhých 300 sekundách strávených v její přítomnosti čeká člověka do 48 hodin jistá smrt.

I přes četná bezpečnostní opatření tak mohou dělníci na likvidaci komplexu pracovat pouze 15 dní v měsíci, poté se vyměňují s druhým turnusem. Zaměstnanci zbylých bloků mohou pracovat jen tři dny. Přespávat jezdí do městečka Černobyl těsně za hranicí zakázané zóny. V něm se potkávají se starousedlíky. 

Útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Do oblasti, ze které bylo v roce 1986 překotně vysídleno přes dvě stě tisíc lidí, se několik původních obyvatel vrátilo, navzdory všem rizikům. 

V bezprostřední blízkosti „mrtvé zóny“ žije dodnes přibližně sto padesát lidí. Většinou jde o ženy starší sedmdesáti let. V půdě, která v sobě nese zbytky kontaminace, si pěstují zeleninu, vodu berou ze studen. Některé tu takto žijí i déle než třicet let.

Oběti černobylské tragédie ještě nejsou sečteny

„Na každého jednotlivce radiace působí jinak. Jsou lidé, kteří po návratu do zóny zemřeli velmi brzy. A jsou lidé, kteří tam žijí dodnes. Znám stařenku, která kromě dvou týdnů bydlí v oblasti celý život, jí vlastní vypěstovanou zeleninu. Je jí přes osmdesát,“ vypráví Vršanská.

Do okolí Černobylu však v posledních letech přichází také mladá generace. Oblast bez příležitostí zatížená nebezpečím radiace se stala útočištěm pro lidi, kteří uprchli z válkou stiženého východu Ukrajiny. Je tu totiž levně. Domy, často polorozpadlé, zde pořídíte třeba za pár tisíc korun. Ukrajinská vláda navíc lidem za život v rizikové oblasti měsíčně přispívá částkou, která v přepočtu dosahuje 4000 korun. 

Jen šedesát kilometrů od Černobylu teď bydlí i Maryna Kovalenková. Se svými dvěma dcerami se sem přestěhovala, když proruští separatisté začali ostřelovat jejich rodné město Toškivka na Donbase. Bez peněz jsme si nemohly dovolit odejít jinam, popsala žena v reportáži stanice BBC.

Z radiace Maryna strach nemá. „Je mi to jedno. Důležité je jen to, že nad mými dětmi nelétají střely. Radiace nás možná zabijí pomalu, ale nehází na nás bomby,“ říká žena. V jejím sousedství žije dalších deset rodin původem z Donbasu. Ty sdílí stejný názor. „Poté, co jsme zažili válku, je radiace nic,“ říká Vadim, který s rodinou utekl z východoukrajinské Horlivky.

Radiace lepší člověka

Oázou klidu je dnešní Černobyl také pro divokou zvěř. Za rostoucí populací lišek, jelenů, vlků a medvědů ovšem nestojí radiace, nýbrž blahodárná nepřítomnost člověka. „Pro zvířata je to fantastické místo. Je jediné v Evropě, kde funguje přirozený potravní řetězec,“ říká Vršanská.

Vědci sice u zvířat objevili jisté negativní následky záření, například častější albinismus u ptáků či menší objem jejich mozkové hmoty (psali jsme zde). Problémy však nejsou tak časté ani závažné, aby snižovaly počty zvířecích populací. Zvířata se navíc oproti člověku dožívají velmi málo let, a tak je rakovinné bujení, které je nejčastějším následkem radioaktivního záření, často „nestihne“ zabít, říká ekolog Jim Beasley.

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

„V Pripjati je také hodně divokých psů. Když jsme procházeli kolem, loudili po nás jídlo a chtěli se mazlit, ale je nebezpečné na ně sahat. Leží na zemi, mohou na sobě mít nějaké částečky,“ popsala Monika Forethová, která se k Černobylu podívala jako turistka.

Návštěvníci zakázané zóny musí dodržovat přísná pravidla. Není tu dovolené scházet z chodníků, dotýkat se rostlin nebo předmětů, při odjezdu ze zóny pak každého čeká měření radiace (psali jsme zde). I přesto je návštěva Černobylu mezi lidmi stále populárnější. 

Jen v roce 2018 přilákala tato jaderná elektrárna více než 70 tisíc turistů, uvádí magazín Cosmos. A ač se to může zdát neuvěřitelné, Černobyl má za sebou už i svou první technopárty.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejsem nominována na eurokomisaře, řekla v debatě pro studenty Nerudová

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:52

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...