Dobývání vrcholu K2 (pohled ze základního tábora) je podle lezců technicky ještě těžší než zdolání Mount Everestu.

Dobývání vrcholu K2 (pohled ze základního tábora) je podle lezců technicky ještě těžší než zdolání Mount Everestu. | foto: Profimedia.cz

Zraněný Ital na K2 sestoupil k záchranářům. Obětí ale je už jedenáct

  • 32
Čtveřice záchranářů se na K2 setkala s italským lezcem Marcem Confortolou. Ten sestupoval z hory poté, co jeho spolulezci zahynuli v lavině. Kvůli bouři pro něj nemohl vzlétnout vrtulník. Počet obětí páteční laviny se mezitím zvýšil na jedenáct.

K Confortolovi se upnuly zraky horolezců v základním táboře i na celém světě poté, co velká část výpravy na vrchol ve výšce 8 611 metrů při sestupu zahynula v lavině a následném nočním mrazu. - více o neštěstí na K2 čtěte zde

"Samozřejmě, že jdu dál. Dovedete si představit, že bych to vzdal?" ujišťoval Confortola satelitním telefonem svého krajana Agostina da Polenzu, který na K2 vystoupil v roce 1983 s Čechem Josefem Rakoncajem. Teprve potom se potkal se čtveřicí záchranářů, kteří ho doprovodili do tábora ve výšce 6 000 metrů.

Pro Confortolu už kvůli bouři nemohl vzlétnout vrtulník pákistánského letectva, který předtím ze svahů K2 zachránil dva Nizozemce.

. "SAMOZŘEJMĚ, ŽE JDU DÁL"

"Samozřejmě, že jdu dál. Dovedete si představit, že bych to teď vzdal?" ujišťoval kolegu satelitním telefonem zraněný Marco Confortola sestupující z K2.

Podle da Polenzy měl Confortola "nohy ve velmi špatném stavu, ale zdá se, že si uchránil ruce".

Počet obětí podle záchranářů opět stoupl. "Momentálně máme potvrzeno, že obětí neštěstí je jedenáct. Je to nejhorší neštěstí v našich horách," řekl s odvoláním na záchranáře pákistánský ministr turistiky Šázad Quaiser.

Mezi potvrzenými oběťmi jsou tři Korejci, dva Nepálci a Pákistánci a lezci z Francie, Srbska, Norska a Irska. Stále ale není jasné, zda se všechny, kteří přežili, podařilo nalézt. Šance na záchranu ze "zóny smrti" ve vysoké výšce jsou přitom minimální.

Horolezci pravděpodobně chybovali
"Když jste na K2 nezvěstný, tak jste mrtvý," prohlásil viceprezident Pákistánského alpinského klubu a jeden z nejzkušenějších lezců v Pákistánu Šer Chán. "Horolezci si myslí, že když spojí malé skupinky, bude pro ně jednodušší dosáhnout vrcholu - a takhle to končí. Lidé se z historie nepoučí," posteskl si Chán.

Výprava lezců pokračovala ve výstupu i poté, co během něj zemřeli Srb a Pákistánec. Odborníci nyní spekulují, zda podlehli vidině blízkého cíle neboli takzvané vrcholové horečce.

"Utíkali, i když nevěděli kam"
Zachráněný vedoucí holandského týmu Wilco van Rooijen popsal zmatek, který ve smrtící výšce po lavině nastal.

"Křičel jsem na ně, co mají dělat, ať si pomohou, ale každý se snažil zachránit jen sám sebe. Uvažovali jen v horizontu můj kyslík, mé lano, mé všechno. Nerozumím tomu," řekl muž, kterému po lavině chyběl spací pytel, jídlo i voda.

"Utíkali dolů, i když nevěděli kam. Hodně se jich ztratilo, když se vydali špatným směrem," dodal van Rooijen.

Lezci považují K2 za technicky náročnější horu než nejvyšší vrchol světa Mount Everest, celkem na ní zahynulo přes sedmdesát horolezců. Přestože více životů stály pokusy o dobytí Everestu, rizika při sestupu si vyžádala více obětí na K2.

Na každých sto horolezců, kteří K2 zdolají, připadá 27 mrtvých při návratu.

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video