Turecký parlament povolil muslimské šátky na univerzitách.

Turecký parlament povolil muslimské šátky na univerzitách. | foto: Fatih Saribas, Reuters

Turečtí poslanci povolili muslimské šátky na univerzitách

  • 39
Turecký parlament schválil klíčový dodatek k ústavě, který má zmírnit dosavadní zákaz nošení muslimských šátků na univerzitách. Jednání o kontroverzní novele doprovázely značné spory. Její definitivní přijetí ještě musí potvrdit další hlasování.

V tajném hlasování podpořilo návrh 401 poslanců a 99 bylo proti, takže novela získala více než potřebnou dvoutřetinovou většinu, která činí 367 hlasů z celkem 550 zákonodárců.

Přijatý text praví, že "nikdo nemůže být připraven o své právo na vyšší vzdělání", což potěší zahalené studentky.

Text vyvolal v parlamentu vzrušenou dvanáctihodinovou debatu, odrážející napětí a spory provázející tuto citlivou otázku. Změna se nezamlouvá zastáncům laického státu, podle nichž novela ústavy nahlodává dosavadní principy fungování státu. - více zde

Pokud budou změny definitivně přijaty, opozice je míní napadnout u ústavního soudu. Druhé kolo hlasování o změnách v ústavě je plánováno na sobotu.

Proti zrušení zákazu nošení šátku na univerzitách demonstrovalo v Ankaře o víkendu na 125 tisíc lidí, hlavně žen, které se obávají, že muslimské šátky předznamenají větší průnik islamistů do veřejného života.

Turecká žena s tradičním šátkem

Návrh na změnu ústavy v tomto bodu podaly vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistická opoziční Strana národní akce (MHP), které mají v zákonodárném sboru potřebnou dvoutřetinovou většinu.

Turecko je sice z 99 procent muslimskou zemí, ale zákaz nosit muslimský šátek na univerzitách platí od dob zakladatele přísně laické republiky Mustafy Kemala Atatürka. Zákaz podporují laické kruhy především v armádě, v soudnictví a ve vysokém školství.

Premiér Recep Tayyip Erdogan a prezident Abdullah Gül, oba věřící muslimové, jejichž manželky a dcery se na veřejnosti nikdy neobjevují bez šátku, považují zrušení zákazu nosit šátek za nezbytné z hlediska zachování svobody jednotlivce, jako součást reforem na cestě Turecka do Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video